Grad Neuschwanstein, Nemčija
Grad Neuschwanstein je verjetno eden najbolj prepoznavnih gradov, predvsem po zaslugi dejstva, da je služil kot navdih za grad Trnuljčice v Disneylandu. Ta veličastna zgradba je bila prvotno zgrajena po naročilu kralja Ludvika II. za zasebno zatočišče leta 1886. Ponaša se z odlično lokacijo na vrhu pečine, ki nudi osupljiv razgled na okolico, ter bogato okrašenimi sobami. Vse to je razlog, da ga letno obišče 1,4 milijona obiskovalcev.
Grad Miramare, Italija
Le 30 minut vožnje severno od Trsta, v srcu Furlanije - Julijske krajine, na eni najslikovitejših lokacij, se nahaja nekdanji dom avstrijskega nadvojvode Ferdinanda Maximiliana. Castello di Miramare je bil zgrajen v 10. stoletju in leži tik ob Jadranskem morju, obdan pa je z zelenim parkom, ki se razteza na kar 54 hektarih.
Trdnjava Hohenwerfen, Avstrija
Trdnjava Hohenwerfen, ki se tako kot večina srednjeveških gradov nahaja na vrhu gore, je po mnenju mnogih, ki so jo že obiskali, eden najlepših krajev v vsej Avstriji. Ta 900 let star grad, ki se vzpenja nad slikovito dolino reke Salzach, približno 55 kilometrov južno od Salzburga, poleg dnevnih ogledov ponuja tudi božične sejme in demonstracije lova s sokoli.
Grad Frederiksborg, Danska
Ta osupljivi renesančni grad, zgrajen v začetku 17. stoletja, leži na treh jezerskih otočkih v mestu severno od Kopenhagna. Gre za največji grad, zgrajen v obdobju renesanse na območju Skandinavije. Grajski kompleks je znan po zanimivi arhitekturi in čudovitih vrtovih s številčnimi grmički in zelenimi labirinti, znotraj njega pa je sedaj za obiskovalce odprt muzej danske zgodovine.
Palača Pena, Portugalska
Palača Pena, ki se nahaja na vrhu hriba v mestu Sintra, nedaleč od Portugalske prestolnice, je navdihnjena z nemško romantično arhitekturo in je s svojimi rožnatimi in rumenimi stolpi, okrasnimi oporniki in vodnimi trombami, takšnih kot jih poznamo iz pravljic in risank, prav zares videti kot pravljični grad. Tudi notranjost ni nič manj zanimiva in dramatična. Vsekakor si je vredno ogledati zapleteno izrezljane strope, belo sprejemno sobo in druge osupljive prostore gradu, ki ga je celo sam oče pravljic Hans Christian Andersen proglasil za najlepšo palačo na Portugalskem.
Alcázar Segovia, Španija
Alcázar je bila nekoč srednjeveška trdnjava, vendar so jo po požaru leta 1862 obnovili v sedanjem slogu, podobnem gradu. Danes lahko obiskovalci raziskujejo njegove številne dvorane in skrivne prehode, muzej in stolpe, ki gledajo na mestni trg Segovije. Tudi v notranjosti vas čaka precej impresivni interier. Med drugim boste opazili značilne vitraže, spolirane viteške oklepe, razkošne jedilnice in plesne dvorane ter sobo s posteljami z baldahinom.
Chateau de Chambord, Francija
Čeprav ne sodi med najbolj znane francoske palače, kot je denimo Versailles, je Château de Chambord zagotovo ena lepših zgradb s tradicijo. Veličastna stavba v parku, posejanem z drevesi, in z osupljivo dolino Loare vnese še več dramatike – in to že na prvi pogled, še preden si sploh lahko ogledate spiralno stopnišče, z detajli okrašene strope in notranjo opremo iz 17. in 18. stoletja.
Grad Bodiam, Anglija
Enodnevni izlet iz Londona v majhno vasico Bodiam v vzhodnem Sussexu v Angliji, vam bo razkril enega najbolje ohranjenih gradov na otoku. Grad iz 14. stoletja na pogled razkriva svojo podobo iz pravljice. Njegovo čarobnost med drugim razkrivajo mogočni kamniti stolpi s spiralnimi stopnicami, lesene rešetke in obrambni jarek, sredi katerega stoji grad.
Grad Bran, Romunija
Romunija ima veliko lepih gradov, vendar noben ni tako priljubljen med obiskovalci z vsega sveta kot grad Bran. Nekdanja rezidenca romunske kraljice Marije, po kateri je v 19. stoletju navdih za roman Drakula črpal avtor Bram Stoker, stoji visoko na hribu ob meji med Transilvanijo in Vlaško, s čudovitim razgledom na okoliške gore in gozdove.
Dvorec Trakošćan, Hrvaška
Za mnoge najlepši grad na Hrvaškem se nahaja približno uro vožnje iz Zagreba. Trakošćan je nastal konec 13. stoletja kot manjša opazovalna utrdba za nadzor ceste iz Ptuja v Bednjansko dolino. Po legendi naj bi dobil ime po traški trdnjavi, ki naj bi obstajala že v antiki. Drugo ohranjeno izročilo pravi, da je stavba dobila ime po vitezih Drachenstein, ki so vladali v zgodnjem srednjem veku na tem območju.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV