Energetska prenova stavbe
Največkrat se ljudje odločajo za posodobitev ogrevalnega sistema ter za zamenjavo energenta, kar sicer res dolgoročno zniža stroške, a treba se je zavedati, da bo kateri koli ogrevalni sistem zares energetsko učinkovit le, če bo ustrezno energetsko zasnovana ali sanirana tudi celotna stavba. Tu pa je poudarek predvsem na kakovostni izolaciji cele hiše, predvsem pa fasade. Pri novogradnjah to ni takšen problem, saj so (skoraj) vse sodobne stavbe zgrajene po direktivah visoke energetske učinkovitosti, pri sanacijah pa je potrebno veliko pozornosti nameniti izbiri in vgradnji izolacije. Kakovostna toplotna izolacija namreč v prvi vrsti dolgoročno zagotavlja prihranek pri ogrevanju ali hlajenju, poleg tega pa nas ne ščiti le pred mrazom in vročino, ampak tudi pred hrupom in celo pred požarom. Toplotno izolirati pa je po potrebi smiselno tudi podstrešje in/ali samo streho, talno ploščo, vgraditi hidroizolacijo kleti, ne smemo pa pozabiti niti na vgradnjo kakovostnega stavbnega pohištva.
Ne smemo zanemarjati senčil
Tako pri novogradnjah kot pri energetskih sanacijah stavb pa nikakor ne smemo pozabiti niti na pomembnost senčil, ki prav tako lahko bistveno pripomorejo k preprečevanju toplotnih izgub in ustvarjanju prihrankov. To nam potrdijo tudi v podjetju Roletarstvo Medle, kjer se lahko pohvalijo z izredno široko paleto odličnih produktov (okna, vrata, senčila) ter dolgim seznamom zadovoljnih strank, ki v njih vidijo zaupanja vrednega in zanesljivega partnerja. Ker slovijo po fleksibilnosti ter hitrem prilagajanju potrebam na trgu, hkrati pa velik poudarek dajejo ravno na energetsko učinkovitost, smo se nanje obrnili z vprašanji, kaj moramo vedeti, preden se odločimo za nakup senčil, kako nam lahko ta pomagajo privarčevati ter kakšne so novosti na tem področju.
Kot so nam pojasnili, moramo v prvi vrsti vedeti, kaj od senčil pričakujemo, predvsem pa je dobro poznati vse možnosti, ki so na voljo, da bo končna odločitev lažja. V osnovi senčila delimo na notranja in zunanja, oboja pa imajo svoje prednosti in slabosti. Veliko cenejša so notranja senčila in žaluzije, ki nam lahko služijo kot del notranjega dekorja ter kot zaščita pred svetlobo in radovednimi pogledi, žal pa nimajo izolativne funkcije. Za namen preprečevanja toplotnih izgub je torej smiselno izbrati zunanja senčila, pri čemer je pomembno, da je upravljanje le teh povezano z nadzornim sistemom, ki se zadnje čase vse več vgrajujejo v objekte ali pa senčila enostavno preko različnih aplikacij povežemo s pametnim telefonom oziroma tabličnimi računalniki. Pri Roletarstvu Medle senčila opremijo z elektropogoni ter jih preko krmilnikov in vmesnikov povežejo s sistemom, računalnikom ali pametnim telefonom. Centralni nadzorni sistem (CNS) in orodja za nadzor in vodenje procesov omogočajo, da sisteme, kot so ogrevanje, razsvetljava, klimatizacija, senčenje in podobno, upravljamo z enega mesta, to pa lahko prinese tudi do 40 odstotkov prihranka pri porabi energije. Če se omejimo le na področje senčil: ob vročem vremenu sistem zastre okna s s enčili, da prepreči segrevanje prostorov, s tem se izognemo aktivnemu hlajenju s klimatsko napravo. Ob nastavljivem času in nastavljeni količini svetlobe sistem s krmiljenjem senčil spusti v prostor potrebno količino svetlobe in vklopi luči šele, ko zunanja svetloba ne zadostuje. Pri hladnem vremenu sistem senčila spusti in s tem poveče izolativnost, če pa se pokaže sonce se na južni strani senčila dvignejo in omogočijo absorbcijo toplote v prostor, kar ustvarja prihranke pri kurjavi. Sistem zazna notranjo temperaturo in zunanje vremenske razmere ter prostor s pomočjo optimalnega upravljanja senčil, hlajenja in ogrevanja ohladi ali segreje z minimalno potrebno energijo. Pred nekaj leti je bila sicer investicija v tovrstno avtomatizacijo za marsikoga prevelik zalogaj, danes pa je zaradi razširjenosti sistemov cena veliko dostopnejša, treba pa je seveda upoštevati tudi, da lahko z optimalnimi nastavitvami dolgoročno privarčujemo, hkrati pa dvignemo udobje bivanja na zavidljivo raven.
Novost na trgu – izolativna omarica TERMOBOX
Poleg razvijanja in nadgradnje avtomatizacije na podočju senčil v podjetju ves čas stremijo k temu, da lahko svojim strankam ponudijo čim boljše rešitve za zagotavljanje večje energetske učinkovitosti.
Ena zadnjih energetsko varčnih rešitev za novogradnje (pasivne hiše), ki jih ponujajo, je tudi nova vsestransko prilagodljiva nadokenska izolativna omarica TERMOBOX, ki je izdelana iz stiropora in jo je mogoče enostavno ter hitro namestiti na okno. Najprej jo privijačimo na okno in nato skupaj z oknom vstavimo v odprtino. Omarica med drugim zagotavlja odlično toplotno, zvočno in zrakotesno izolacijo, trup ima ojačan z jekleno pločevino za vzdržljivo in močno strukturno stabilnost, v nobenem primeru pa ne kazi podobe zunanjega objekta, saj je v celoti skrita pod omet.
Imate vprašanje na katerega bi si želeli odgovor strokovnjakov Roletarstva Medle? Izpolnite obrazec!
Če imate torej tudi vi v naslednjih mesecih v načrtu bodisi gradnjo hiše bodisi celostno ali le delno prenovo, se morate zavedati, da gre za naložbo za več desetletij, zato se ne splača varčevati niti pri materialih niti pri zasnovi, montaži, vgradnji ... Četudi se boste odločili za (manjše) posege kot je na primer menjava senčil, si prav tako pred končno odločitvijo vzemite čas za premislek, poiščite nasvet strokovnjaka, predvsem pa izberite zaupanja vrednega proizvajalca in ponudnika, ki ponuja celovit program senčil z vsemi nadomestnimi deli, dolgo garancijo in hiter servis.
Sponzorirana vsebina