Gospodinjstva v jesenskih dnevih porabijo veliko več energije, kajti dom je hladnejši, centralna kurjava pa še ni na polni moči, tako po navadi posežemo po električnih grelnikih, kar pa vodi v višje račune. Kaj pa, če bi poskusili nekaj, zaradi česar vam bo toplo in vam bo hkrati prihranjen napihnjen račun za energijo? Potem so tukaj tudi trenutki, ko zmanjka elektrike, bodisi zaradi nevihte ali dela na omrežju ...
Vse, kar potrebujete, so čajne svečke, srednje velik pekač za mafine in dva cvetlična lončka iz terakote (en majhen, en srednje velik).
Ko si pripravite vse pripomočke, poiščite varno mesto za namestitev 'grelnika'. Prepričajte se, da je nekje na varnem, kjer sveče ne bodo mogle pasti, 'grelnika' pa se ne bodo mogli dotakniti otroci ali živali (saj se lonci zelo segrejejo). V pekač postavite štiri svečke in jih prižgite.
Manjši lonček iz terakote postavite na pekač, obrnjen navzdol. Hladen zrak mora potovati pod lonec, da bodo sveče gorele, zato se prepričajte, da lonec ni v neposrednem stiku s površino pod njim. Vzemite prazno ohišje od čajne svečke in pokrijte namakalno luknjo na manjšem loncu iz terakote. Nato vzemite drugi, večji lonec iz terakote in ga položite na vrh prvega. Luknjo v njem pustite odkrito, da bo lahko uhajala toplota.
Kako deluje?
Sveče proizvajajo pline, polne segretih delcev, ki jih ujamejo in speljejo skozi oba lonca. Sistem deluje, ker se notranje jedro majhnega cvetličnega lonca zelo segreje in tako segreje zrak med obema lončkoma. Topel zrak nato priteče skozi luknjo večjega lonca in ogreje prostor. Mnogi takšno ogrevanje uporabljajo tudi za gretje rastlinjakov.
POZOR! Zelo pomembno je, da pazite na varnost. Ne dovolite, da bi majhni otroci prišli v stik z grelnikom, in upoštevajte vse potrebne varnostne ukrepe, da se izognete požaru zunaj grelne enote! Pomembno je tudi redno prezračevanje.
