Če ste med tistimi, ki razmišlja o 'naravni' hišici, lesenih oknih, morda celo polknih, če obožujete vse vrste naravnih materialov, potem je pasivna hiša verjetno prava izbira za vas. Izraz pasivna hiša se nanaša na stroge in standardne pasivne hiše z energetsko učinkovitostjo stavb, katerih cilj je zmanjšati svoj ekološki odtis. Pasivne hiše imajo izjemno majhno porabo energije, prav tako malo energije pa potrebujejo za ogrevanje in hlajenje. Čeprav se izraz uporablja za nove zgradbe, priljubljen pa je postal šele v zadnjih nekaj letih, se lahko uporablja tudi za prenavljanje starih stavb. V Sloveniji smo prvo pasivno hišo dobili leta 2009.
Te vrste hiše so zgrajene tako, da dobro izkoriščajo sončno energijo, vse toplotne izgube pa so minimalno zmanjšane. Tako dobitki sončne energije skozi steklene površine ter notranji toplotni dobitki, ki nastanejo zaradi bivanja, pokrivajo večji del toplotnih potreb po ogrevanju. Manjkajoče toplotne potrebe za ogrevanje stavbe pri tem ne smejo presegati 15 kWh/m2 bivalne površine letno. Minimalne toplotne izgube zagotavlja predvsem široka debelina vgrajene izolacije, vgradnja kontroliranega prezračevanja in preprečevanje nekontroliranih konvekcijskih izgub skozi netesna mesta. Najbolj optimalne pasivne hiše imajo za izkoriščanje sončne energije večino steklenih površin orientiranih proti jugu oz. severu.
Medtem, ko so nekatere tehnike in tehnologije, posebej razvite za pasivne hiše in njihovih standardov, so druge, denimo superinsulation, že obstajal. Koncept pasivnega sončnega modela stavb sega že v antiko.
Kakšni so zahtevani standardi?
Pasivna hiša mora biti zgrajena tako, da njene letne potrebe po ogrevanju, izračunane s posebnim kalkulatorjem, za ogrevanje ne porabijo več kot 15 kWh na kvadratni meter energije letno. Poraba primarne energije za ogrevanje, toplo vodo in elektriko ne sme bii višja od 120 kWh na kvadratni meter na leto. Hiša pa prav tako ne sme izgubljati več zraka. Zaradi teh standardov nekateri kritizirajo pasivne hiše oz. samo definicijo, saj trdijo, da na takšen način mi mogoče enakovredno oceniti varčnosti objektov, kar je delno res.
V spodnjem video prispevku si lahko ogledate, kaj je o pasivni, pa tudi o ''bio'' hišah povedal Bojan. Če so prve vedno bolj priljubljene, pri drugih kmalu ugotovimo, da gre navadno za marketinške 'trike':
Vir: Wikipedija
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV