Ali menjava enega čistilnega sredstva zares lahko naredi pomembno razliko v oziru ekološke ozaveščenosti? Raziskali smo in ugotovili, da je odgovor precej zapleten.
Namakanje oblačil pred pranjem
Predpranje ali predhodno namakanje oblačil ni ravno nov koncept čiščenja oblačil. Ta metoda namakanja brisač, rjuh ali bombažnih oblačil je namenjena odstranitvi ali zrahljanju madežev na tekstilnih izdelkih, ki se po določenem časovnem obdobju vtisnejo globoko v vlakna. Samo pomislite na detergente, olja za telo in druge drobne delce, ki jih samo z rednim pranjem ne moremo odstraniti.
Kot je prikazano na posnetku, za takšen način pranja potrebujemo kad ali večjo plastično posodo, ki jo napolnimo z vročo vodo in kombinacijo čistilnih sredstev: sode bikarbone, detergenta za pranje perila in boraksa.
Kaj je boraks?
Boraks je borova spojina, pravzaprav sol borove kisline. Na voljo je v obliki belega, kristaliziranega prahu, ki se zlahka raztopi v vodi in se običajno uporablja kot čistilni izdelek za odstranjevanje plesni, vonjav in madežev. Ker je povsem naraven, pogosto velja prepričanje, da je odlična zelena alternativa strupenim čistilom.
Toda sam boraks ni nestrupen. Kljub dejstvu da se pogosto uporablja v nekaterih kozmetičnih izdelkih in celo kot dodatek k hrani, gre za kemikalijo, ki se široko uporablja tudi kot pesticid in fungicid, zlasti proti mravljam in plesnim.
Pri ravnanju z boraksom je potrebna velika previdnost
Eden največjih pomislekov glede uporabe, kot je prikazana v videu na TikToku, je neupoštevanje varnostnih vidikov. Kad, v kateri se več ur namakajo oblačila, je lahko nevarna za vaše ljubljenčke ali manjše otroke.
Poleg tega je treba pri delu z boraksovo raztopino vedno uporabljati zaščitne rokavice, saj je ta dokazano škodljiva za našo kožo in povzroča srbečico. Pri uporabi velja biti še posebej previden ob možnosti vdihavanja te snovi ter izpostavljenosti kožni sluznici in očem.
Če izhaja iz narave, še ne pomeni, da ni strupen
Eden od razlogov, zakaj se je video tako razširil, je ta, da mnogi trdijo, da je boraks naraven, neškodljiv in predvsem, da je dobra zelena izbira za pranje perila. V kolikor boraks ni čistilni izdelek na osnovi fosfata ali klora, to deloma drži, saj se v takšni obliki pojavlja tudi v naravi. Pojavlja se naravno. Vendar zeleno ne pomeni nujno varno.
To, da je naravno prisoten, tudi ne pomeni, da njegova uporaba nima nikakršnega negativnega vpliva na okolje. Za izdelavo boraksa se mineral bor pridobiva iz zemlje s precejšnjim poseganjem v okolje. To vključuje vrtanje in uporabo eksplozivnih sredstev, kar vodi do velike degradacije tal, pa tudi do onesnaževanja zraka in vode. Ko k temu dodamo še transport, je hitro jasno, da pridobivanje in predelava boraksa nista okolju prijazna.
Ali obstaja boljši način za pranje perila?
Če resnično menite, da je namakanje perila nekaj, kar potrebujete v svojem življenju, raje izberite biološko razgradljiv detergent. Na žalost to vključuje več kot le hiter pogled na etiketo, saj lahko celo nekatere okolju prijazne znamke svojim izdelkom še vedno dodajajo določene toksične snovi. Najboljše, kar lahko storite, je, da preučite sestavine. Pri tem se med drugim v velikem loku izogibajte parfumom.
Video si lahko pogledate tukaj:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV