Dominvrt.si
Čiščenje

Preprečite trdovratne madeže ostankov mila

L.E.
17. 08. 2022 08.03
0

Kako doseči, da bo kopalnica resnično čista, in ne polna madežev? Si je takšen cilj sploh smiselno zastaviti? Odgovor je pritrdilen, a le, če ste pripravljeni nekaj časa redno namenjati čiščenju. Kako se denimo spopasti z umazanijo, nastalo zaradi pripomočka, ki ga – paradoksalno – uporabljamo za lastno umivanje?

Zakaj po uporabi mila ostanejo madeži?

Ko pride milo v stik z minerali, ki so v trdi vodi, lahko na površini umivalnika, kadi, ploščic, armatur, sten kabine za prhanje in zaves za prho ostanejo belkasti madeži. Sčasoma se nabirajo in lahko celo razvijejo neprijeten vonj. Ta nastane, ker se z ostanki mila sprimejo odmrle kožne celice, olja in umazanija, ki so se sprali s telesa. Če dovolite, da se ta raznolika umazanija nabira, lahko nastane precej neprijetna mešanica, ki jo je sčasoma, ker otrdi, vse težje odstraniti.

Kako jih preprečiti?

Opisane umazanije si res nihče ne želi in najboljše jo je čim prej odstraniti ter s tem preprečiti nabiranje. Najboljša rešitev je res redno čiščenje, četudi poleg mnogih drugih obveznosti seveda ni vedno najlažje najti čas še za to. 

Poskušajte si ta postopek čim bolj olajšati. Navadite se, da po uporabi mila s površin sperete njegove ostanke vsaj z vodo. Imejte pri roki gobico in hitro podrgnite območje. Nato je pomembno še, da ga obrišete do suhega. Najprej torej odstranite milnico, nato tudi vodo. Vsaj v kadi je to lahko doseči, pri umivalniku pa malo težje. Po vsakem prhanju dobro sperite kad in po potrebi z mokro gobico očistite še ploščice, steno kabine oziroma zaveso. Nato vzemite čisto suho krpo in vse pobrišite do suhega. Pri umivalniku tako počistite vsaj, preden se denimo odpravite v službo in vas dlje časa ne bo, ter pred spanjem oziroma kadar se spomnite ali imate minuto odveč. 

Takšno redno čiščenje ni fizično naporno, saj je madeže takrat še preprosto odstraniti. Če nekaj časa v dnevu namenite takšnim hitrim preventivnim posegom, vam ne bo treba drgniti in drgniti, ko se umazanija nabere in postane res trdovratna. Takrat jo je zelo težko odstraniti.

Kopalnica
Kopalnica FOTO: Adobe Stock

Kakšno milo uporabljate?

Še en način obstaja, kako lahko preprečite nastajanje madežev mila. Največji krivec je trdo milo, zato raje posezite po tekočem oziroma po gelu za prhanje in težava bo pri priči precej manjša. 

Četudi uporabljate tekoča mila, se vam izplača po umivanju s površin  skrbno sprati milnico in območje tudi čim večkrat obrisati do suhega. Še posebej, kadar veste, da ga dlje časa ne boste uporabljali.

Čiščenje
Čiščenje FOTO: Adobe Stock

Kaj pa, ko so madeži že prisotni?

V skledico nasujte sodo bikarbono in prilijte toliko belega kisa, da nastane pasta. Z gobico jo nanesite na umazane površine in pustite petnajst minut. Nato zdrgnite z gobico. Na koncu sperite z vodo in obrišite do suhega.

Če nimate sode bikarbone, lahko v steklenički ali plastenki s pršilom zmešate enako količino kisa in vode. Dodajte žlico detergenta za pranje posode. Mešanico nanesite na prizadeta območja in počakajte petnajst minut. Lotite se skrbnega drgnjenja ter na koncu vse skupaj sperite in obrišite do suhega.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698