Kaj sploh imamo dandanes na izbiro, se sprašujete? Glede na to, da tla dvorišča niso ravno Ikeina trgovina in izbira namreč ni tako velika, se v veliki večini primerov ljudje še vedno odločajo za asfalt ali tlakovce. Seveda se vedno najdejo posamezniki, ki imajo malo drugačne zamisli in se upirajo mainstreamu. Tu govorimo recimo o lomljenem kamnu (pravilne ali nepravilne oblike), betonu (pranem ali štokanem), pohodnem satju, tlakovcih iz reciklirane gume ali pa kombinaciji omenjenih. A se za slednje odloči manjše število ljudi, zato bomo te mirno ignorirali in se posvetili najpogosteje uporabljenim.
ASFALT
Zmes za asfalt je sestavljena iz trdne komponente (kamnita zrna), bitumna in zraka. Asfalt ni brez razloga največkrat uporabljen pri urejanju dvorišča, saj ima kar nekaj dobrih lastnosti. Kot prvo je zagotovo hitrost. To bodo cenili tisti, ki želijo imeti čim prej dokončano dvorišče. Nato je nadvse dobrodošlo, da je po polaganju površina ravna in homogena, s tem pa se olajša vzdrževanje. Tudi nosilnost površine je dobra, seveda pa mora biti za to primerno utrjen teren in dovolj debela plast asfalta (pri debelini raje ne bodimo skopi). Na koncu pa seveda veliko Slovencem pomemben faktor, nizka cena. Že v osnovi je polaganje asfalta cenovno ugodno, z večanjem površine, ki jo je potrebno prekriti, pa se to pozna še bolj.
Slabost asfalta pa je zagotovo videz. Tu v bistvu ni izbire. Vsa dvorišča, prekrita z asfaltom, so enakega pustega in dolgočasnega videza. Če teren ni dobro pripravljen, lahko pride do poškodb, popravljanje asfalta pa postane potem v bistvu krpanje in pri več posamičnih popravilih je videti površina še kar žalostno. Edina celostna rešitev je ponovna preplastitev in gledano skozi čas vse skupaj ni potem več cenovno ugodno. Na koncu ne pozabimo, da je poleti lahko asfalt zelo vroč. Toplota, ki jo čez dan akumulira, pa potem seva še globoko v noč in nam ne dovoli, da se ohladimo po vročem dnevu.
TLAKOVCI
Imajo izmed vseh uporabljenih vrst prekrivanja najdaljšo zgodovino. Tlakovanje so uporabljali že stari Rimljani pri gradnji cest. Okoli leta 450 pr. n. š. so sprejeli tudi zakon, ki je urejal osnovna pravila, kako se bodo ceste gradile (Duodecim tabulae). Kako dobro se je to obneslo, pa vidimo na veliko krajih po Evropi še danes, 2.500 let kasneje. Sâmo tlakovanje je čudovito v svoji preprostosti. Na dobro utrjeno podlago se tesno skupaj položijo tlakovci, zapolnijo se špranje in to je to. Ti so lahko različnih velikosti, tekstur in oblik, prav tako pestra pa je izbira barv. Danes imamo na izbiro tlakovce iz granita, naravnega in umetnega kamna, glinene, lesene, iz umetne mase in pa seveda še vedno najbolj razširjene tlakovce iz betona. Zaradi velike izbire lahko naredimo dvorišče res pestrih in domiselnih vzorcev, lahko pa tlakujemo samo delno, ostalo pa prepustimo naravi. Poleg pestrosti izbire za razliko od asfalta tlakovci ostanejo poleti hladnejši. So tudi zelo trpežni in odporni na sol. V primeru, da pa le pride do poškodb tlakovcev, lahko posamezne enostavno odstranimo in zamenjamo z novimi. Prav tako enostavno pa je popravilo v primeru, da je pod tlakovci napeljava, potrebna sanacije, ali pa je potrebno napeljati novo.
Slabost pri tlakovcih pa je zagotovo zamudno polaganje in s tem tudi višja cena. Težavnejše je tudi samo vzdrževanje, saj se v režah med tlakovci razraste plevel, ki ga je potrebno odstranjevati. Pozimi pa je čiščenje težje kot pri asfaltu, saj površina ni ravna in gladka. V primeru, da teren ni ustrezno pripravljen, pa lahko pride do posedanja tlakovcev pogosteje, saj niso vezani v homogeno površino, ki lažje razporedi obremenitev.
V vsakem primeru, ne glede na to, za kaj se boste odločili, namenite posebno pozornost dobro utrjeni podlagi. Brez te se bo površina ob vsaki malo večji obremenitvi pričela kmalu posedati in s tem uničevati tlak oziroma asfalt.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV