Plesen je skupen izraz za vrsto obarvanih gliv, ki jih lahko prepoznamo po črnih in sivih lisah. Dejstvo, ki ga marsikdo ne pozna, je, da je plesen pravzaprav koristna in je običajni del našega življenja – seveda v zunanjem okolju. Ko se plesen začne nabirati v notranjih prostorih, imamo velik problem. Plesen močno vpliva na zdravje in počutje posameznikov v bivanjskih prostorih, na njen razvoj pa vplivajo predvsem vlaga, zrak in temperatura. Če težav s plesnijo nimamo, so dovolj že vsakodnevno zračenje, optimalna sobna temperatura in prava postavitev pohištva – omare in druge pohištvene elemente imamo vedno postavljene vsaj nekaj centimetrov od stene, da ta lahko diha. Pri prenovah je pomembno, da nismo neučakani in vedno počakamo, da se na novo pobeljene stene dodobra posušijo!
Kako se je torej znebimo?
Kot nam je zaupal prvi mož Delovne akcije, Bojan Žlebnik, se plesen vsekakor lahko uspešno odstrani, zmanjšamo lahko tudi dejavnike tveganja za njo, seveda pa je vse odvisno od tega, ali je prisotna plesen površinska ali se je že dodobra zažrla v stene. V prvem primeru lahko stene uspešno saniramo, ob upoštevanju ustreznih pogojev proti vlagi, pa se ta tudi ne bo več ponavljala. V primeru, da je plesen že dodobra zažrta v stene našega doma, pa se bo v vsakem primeru znova pojavljala. Vsekakor obstajajo učinkoviti načini, s katerimi se je znebimo, vendar se mora postopek v takšnem primeru ponavljati na nekaj mesecev. Če se lotevamo postopka sami, se moramo ustrezno zaščititi, saj se spore prenašajo po zraku!
Zavedati se moramo, da je s plesnijo tako – ko se enkrat pojavi, je vedno prisotna. V primeru, da v našem domovanju nimamo ustreznih (zgoraj naštetih) dejavnikov, se bakterije začnejo razmnoževati, iz vlage pa postane plesen, ki nam na dolgi rok greni življenje.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV