Večnadstropna, atrijska, montažna ali zidana, številčnost sob, kvadratura, zmožnosti, denarna sredstva, vložki, kredit ... vse to spremlja odločitev za gradnjo lastne hiše. Vsi vemo, kako težko je danes dejansko priti do lastnega doma, naj si bo to stanovanje ali hiša, dodatno pa so še zelo ostri pogoji in zakoni, ki veljajo pri gradnji in njenem poteku. Večina ljudi, tako mladih kot starih, sanja o lastnem domu, ki bo samo njihov.
Odločitev za gradnjo lastne hiše spremlja precej vprašanj, v prvi vrsti seveda lokacija, če same parcele in dejanskega objekta še nimamo, ga nismo podedovali ali kako drugače dobili, potem pa je tukaj seveda še razmišljanje, kakšno hišo si želimo, kakšne zmožnosti imamo in navsezadnje, ali izbrati montažno, zidano ali morda leseno. Včasih je veljalo, da so zidane hiše tiste, ki so bolj stabilne, prinašajo večjo varnost in čeprav večji začetni vložek, kasneje manjše stroške. Danes vemo, da temu ni tako. Montažne hiše denimo niso nič manj trdne, niti manj kakovostne ali stabilne kot so zidane hiše. Prav tako ne leseni objekti. Za les, ki je že sicer osnovni gradnik montažnih hiš, celo velja, da ima večjo nosilnost kot jeklo.
V Sloveniji še vedno prevladuje tradicionalna klasična gradnja, za katero se ljudje pogosteje odločajo, a v ospredje vedno bolj stopajo tudi ostali načini gradnje, ki prinašajo moderne pristope in načine. Poglejmo si prednosti nekaterih vrst hiš in gradnje.
Kakšne so prednosti in slabosti klasične zidane gradnje?
Klasični gradnji pogovorno rečemo tudi mokra gradnja. Bila naj bi bolj odporna na vremenske razmere, kot so sunki močnega vetra, vlaga, zadržuje vodo v poplavnih razmerah, prav tako je bolj odporna na požar in denimo potrese. Vsekakor so tu v začetni fazi še nižji stroški, ki jih lahko po mili volji razporejamo ne glede na vložek, saj so zidane hiše razdeljene v faze, med katerimi si lahko vzamemo premor. A na drugi strani imamo, če želimo ali ne, tudi časovni zamik, saj moramo čakati, da se določena gradbena dela posušijo, pri tem pa lahko pride do večjih ali manjših odstopanj. Največja prednost klasične zidane gradnje je seveda v življenjski dobi. Ob primernem in rednem vzdrževanju je njihova doba nekaj sto let.
Prednosti in slabosti montažne gradnje?
Finančni okvir in celoten plan moramo pri montažni gradnji imeti že na samem začetku, saj gradnja pri tej vrsti poteka v enem kosu – od začetka do konca. Navadno so vsi elementi montažne hiše narejeni tovarniško, hišo imamo lahko postavljeno že v nekaj mesecih. Značilnost lesene montažne gradnje je, da ima izjemno dobre izolacijske lastnosti, in medtem ko imajo nekateri predvsem pomislek, da montažna gradnja ni tako varna kot zidana, je dejstvo, da lesene konstrukcije brez težav kljubujejo vremenskim razmeram. Pri montažni gradnji imamo tudi nekoliko več izbire, saj tržišče pravi, da je to gradnja prihodnosti.
Kakšne imamo še druge izbire?
Med izbiro, ki danes obstajajo na tržišču, so še lesene skeletne gradnje, ki so v zadnjem času v ospredju predvsem zaradi ekološke neoporečnosti in hitrosti postavitve, a njihova pomanjkljivost je, da so manj odporne na vremenske pojave. Ko govorimo o izbiri klasičnih hiš, seveda lahko izbiramo še med vrstami, kot so atrijske hiše, dvojčki, večetažne ali enoetažne hiše, moderne ali klasične, pasivne ali avantgardne, vile in lesene hiške ali brunarice, ki jih načeloma ljudje izbirajo za vikend variante. Bolj kot sama izbira montažnega ali klasičnega načina gradnje hiše, danes na gradnjo vpliva vprašanje, ali je hiša energetsko varčna, tako z vidika okolja kot iz vidika naših financ. Priznati moramo, da današnje generacije niso takšne, kot so bile starejše. Če so nekdaj gradili svoje domove zase in za svoje otroke, danes mladi ljudje in tudi srednja generacija na svoj dom ne gledajo na enak način. Vsi vemo, kakšno je stanje na nepremičninskem trgu, kjer je izjemno težko dejansko priti do lastnega stanovanja, kaj šele hiše, v drugi vrsti pa je dejstvo, da tendenca družbe ni naravnana tako, kot je bila nekdaj – mladi ljudje se prav zaradi situacije, ki se odvija na nepremičninskem trgu, veliko več selijo in so nekako soočeni in priseljeni spopadati se z nestalnostjo bivanjskega vprašanja.
Dominvrt e-novice
V branje priporočamo še.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV