Dominvrt.si
Gradnja hiše

6 napak, ki se jim pri gradnji hiše lahko izognemo

Polona S. Otoničar
20. 04. 2024 05.00
0

Kdorkoli se je že soočil z gradnjo hiše, vam bo znal povedati, da pri tako velikem projektu neizogibno prihaja do napak. Trditev drži še toliko bolj, če v obzir vzamemo kompleksnost, ki jo prinašajo sodobne zahteve in vedno napredujoči trendi gradnje. Če pogledamo skozi oči investitorja, za katerega bomo predpostavili, da ni gradbeni inženir, določenih napak enostavno ne moremo predvideti. Sem večinoma spadajo izvedbene nepravilnosti. Spet drugim pa se lahko z nekaj previdnosti in truda izognemo ter si tako prihranimo kar nekaj časa, denarja in živcev. V tem članku se bomo v grobem posvetili slednjim.

Preveč ambiciozna udeleženost v gradnji

Če nimamo časa ali se ne želimo aktivno vpletati vproces gradnje lastne hiše, potem se raje odločimo za hišo na ključ.
Če nimamo časa ali se ne želimo aktivno vpletati vproces gradnje lastne hiše, potem se raje odločimo za hišo na ključ. FOTO: Shutterstock

"V hiši bi morali biti že pol leta", "Zapletajo za vsako malenkost", Kje naj zdaj na hitro dobim nekoga za ...". Skupni imenovalec vseh izjav je najverjetneje napačna izbira udeleženosti v gradnji. Če za primer vzamemo zgolj dve skrajnosti, se lahko odločimo za gradnjo v lastni režiji ali na ključ, pri kateri je potreba po naši udeleženosti najmanjša. Izbrati velja tisto, ki ima glede na naše želje in omejitve največ prednosti in seveda najmanj slabosti. Če si na primer poleg vsakodnevnih obveznosti ne predstavljamo še pol delavnika nameniti za odločitve, koordinacijo in nadzor, potem se raje odločimo za hišo na ključ. To velja še toliko bolj, če predhodno iz tega področja nimamo znanja ali izkušenj. Po drugi strani z izbiranjem konkurenčnih ponudb nepovezanih izvajalcev ali celo lastno izvedbo lažje obvladujemo stroške, seveda na račun našega časa. Posledično s tem do neke mere prevzamemo tudi vlogo nadzornika in skrb za časovnico, kar je lahko stresno, sploh če imamo iz takšnega ali drugačnega razloga postavljen rok za vselitev. Za nadaljevanje vzemimo gradnjo hiše v lastni režiji.

Preveč optimističen budget

Ena od napak, ki lahko v skrajnosti pripelje celo do nasedlega projekta, so preveč optimistična sredstva.
Ena od napak, ki lahko v skrajnosti pripelje celo do nasedlega projekta, so preveč optimistična sredstva. FOTO: 24UR

Še ena od napak, ki lahko v skrajnosti pripelje celo do nasedlega projekta, je preveč optimistični budget. To enostavno pomeni, da smo v fazi načrtovanja stroške gradnje podcenili. Ko tako ocenjeno investicijo primerjamo s svojimi finančnimi zmožnostmi, se seveda zanjo lahko odločimo. Na žalost šele dejanski stroški gradnje pokažejo na napake, ki smo jih naredili pri finančnem načrtovanju. Od predvidenih nižjih cen in pozabljenega DDV-ja do stroškov, na katere enostavno nismo pomislili. Z natančnejšim odmerjanjem stroškov se lahko izognemo večjim napakam, kar pa zagotovo ni lahka naloga. Dobro razdelan finančni načrt lahko vsebuje tudi 100 in več postavk. Za ta namen si lahko pomagamo s predlogami, ki jih, če nimate izkušenj s podobnim projektom, toplo priporočam, pa naj bodo od znanca ali proti plačilu. Po drugi strani se povprečnih cen hiše na m2, ki jih najdete na spletu, raje izogibajte. V kolikor vam za oceno investicije zmanjkuje časa, je dobra alternativa tudi višina investicije primerljive hiše, a se je v tem primeru dobro prepričati, da dejansko zajema vse stroške.

Čim ceneje do papirjev

Podobno kot za finančne velja tudi za izvedbene načrte. Boljši kot so, manj napak bodo dopuščali. Zato nanje nikakor ne gre gledati kot zgolj strošek oz. papir za začetek gradnje. Dobri načrti za izvedbo imajo dve odliki, so domišljeni in natančni. Za to, da bodo načrti domišljeni, naj bo v največji meri zadolžen arhitekt, ki bo ob upoštevanju vaših želja in vseh smernic poskrbel, da ima vsak zakaj tudi svoj zato. Pri novogradnji je namreč ''Škoda, da nismo ...'' eden najslabših trenutkov. Po drugi strani so zares dodelani načrti ključni zato, da o izvedbenih detajlih ne ugibamo sami. Vsi graditelji smo verjetno že slišali vprašanje: "Kako naj tukaj naredim?" Natančni načrti za izvedbo prav tako ne dopuščajo, da bi se o pravilni izvedbi odločali izvajalci sami. Zakaj je to dobro? Ker je marsikaj mogoče izvesti bolje kot na način ''tako delam že 20 let''. Pa tudi, ker je zasledovanje večjega in hitrejšega zaslužka na račun kvalitetne izvedbe v gradbeništvu postala že kultura. Mogoče debata za kdaj drugič.

Dobri načrti za izvedbo imajo dve odliki, so domišljeni in natančni.
Dobri načrti za izvedbo imajo dve odliki, so domišljeni in natančni. FOTO: Adobe Stock

Tako piše v ponudbi

Ko se z izvajalci začnemo dogovarjati za delo, se je v izogib kasnejšim nevšečnostim pametno držati dobrih praks. Med njimi je zagotovo zbiranje več ponudb različnih izvajalcev, četudi se na koncu odločimo za izbiro na podlagi priporočila. Dobro razdelane ponudbe so načeloma zaradi definiranega obsega dela in materiala varnejše, četudi cena ni razdrobljena po posameznih postavkah. Nekaj pa odtehta tudi odzivni čas na naše povpraševanje, po katerem lahko do neke mere sklepamo na nadaljnjo (ne)odzivnost izvajalca. Na žalost pa si vse prevečkrat kljub vsemu naštetemu pri potrditvi ponudbe privoščimo naivnost. Ne pravim, da izvajalcem ne gre zaupati. Iz lastnih izkušenj lahko v večini primerov potrdim ravno nasprotno. Gre zgolj za to, da ne pomislimo, da bi si lahko izvajalec ponudbo razlagal drugače kot mi. Zato velja (najmanj ustno), preden ponudbo potrdimo, poenotiti razumevanje ponudbe: kaj vključuje, kaj ne in kdo je za kaj odgovoren.

Zakon zahteva nadzornika

Gradbenega nadzora sem se delno dotaknila že na začetku članka, kjer je govora o izbiri udeleženosti v gradnji. Če govorimo o gradnji v lastni režiji, mi je v bistvu po lastni izkušnji in izkušnjah z gradnjo, ki so jih z mano delili drugi, prav smešno, da je vloga nadzornika tako podcenjena. Največkrat jo mečemo kar v isti koš kot "papirje" za začetek gradnje – nekaj, čemur moramo zakonsko zadostiti in za kar iščemo najcenejšo varianto. 

Posledično breme nadzora v veliki meri prevzemamo nase, kar lahko, sploh če na gradbenem področju nimamo znanja in izkušenj, vodi v številne napake oz. napačne odločitve.

V katerih primerih se gradbenemu nadzorniku ne smemo odreči?
Preberi še
V katerih primerih se gradbenemu nadzorniku ne smemo odreči?
Gradnja hiše je zahteven projekt, katerega končni cilj je ustvariti prijeten in topel dom.
Gradnja hiše je zahteven projekt, katerega končni cilj je ustvariti prijeten in topel dom. FOTO: Adobe Stock

Da o času, ki ga za ta namen porabimo, ne izgubljam besed. Verjetno se pogled na vlogo nadzornika zaradi tega zapisa ne bo spremenil. Sama pa sem prepričana, da je dobro z nadzornikom sodelovati že v fazi pridobivanja ponudb. 

Ko ga seznanimo z izvedbenimi načrti, mu lahko, če se tako dogovorimo, predamo nadzor tako nad gradbenimi kot tudi arhitekturnimi in inštalacijskimi detajli, ki naj ga med izvedbo grobih del opravlja vsaj tedensko. Dober nadzornik vam bo vedno pomagal tudi z nasveti, kar lahko potrdim iz prve roke. Kljub vsemu pa bodite reden obiskovalec gradbišča tudi sami.

Dober izvajalec, pošten obračun

Zadnje dejanje v sodelovanju z izvajalcem, če ta za sabo ni pustil napak, je potrditev obračuna in končno plačilo. Ker znajo biti izvajalci pri obračunih najmanj kreativni, je najbolje, da že v fazi potrjevanja ponudbe dorečemo oz. se poučimo tudi o načinu izmer opravljenih del (nadzornik nam bo znal povedati, ali je v skladu s standardi). Upreti pa se moramo tudi pretiranemu zaupanju izvajalcu na osnovi morebitnega dobrega odnosa ali zadovoljstva z izvedenimi deli ter z lastnimi izmerami potrditi ali spodbijati izmere izvajalca. Zelo redko se namreč zgodi, da bi izvajalec delo obračunal v svojo škodo.

Zakon pri gradnji zahteva gradbenega nadzornika.
Zakon pri gradnji zahteva gradbenega nadzornika. FOTO: Adobe Stock

Še več, nemalokrat sem tekom gradnje tudi sama dobila obračun na način "če gre, pač gre" (slovenski prevod ni tako dober kot izvirnik). Z doslednostjo glede obračunov boste gotovo prihranili kakšen evro, predvsem pa boste lahko mirno spali z zavedanjem, da vas ni nihče prinesel okoli.

Gradnja hiše ni za vsakogar. Kdor pa se za to odloči, se lahko s pravilno izbiro udeleženosti v gradnji, realno oceno investicije, domišljenimi in dodelanimi načrti, premišljenim potrjevanjem ponudb, dobrim nadzornikom in doslednostjo pri obračunih izogne večini napak in se bo izkušnje z gradnjo doma rad spominjal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698