Krompir v shrambi sčasoma začne tvoriti kalčke. Kako hitro se to zgodi, je odvisno od zunanjih pogojev, vendar pa je dejstvo, da več kalčkov pomeni tudi več solanina, ki v manjših količinah povzroča slabost, drisko in glavobole. Krompir, poln solanina je grenak in neužiten, vendar pa ga v manjših količinah ob uživanju težje zaznamo.
Če je krompir komaj začel kaliti, so njegovi kalčki kratki in je gomolj še vedno čvrst, potem naj bi bil krompir varen za uživanje. Nekoliko drugače je, kadar je gomolj mehak in zguban, kalčki pa so dolgi in jih je veliko. Takšnega krompirja naj ne bi bilo priporočljivo uživati.
Trgovinski krompir je obdelan s kemikalijo, ki preprečuje kaljenje
Krompir, kupljen v trgovini kali zelo počasi, razlog pa je v kemikaliji, ki jo pridelovalci nanesejo na njegovo lupino, ter tako preprečijo, da bi ta začel prehitro kaliti. Kupljeni krompir je tako običajno obdelan s klorprofamom, tako da med skladiščenjem ostane brez kalčkov. Ker se v domači pridelavi želimo tovrstnim preparatom v veliki meri izogniti, se zanašamo na pravočasno obiranje, pravilno sušenje in vzdrževanje optimalnih okoljskih pogojev.
Kako shraniti krompir?
Bistvenega pomena za vaš krompir je, da ga hranite na hladnem, suhem in temnem mestu. Potencialno najbolj primerna je shramba, vendar pa sam prostor najverjetneje še ne zagotavlja idealnih pogojev. Če želite vaš pridelek ohraniti čim dlje, ga postavite v dobro prezračen prostor s temperaturo od 7 do 10 stopinj Celzija. Poskrbite tudi za to, da ni izpostavljen sončni svetlobi. Solanin se namreč najbolj intenzivno tvori ravno ob prisotnosti sončne svetlobe.
Izogibajte se plastičnim vrečkam, ki ne prepuščajo zraka
Krompir hranite v papirnati vrečki ali gajbici, da zagotovite ustrezno prezračevanje. Izogibajte se plastičnim vrečkam, saj zadržujejo toploto in vlago. Namesto tega raje uporabite košaro ali zaboj. Dobro se obnese tudi mreža za vrtne pridelke.
Krompir potrebuje stalnost in nizko temperaturo
Ko izberete najbolj ustrezno mesto za shrambo, poskrbite za čimbolj konstantne pogoje. Predvsem spreminjanje temperature lahko povzroči, da začne krompir gniti ali kaliti. Če ga shranjujete pri temperaturi okrog 4 stopinje Celzija, ga porabite v šestih do osmih mesecih, medtem ko bodo toplejše razmere rok trajanja skrajšale na približno štiri mesece.
Lahko shranjevanje v hladilniku prepreči kaljenje krompirja?
Izpostavili smo, da krompir potrebuje hladno in suho okolje, po čemer bi lahko sklepali, da je idealno mesto zanj v hladilniku. Vendar pa imamo na drugi strani kar nekaj razlogov, zakaj tja ne sodi. Če spregledamo dejstvo, da imamo v hladilniku navadno prostora le za manjšo količino krompirja, pa ne moremo mimo tega, da nizke temperature povečajo količino sladkorja in proizvedejo kemikalijo, imenovano akrilamid, ki je škodljiva. Če torej povzamemo zgornje vrstice – krompirju raje izberite drugo mesto.
Ne shranjujte skupaj s čebulo in jabolki
Krompir in čebula se odlično ujameta v številnih jedeh, a shranjevanje enega poleg drugega se odsvetuje. Enako velja za jabolka. Če krompir hranite v neposredni bližini čebule ali jabolk, boste zaradi sproščanja plina etilen, pospešili proces kalitve, kar pomeni, da bo vaš pridelek kmalu poln kalčkov in torej neužiten. Da se temu izognete, gajbici z obema vrtninama postavite dovolj narazen.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV