Paradižnike lahko shranite v svoji osnovni obliki
Paradižnike vedno oberite, ko so že dovolj zreli. Zorenje paradižnikov na kuhinjskem pultu ni priporočljivo, saj le-ti izven svojega rastnega okolja ne prejemajo vseh hranilnih snovi, kar se pozna tudi na okusu.
Zamrzovalnik ali hladilnik?
Za krajši čas lahko paradižnike hranite v hladilniku. Če jim želite še nekoliko podaljšati življenjsko dobo, jih zavijte v plastično vrečko in dobro zaprite. Tako shranjeni paradižniki bodo ostali užitni še približno dva tedna.
V zamrzovalniku lahko vaši paradižniki zdržijo približno pol leta. Pred zamrzovanjem vam jih ni potrebno olupiti, pravzaprav so zamrznjeni paradižniki precej bolj enostavni za lupljenje.
Življenjsko dobo jim lahko podaljšate s termično obdelavo ali pa s pripravo polizdelkov, ki vam bodo med vsakdanjimi obveznostmi prišli prav za hitrejšo pripravo kosila ali večerje.
Konzerviranje paradižnikov
Konzerviranje paradižnikov je klasičen način, da sveže, zrele paradižnike spremenite v nekaj, v čemer lahko uživate vse leto. Celi pelati so kot nalašč za omake, uporabo na picah in dodajanje enolončnicam. Vse, kar potrebujete, so paradižniki, velik lonec, kozarci, ki jih je mogoče zapreti, in nekaj vašega časa. V kozarcu lahko shranite cele paradižnike ali pa jih za še bolj enostavno uporabo nasekljate.
Paradižnikova omaka
Ta izjemno preprosta paradižnikova omaka, ki je pravzaprav kuhana paradižnikova mezga z nekaj soli, je odličen način za konzerviranje paradižnikov, saj je zares vsestransko uporabna. Sploh če jo boste pustili povsem naravno, brez dodatkov, česen, zelišča in druge arome pa dodajali sproti.
Sušeni paradižniki
V pečici sušeni paradižniki sicer niso dovolj obstojni, da bi zdržali večno, vendar so tako okusni, da jih bo zagotovo zmanjkalo prej, preden bi se vam uspeli pokvariti. Če boste sušili večjo količino, vam priporočamo, da z njimi napolnite steklene kozarce za vlaganje, prelijete z olivnim oljem, dobro zaprete ter postavite v hladilnik. Tako bodo odličen prigrizek za malico ali dodatek k solati, testeninam ali hladnemu narezku.
Zamrznjene paradižnikove kocke
Dobra naložba za zimske čase so tudi zamrznjene paradižnikove kocke ali diski. Te pripravimo tako, da domačo paradižnikovo omako ali mezgo popolnoma ohladimo, nato pa jo vlijemo v model za led ali pa v silikonski pekač za mafine, odvisno od tega, kako velike paradižnikove zmrzline želimo. Zamrznjeno omako nato poberemo iz modelov in shranimo v nepredušno zaprti vrečki tudi do 10 mesecev.
Paradižnikov prah
Paradižnikov prah dobimo tako, da paradižnike posušimo ter zmeljemo v fin prah. Če želimo paradižnikov prah uporabljati kot začimbo, paradižnike olupimo in posušimo samo lupine. Če jih imamo namen uporabljati tudi za juhe, omake in druge jedi, pa paradižnike narežemo na debelejše kolobarje, posušimo in zmeljemo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV