Vpliv hladnega in mokrega vremena pri gradnji zahteva kreativne rešitve in predvsem dobro poznavanje lastnosti materialov in možnosti, ki so na trgu. Od zmrznjene podlage in lepil do zelo hladnega zraka je v zimskih mesecih gradnjo treba načrtovati nekoliko drugače kot poleti.
Zamrznjena tla so lahko izziv pri kopanju gradbene jame
Stabilna, trdna tla na mestu, kjer načrtujete gradnjo hiše so bistvena za dobro zgrajeno nepremičnino z dolgo življenjsko dobo. Sodobni stroji in tehnike olajšajo ta proces, še posebej, ko gre za kopanje v zamrznjena tla. Toda kljub temu se, ko dolgotrajne nizke temperature poskrbijo, da zemlja zaradi vsebnosti vlage popolnoma zamrzne, lahko pojavijo izzivi.
Podzemna vlaga lahko delavcem oteži kopanje, saj žepi vode, ujete v podlagi, zamrznejo, se razširijo in izravnajo tla okoli nje. Ko se bo zemlja začela segrevati, se bo led odmrznil in za seboj v tleh pustil prazne prostore, pri čemer bo podlaga tako veliko manj stabilna.
Čeprav je izkop gradbene jame v zimskih mesecih povsem izvedljiv, bo zelo verjetno trajal dlje, kot bi sicer, če bi se tega lotili v toplejšem delu leta.
Mrzlo vreme lahko oslabi beton
Beton je priljubljen gradbeni material, deloma zaradi svoje trdnosti in vzdržljivosti. Vendar pa lahko nizke temperature pri delu z njim predstavljajo izziv.
Trdnost betona je odvisna od tega, kako hitro se suši, hladno vreme pa ta proces upočasni. Po podatkih Ameriškega inštituta lahko sveže vlit beton, ki je v prvih 24 urah izpostavljen temperaturi okoli 4 stopinje, izgubi približno polovico svoje trdnosti. In če je dovolj hladno, da zmrzne, še preden se posuši, ga bo morda treba razbiti in ponovno vliti.
Da bi se izognili negativnim učinkom hladnega vremena, izvajalci občasno uporabijo betonske odeje, ki ohranjajo izgubo toplote in upočasnjujejo proces sušenja. V boju proti nizkim temperaturam lahko pomaga tudi mešanje betona s kalcijevim kloridom, ki pospeši proces sušenja.
Malta, fugirna masa in lepila morda ne bodo tako učinkovita
Nižje temperature bodo vplivale tudi na malto, fugirno maso in gradbena lepila. Ko voda v teh komponentah zamrzne, namreč majhni ledeni kristali popolnoma spremenijo kemično sestavo teh materialov. To bo oslabilo njihovo sposobnost lepljenja, kar pomeni, da bo gradnja manj kakovostna.
V nekaterih primerih izvajalci težavo rešujejo tako, da gradbeni material segrejejo, preden nanj nanesejo vezivo. Ali pa območje med sušenjem pokrijejo, da zadržijo nekaj toplote in tako zagotovijo močnejšo vez. Na trgu je nekaj lepil z dodanimi polimeri, ki znižujejo točko zamrzovanja, pa tudi lepila, zasnovana s krajšim časom strjevanja.
Če dela potekajo v notranjosti zaprte zgradbe, se lahko uporabijo prenosni grelniki, ki ohranjajo temperaturo v prostoru dovolj visoko, da se lepila lahko strdijo. Tudi gradbeni material je treba pred začetkom dela imeti shranjen v ogrevanem prostoru. Površinska temperatura vgrajenih materialov mora nekaj dni, preden jih uporabimo, ostati nad 10 stopinj Celzija.
Zaključna obloga sten zahteva primerne temperature
Zaključna obdelava zidov zahteva višje temperature in primerno vlažnost, ki zagotavlja, da se komponente, kot so denimo barve in fugirna masa, pravilno posušijo. Nanašanje zaključnih slojev pri temperaturah pod 10 stopinj in z nizko vlažnostjo lahko privede do vrzeli, razpok, slabo zlepljenih plošč in neenakomernega nanosa barve. Poleg tega, da predstavljajo veliko težavo v videzu, tudi skrajšajo življenjsko dobo sten.
K sreči se zaključna suhomontažna obdelava izvaja v notranjosti stavbe, kar olajša nadzor temperature v vseh letnih časih.
Sneg in led lahko upočasnita gradnjo v vseh fazah
Boj z mrazom je ena stvar, sneg in led pa predstavljata še dodaten izziv. Če z njimi ne upravljate pravilno, lahko spolzke površine povzročijo nevarne delovne pogoje.
Pred slabim vremenom lahko po tleh potrosite sol ali drugo sredstvo za odmrzovanje, s čimer poskrbite, da je mesto varno za vožnjo in hojo. V nekaterih primerih bo morda treba nekatere dejavnosti preložiti, dokler sneg ne skopni.
To je še posebej pomembno pri delih, ki se izvajajo visoko nad tlemi, na odrih in strehah.
Ali je hiša, zgrajena pozimi, dražja od hiše, zgrajene poleti?
Čeprav je res, da lahko pri gradnji pozimi nastanejo dodatni stroški, so v primerjavi s celotno ceno projekta relativno nepomembni, gradnja pa je lahko enako učinkovita, če le upoštevamo razmere, v katerih ta poteka.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV