Dominvrt.si
Dom v nekdanji cerkvi

Ljudje si za svoj dom izbirajo vedno bolj nenavadne stavbe

L.M.
22. 04. 2025 15.45
0

Stanovanjska stiska - ali pa želja po zaslužku - je razlog, da ljudje kupujejo precej nenavadne stavbe in jih spreminjajo v dom. Inovativnosti jim pri tem nikakor ne manjka. Poglejte, kako so videti nekdanje cerkve, ki zdaj služijo kot dom.

Obstaja nemalo ljudi, ki se iz takšnih in drugačnih razlogov odločijo, da si bodo svoj dom ustvarili v stavbah, ki so bile prvotno zgrajene kot cerkve. In čeprav znotraj zidov ponujajo vse udobje, kot bi ga pričakovali od klasičnih hiš, je njihova zunanjost še vedno povsem nespremenjena. 

Nekatere so obdržale svoj gotski slog ter čudovite steklene vitraje, druge imajo v neposredni okolici lastno pokopališče, prav vsem pa je skupno, da so tudi po prenovi obdržale svojo prvotno obliko, kolikor je le mogoče. 

Domovi, ki so več kot le prebivališče

Čeprav so razlogi za izbiro tako nenavadnega bivališča lahko različni, pa gotovo ne gre samo za reševanje stanovanjskega problema. Nenazadnje je nakup cerkve velika investicija, ki nikakor ni poceni. Ti prostori niso fascinantni samo zaradi zgodovine, ki jo nosijo, ampak ponujajo tudi estetsko vrednost in duhovni mir, ki ga lahko zagotovi malo drugih domov.

Ljudje tam pogosto iščejo umirjenost, vrnitev k preprostosti in duhovno globino, ki jo ponujajo takšni prostori. Cerkve naj bi namreč s svojimi visokimi stropi, vitraji in zgodovinskimi detajli zagotavljale edinstveno vzdušje, ki je neprimerljivo s sodobnimi stanovanji. 

Razmere na trgu so mladi par prisilile, da se je preselil v staro šolo!

Za nekatere dom, za druge dohodek

Ljudje se za nakup takšnih nenavadnih domov odločajo tudi zaradi dobičkonosnosti. Takih primerov je v tujini – še posebno čez lužo – vedno več. Par v Minnesoti je denimo kupil cerkev iz leta 1909 za dobrih 100 tisoč evrov, v obnovo pa vložil še dodatnih 349 tisoč evrov. Čeprav se vložek zdi precej visok, par zdaj z oddajo zasluži približno 40.000 dolarjev na leto. 

To pa zagotovo ni osamljen primer. Cerkev, zgrajeno leta 1920 na Floridi, so preuredili v luksuzno hišo, ki je bila nedavno prodana za 1,3 milijona dolarjev. Prenova je ohranila ključne elemente prvotne strukture, vključno z izpostavljenimi tramovi in vitraji, hkrati pa je dobila sodobno opremo, kot sta luksuzna kuhinja in bazen.

Posamezni primeri tudi v Evropi

Podobne primere najdemo tudi v Evropi. V Amsterdamu je par nekdanjo kapelo preuredil v svoj dom in studio, pri čemer je ohranil zgodovinski značaj stavbe, medtem ko je prostor prilagodil vsakdanjemu življenju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860