Dominvrt.si
Žitni žužek

So se v vašo shrambo naselili žitni žužki?

L.M.
25. 09. 2023 05.00
0

Kljub vsem prizadevanjem, da bi bila naša kuhinja ves čas bleščeče čista in urejena, včasih to še vedno ni dovolj, da bi preprečili vdor nezaželenim obiskovalcem. Eni izmed bolj nadležnih so žitni žužki (Sitophilus granarius), ki na srečo niso škodljivi, a boste zaradi njih morali zavreči precejšnje količine hrane.

Kot rečeno, žitni žužki niso nevarni ali škodljivi za ljudi ali hišne ljubljenčke. Razen uničevanja žitne hrane ne predstavljajo nobene nevarnosti za človeka. A če opazite enega ali dva, obstaja velika verjetnost, da se jih kje skriva še več, zato čim prej ukrepajte.  

Žitni žužek v zrno zvrta luknjico in vanj spusti jajčece.
Žitni žužek v zrno zvrta luknjico in vanj spusti jajčece. FOTO: Adobe Stock

Kako prepoznamo žitne žužke?

Žitni žužki so dokaj majhne žuželke, zato jih v vrečki moke zlahka spregledamo – vsaj dokler se preveč ne namnožijo in ne zavzamejo celotne shrambe. So drobne, črno rjave barve, zanje je značilen opazno dolg sprednji del, ki ga pri drugih vrstah žuželk ni. Znane so tri vrste žitnih žužkov, ki skupaj z molji tvorijo skupino najbolj pogostih kuhinjskih škodljivcev. 

Vrste žitnih žužkov, ki jim ustrezajo pogoji v kuhinjskih omaricah

Žitni žužki sestavljajo zelo veliko skupino več kot 97.000 vrst žuželk, vendar v shrambah in omarah najdemo samo tri pogoste vrste.

Rižev žužek (Sitophilus oryzae): Riževi žužki so leteče majhne žuželke, motno rdeče rjave barve s štirimi svetlejšimi lisami na telesu, ki pa jih je zaradi njihove majhnosti težko opaziti s prostim očesom. Najpogosteje se pojavijo na območjih s toplejšim podnebjem in tudi povsod drugod v toplejšem delu leta. 

Koruzni žužek (Sitophilus zeamais): Koruzni žužki so po videzu zelo podobni riževim, zato ju na pogled ni mogoče ločiti. Za natančnejše prepoznavanje je potreben povečan pregled reproduktivnih organov.

Črni žitni žužek (Sitophilus granarius): Črne žitne žužke od drugih dveh ločimo po tem, da slednji ne znajo leteti. So bleščeče rdeče-rjave barve, raje pa se zadržujejo tam, kjer je vreme nekoliko bolj hladno. 

Kakšen je njihov življenjski ciklus?

Razvojna doba od jajčeca do odrasle živali traja približno štiri tedne, medtem ko je celotna življenjska doba žužkov v povprečju od 7 do 13 mesecev. Vsaka samica v tem času izleže od 50 do 250 jajčec, kar pomeni, da je lahko shramba ali omara resno okužena že v nekaj mesecih. 

Žitni žužki so dokaj majhne žuželke, zato jih v vrečki moke zlahka spregledamo, vsaj dokler se preveč ne namnožijo.
Žitni žužki so dokaj majhne žuželke, zato jih v vrečki moke zlahka spregledamo, vsaj dokler se preveč ne namnožijo. FOTO: Adobe Stock

Kaj jih privlači, da se naselijo v naših shrambah in omarah?

Odrasli žitni žužki navadno poiščejo zavetje v kuhinjskih omarah, ko je zunaj vroče in suho. Pot do moke, žit, koruze, polente in drugih prehrambenih izdelkov najdejo skozi drobne razpoke v stenah, pohištvu in embalažah ali pa vstopijo v hišo skupaj z izdelki iz žitaric, ki so bile okužene že med predelavo in pakiranjem hrane. Skladišča, kjer je veliko raztresenih živil, so bolj dovzetna za napade teh žuželk.

Znaki, ki razkrivajo, da so vaše žitarice zavzeli ti škodljivci

Žitni žužki se razmnožujejo tako, da v zrno semena izvrtajo majhno luknjico in vanj odložijo eno svoje jajčece. To se v celoti razvije znotraj semena in se nato pojavi kot odrasla žuželka. Ker žival velik del življenjskega cikla preživi znotraj semena in ker so same odrasle žuželke precej majhne, je lahko okužba kar nekaj časa spregledana, dokler se ne razširi. Posoda z žitaricami, ki se zdi izjemno suha in prašna, je lahko znak napada žužkov, in čeprav niso opazne na zunaj, veliko celih semen morda v notranjosti še vedno skriva ličinke.

Razvojna doba od jajčeca do odrasle živali traja približno štiri tedne.
Razvojna doba od jajčeca do odrasle živali traja približno štiri tedne. FOTO: Adobe Stock

3 koraki, da se znebite žitnih žužkov

Zavrzite okužena živila

Vse odprte posode z izdelki iz žitnih zrn, za katere sumite, da se v njih skrivajo škodljivci, je treba zapreti in takoj zavreči. Prav tako zavrzite vse bližnje odprte posode. Tudi neodprte kartonske embalaže so lahko sumljive, če nimajo zaprtih notranjih delov, ki so ostali nedotaknjeni. Ko gre za žitne žužke, je bolje zavreči več kot premalo.

Počistite in odstranite vse odrasle žuželke

Ko izpraznite omare in shrambo ter pregledate in zavržete vsa sumljiva živila, temeljito posesajte prostore za shranjevanje živil in jih očistite z vročo milnico ali dezinfekcijskim razpršilom. Pred vrnitvijo v omare je treba očistiti tudi posamezne pločevinke živil in steklene posode. Vaš cilj je zagotoviti, da ne ostane prav nobena odrasla žuželka, ki bi se lahko razmnoževala naprej.

Veste, kako se pravilno skladišči moka? Preberite TUKAJ. 

Vse, česar niste zavrgli, segrejte ali postavite v zamrzovalnik

Če najdete živilo, ki je okuženo, ali če sumite, da bi lahko bilo, ga raje zavrzite. Če pa v njem ni sledov o škodljivcih, ga preventivno postavite v zamrzovalnik za vsaj tri dni, lahko pa ga tudi segrejete na minimalno 60 stopinj Celzija. Tako se prepričate, da ste ubili tudi morebitna jajčeca in ličinke, ki jih sicer zlahka spregledate. 

Kako preprečiti ponovno naselitev žitnih žužkov v naši shrambi?

Preprečevanje vdora žitnih žužkov v shrambo zahteva rutinski pregled vseh kupljenih živil, ki pridejo v vaš dom, skupaj z rednim pregledom izdelkov iz žitnih zrn, ki jih hranite v svojih omarah ali shrambah. Živila naj bodo shranjena v neprodušno zaprtih posodah, najbolje steklenih ali kovinskih. 

Embalažo z žitnimi izdelki lahko ob nakupu zamrznete za štiri dni in jo prestavite v omaro šele, ko je na ta način razkužena. Zamrzovanje bo uničilo vse škodljivce, ki ste jih domov prinesli z embalažo in živilom ter bi se nato v ugodnih pogojih vaše kuhinje zagotovo naprej razmnoževali. Nekatere od teh izdelkov lahko celo trajno shranite v zamrzovalnik, če imate prostor. 

Če najdete živilo, ki je okuženo, ali če sumite, da bi lahko bilo, ga raje zavrzite.
Če najdete živilo, ki je okuženo, ali če sumite, da bi lahko bilo, ga raje zavrzite. FOTO: Adobe Stock

Nekaj dodatnih nasvetov: 

- Pred ponovnim polnjenjem posodo za moko in podobno vedno temeljito očistite. 

- Sveže moke nikoli ne pretresajte v isto posodo s 'staro' moko.

- Hrano za hišne ljubljenčke, ptičje seme in podobno shranjujte stran od kuhinje ali v kletnih prostorih precej stran od druge hrane.

- Ne kupujte živil v vrečkah ali škatlah z raztrgano ali poškodovano embalažo.

- Ne kupujte živil v vrečkah ali škatlah, ki jim je potekel rok uporabe.

- Ne pretiravajte s hrano – kupite le tisto, kar pričakujete, da boste hitro porabili. Ali pa presežek shranite v hladilniku ali zamrzovalniku.

- Poskrbite, da bodo vaša shramba in drugi prostori s hrano organizirani, čisti in da v njih ne bo razsute hrane, drobtin in politih tekočin.

- Prostori za shranjevanje hrane naj bodo suhi, saj žuželke privlači tudi vlaga.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854