Namesto da posežete po kemičnih čistilih, lahk odtok poskušate odmašiti z okolju prijaznejšo in stroškovno učinkovitejšo alternativo. Ta ni samo manj obremenjujoča za zdravje, ampak tudi bolj nežna do vaših cevi. Najprej poskusite s sodo bikarbono, če ta ne učinkuje, pa poskusite še nekoliko močnejše – a še vedno naravno sredstvo.
Pri reševanju manjših zamašitev in vzdrževanju čistih odtokov na dolgi rok se soda bikarbona izkaže kot odlično sredstvo. V kombinaciji s kisom predstavlja močno, okolju prijazno in varno alternativo kemičnim čistilom za odtoke.
Natrijev bikarbonat in ocetna kislina namreč skupaj povzročita kemično reakcijo, pri kateri nastane plin ogljikov dioksid in voda. Kemična reakcija je razlog za šumenje, ki fizično razgradi zamašek. Poleg tega lahko nastali plin ogljikov dioksid ustvari pritisk, ki sprijeto umazanijo potisne po cevi navzdol.
Kdaj je soda bikarbona učinkovita in kdaj ne?
Pomembno je vedeti, da ta metoda najbolje deluje na organskih snoveh, kot so lasje in maščoba, manj učinkovita pa je pri čiščenju zamaškov, sestavljenih iz mineralnih usedlin ali drugih anorganskih materialov.
Ko ne pomaga niti kombinacija sode bikarbone in kisa ...
Čeprav sta kis in soda bikarbona razmeroma zelo učinkovita pri čiščenju odtokov, pa včasih vseeno nista dovolj. V tem primeru lahko namesto tega uporabite natrijev karbonat, bolj znan kot kristalna soda.
Namesto sode bikarbone, uporabite kristalno sodo
Kristalna soda je naravna mineralna sol, ki je topna v vodi in ne vsebuje belila, niti nobenih encimov ali fosfatov, palmovega olja ali česarkoli drugega razen kristalov sode, ki imajo čistilne lastnosti in pomagajo pri odstranjevanju umazanije in maščobe.
Za odmašitev odtoka si pripravite velik lonec vroče vode. V odtok nato najprej stresite skodelico kristalne sode ter pustite stati vsaj 10 minut. Po tem času v odtok počasi začnite zlivati vročo vodo. Počakajte še nekaj minut in preverite ali, je ta opravila svoje. Če prvič ne uspe, postopek ponovite dvakrat ali trikrat.