Dominvrt.si
Energetsko učinkovita gradnja

Kako se lotiti gradnje energetsko učinkovite hiše?

Dom in vrt
31. 10. 2023 05.00
0

Preden se odločite za gradnjo novega doma, premislite, kako ga lahko naredite energetsko čim učinkovitejšega. Morda bo finančni vložek na začetku nekoliko večji, vendar pa boste na dolgi rok prihranili precej toplotne in električne energije ter posledično tudi denarja. S tem pa bo vaš dom postal tudi okolju prijaznejši.

Energetsko učinkovita gradnja
Energetsko učinkovita gradnja FOTO: Shutterstock

Ko načrtujete nov dom, je dobro, da že na začetku gledate v prihodnost. Načrtovanja se lotite celostno, pomislite torej na vse vidike, s katerimi lahko zagotovite energetsko učinkovitost. S tem boste zmanjšali porabo energije, si znižali tekoče stroške, zagotovili manjše onesnaževanje okolja in nenazadnje tudi boljšo kakovost bivanja. Pri tem imejte v mislih svoje navade, lego in vremenske razmere. 

Električna samooskbra in energetsko učinkovito ogrevanje

Sončne elektrarne so skorajda nepogrešljiv del vsake nove energetsko učinkovite hiše. Z njimi pridobite lasten obnovljiv vir električne energije, s katero lahko ogrevate vodo in napajate toplotno črpalko ali klimatsko napravo. 

Toplotna črpalka - kaj morate vedeti, preden se odločite za nakup?
Preberi še
Toplotna črpalka - kaj morate vedeti, preden se odločite za nakup?

 

S kombinacijo sončne elektrarne in toplotne črpalke si lahko zagotovite popolno samooskrbo svojega doma, hkrati pa izdatno zmanjšate letne stroške ogrevanja. Nakup solarnega ogrevalnega sistema, malih in mikro sončnih elektrarn ter toplotnih črpalk si lahko olajšate tudi s pomočjo subvencij in kreditov, ki jih ponuja Ekosklad. 

Solarni paneli
Solarni paneli FOTO: iStock

Zaščita pred vremenskimi vplivi

Eden od pomembnih vidikov energetsko učinkovite gradnje je, da zagotovite dobro zaščito doma pred vremenskimi vplivi. Pri tem je ključnega pomena, da zmanjšate nenadzorovano gibanje zraka in vlage iz stavbe in vanjo. Poskrbite za dobro zatesnitev oken in vrat, učinkovito izolacijo, nadzor vlage in prezračevalni sistem. S tem boste zagotovili, da vam iz doma ne bo uhajala (ali vanj vdirala) toplotna energija, poleg tega pa boste poskrbeli tudi, da boste v svojem domu vedno dihali svež in kakovosten zrak. 

Z dobro zatesnitvijo oken, vrat in špranj lahko na razmeroma preprost in poceni način dodatno zmanjšate stroške ogrevanja in hlajenja. Poleg tega pa povečate udobje in zagotovite bolj zdravo bivalno okolje. 

Krivec za visoke stroške pri ogrevanju
Preberi še
Krivec za visoke stroške pri ogrevanju

 

Dobra izolacija vašega doma pa bo zagotovila, da bo vaš dom odporen proti nihanju temperature. Energetske izgube bodo manjše, posledično bodo stroški ogrevanja in hlajenja vašega doma nižji in nenazadnje bo večje tudi udobje, saj boste lažje vzdrževali stalno temperaturo. Ekosklad ponuja finančne spodbude za naslednje naložbe: izolacija fasade, izolacija kleti in tal ter izolacija strehe ali stropa proti neogrevanemu prostoru.

Izolacija in okna
Izolacija in okna FOTO: Shutterstock

 

Nadzorovanje vlage in kakovosti zraka

Po nekaterih ocenah povprečna družina z bivanjem (denimo s potenjem) in opravili, kot so pranje, umivanje, sušenje perila, kuhanje in sesanje v lastni hiši proizvede približno 15 litrov vlage na dan. Zato je treba že pri gradnji hiše razmisliti o optimalni stopnji vlažnosti v prostoru, ki je od 40- do 50-odstotna. 

 

Z dihanjem pa se kakovost zraka v zaprtih prostorih hitro poslabša, saj se porabi kisik in poveča koncentracija CO2. Odpiranje oken je poleti in pozimi pogosto dvorezen meč, prav tako pa se samo s tem ne znebimo odvečne vlage. Pomembno je, da prezračevanje teče nemoteno in ves čas, ne glede na letni čas, pri tem pa ne povzroča energetskih izgub. Pri novogradnjah je zato smiselno vgraditi sistem za prezračevanje z vračanjem toplote oziroma rekuperacijo. 

Dobra razsvetljava

Pri načrtovanju doma je treba poskrbeti tudi, da bo imel vaš dom dovolj svetlobe. Bodite pozorni že pri sami postavitvi prostorov: smiselno je, da je denimo dnevna soba obrnjena na zahod, spalnica pa na vzhod. Tako boste imeli v prostorih, kjer bivate večino dneva, dlje časa dnevno svetlobo. Hkrati pa bo v spalnici zvečer primerna temperatura, saj vanjo večino dneva ne bo svetilo sonce. Vdor sončne toplote v dnevne prostore pa lahko nekoliko omilite z ustreznimi senčili in roletami. 

Druga pomembna stvar pa je energetsko učinkovita osvetlitev prostorov. Luči predstavljajo približno 15 odstotkov porabe električne energije povprečnega gospodinjstva. Porabo elektrike lahko zmanjšate z namestitvijo LED-luči in varčnih žarnic, s čimer lahko privarčujete kar nekaj deset ali sto evrov letno. Poleg tega pa so tovrstna svetila tudi dolgotrajnejša, kar pomeni še en strošek manj, saj jih ni treba tako pogosto menjavati. 

Bi kupili novo hišo za samo 50.000 evrov?
Preberi še
Bi kupili novo hišo za samo 50.000 evrov?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698