Dominvrt.si
Vodikov peroksid

Vodikov peroksid je v gospodinjstvu nadvse uporaben

L.M.
25. 12. 2022 05.00
0

Vodikov peroksid je blag antiseptik, ki se uporablja za preprečevanje okužb pri manjših vrezninah, odrgninah in opeklinah. Učinkovito deluje tudi kot sredstvo za izpiranje ust, kot pomoč pri odstranjevanju sluzi ali za lajšanje bolečin pri aftah. Ne le v zdravstvene namene, triodstotna raztopina vodikovega peroksida se pogosto kaže kot izjemno uporabna tudi v gospodinjstvu. Če želite izvedeti, kje vse si lahko z njo pomagate, berite naprej.

Kaj je vodikov peroksid?

Vodikov peroksid je kemična spojina s formulo H2O2, ki je sestavljena iz dveh atomov vodika in dveh atomov kisika. Kupimo ga lahko v večini lekarn in drogerij, navadno pa se prodaja v koncentracijah od tri do 12 odstotkov.

Kljub temu da vodikov peroksid načeloma ni škodljiv ali nevaren, ga nikoli ne pijte.
Kljub temu da vodikov peroksid načeloma ni škodljiv ali nevaren, ga nikoli ne pijte. FOTO: Adobe Stock

Ker se ob izpostavljenosti vročini, svetlobi in zraku razgradi v navadno vodo, ga hranimo v temno rjavi steklenici. Ta proces ni škodljiv ali nevaren, a tekočina izgubi svojo uporabno vrednost. Za najboljše rezultate stekleničko porabite v enem mesecu po odprtju, sicer pa bi moral biti vodikov peroksid uporaben še šest mesecev od odprtja.

Vodikovega peroksida nikoli ne pijte

Kljub temu da vodikov peroksid načeloma ni škodljiv ali nevaren, ga nikoli ne pijte. Tudi pri triodstotni koncentraciji namreč lahko povzroči mehurje v ustih, bruhanje in bolečine v trebuhu.

Za dišeča in zdrava stopala uporabite raztopino vodikovega peroksida.
Za dišeča in zdrava stopala uporabite raztopino vodikovega peroksida. FOTO: Shutterstock

Razkuževanje zobne ščetke

Zobno ščetko lahko razkužite s hitrim namakanjem v vodikovem peroksidu. Preden jo ponovno uporabite, jo dobro sperite pod tekočo vodo.

Za dišeča in zdrava stopala

Neprijetnega vonja stopal, ki ga povzročajo bakterije, se lahko znebite z namakanjem v vodikovem peroksidu. Raztopino za nego stopal zmešajte iz enega dela vodikovega peroksida in treh delov tople vode. Ta tretma je priporočljiv tudi ob pojavu glivičnih okužb, kurjih očes in otiščancev ali kot preventiva ped omenjenimi stanji.

Razkuževanje lepotnih pripomočkov

Vsakič, ko uporabite pinceto, vihalke za trepalnice, ščipalnik za nohte ali drug pripomoček za lepotno nego, pride ta v stik s telesno umazanijo in bakterijami. Zato ga po uporabi potopite v raztopino vodikovega peroksida ali pa tekočino nanesite na krpo in podrgnite ter tako razkužite.  

Madežev potu na oblačilih se lahko znebite s pasto iz vodikovega peroksida.
Madežev potu na oblačilih se lahko znebite s pasto iz vodikovega peroksida. FOTO: Dreamstime

Proti razbarvanim nohtom

V skledi zmešajte en del vodikovega peroksida z dvema deloma sode bikarbone, da nastane pasta. Počakajte, da se neha peniti, nato pa jo nanesite na nohte – vtrite tudi pod noht, kolikor je to mogoče. Pustite delovati tri minute in nato sperite z navadno vodo.

Razkuževanje kuhinjskih gobic

Kuhinjske gobice so pogosto polne bakterij, vključno z E.coli in salmonelo. Da jim omogočite daljšo življenjsko dobo, jih dnevno razkužujte z vodikovim peroksidom, ki ste ga prej razredčili z enako količino vode.  

Čiščenje deske za rezanje

Vsakič, ko uporabite desko za rezanje, ne glede na to, če je lesena ali plastična, na njej povzročite veliko manjših prask, v katere se ujamejo bakterije. Da bi preprečili njihovo razmnoževanje in zagotovili higiensko neoporečnost deske, jo občasno poškropite z vodikovim peroksidom.

Boljša rast in uspevanje sobnih rastlin

Ta dodatna molekula kisika v vodikovem peroksidu poveča sposobnost rastline, da absorbira hranila iz zemlje. Zmešajte en del triodstotnega vodikovega peroksida s štirimi deli postane mlačne vode ter uporabite za gnojenje zunanjih in sobnih rastlin.

Razkuževanje hladilnika

Vodikov peroksid je nestrupena snov, zato je primeren tudi za čiščenje hladilnika in drugih pripomočkov in površin, ki prihajajo v stik s hrano. Ko naslednjič izpraznite hladilnik z namenom, da bi ga očistili, notranjost poškropite z vodikovim peroksidom, da ubijete vse škodljive mikroorganizme v njem. Pustite, da deluje nekaj minut, nato pa pobrišite z navadno vodo in krpo.  

Madeži na keramičnih krožnikih

Zmešajte pasto iz sode bikarbone in vodikovega peroksida ter z njo premažite razbarvane lise na keramični posodi in krožnikih. Pasta bo pomagala osvetliti madeže in nežno očistila površino.

Vodikov peroksid je nestrupena snov, zato je primeren tudi za čiščenje hladilnika.
Vodikov peroksid je nestrupena snov, zato je primeren tudi za čiščenje hladilnika. FOTO: Dreamstime

Vrečke za večkratno uporabo

Vrečke za večkratno uporabo so odlične za okolje, nekoliko manj pa za vaše zdravje, saj se v njih nabirajo razne nečistoče, rednega pranja pa niso deležne prav pogosto. Če nimate časa za temeljito čiščenje, notranjost na hitro popršite z vodikovim peroksidom, da ubijete potencialno škodljive bakterije.

Čiste fuge v kopalnici in kuhinji

Fuge med kopalniškimi in kuhinjskimi ploščicami sčasoma ujamejo precej prahu, delcev hrane in drugih nečistoč. Poleg tega pa se v njih lahko začne nabirati plesen. Eden najboljših načinov za uničenje gliv je vodikov peroksid. Za beljenje fugirne mase zato zmešajte pasto iz sode bikarbone in vodikovega peroksida. Namažite jo med ploščicami in pustite delovati vsaj pet minut. Nato obrišite z mokro krpo.  

Za svetleče ogledalo

Vodikov peroksid razredčite z vodo, nalijte v pršilko in z njo poškropite vaše ogledalo. Pobrišite z mehko krpo, ki ne pušča vlaken.  

Vodikov peroksid razredčite z vodo, nalijte v pršilko in z njo poškropite vaše ogledalo.
Vodikov peroksid razredčite z vodo, nalijte v pršilko in z njo poškropite vaše ogledalo. FOTO: Dreamstime

Madeži potu na oblačilih

V skledi zmešajte četrt skodelice vodikovega peroksida, četrt skodelice sode bikarbone in četrt skodelice vode. S krtačo z mehkimi ščetinami raztopino vtrite v madeže pod pazduho in pustite delovati vsaj 30 minut. Še enkrat podrgnite s krtačo in nato operite kot običajno.

Za posteljnino brez pršic

Pršic, ki se naselijo na odmrle delce kože, ki jih nevede puščamo po stanovanju, se lahko znebimo z vodikovim peroksidom. Te škodljivce najpogosteje najdemo v spalnici, zlasti na vzmetnici in posteljnini. Slednjo redno peremo, medtem ko vzmetnico čistimo le redko, zato je priporočljivo, da med preoblačenjem posteljnine vzmetnico popršite z mešanico vodikovega peroksida in vode v enakem razmerju. Pustite, da se vzmetnica popolnoma posuši, preden posteljo posteljete s čisto posteljnino.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702