Načrt je lahko teoretično idealen. Toda upoštevati je treba, da imamo vsi ljudje svoje navade, svoj način življenja. To je treba vzeti v zakup, ko načrtujemo idealen tloris.
Včasih ne razmišljamo, kakšne so naše dejanske navade. Živimo v oblakih in imamo v mislih, kakšne bi si želeli, da bi bile. Toda to ne bo dom idealne družine. Vsi imamo svoje posebnosti. Kar za povrh pomeni, da bo treba upoštevati navade vseh družinskih članov in včasih iskati kompromise.
Da bi ugotovili, kakšne navade imamo, predlagamo naslednjo vajo. Najbolje je, če jo lahko opravi vsak družinski član. Vzemite papir in svinčnik in zaprite oči. Predstavljajte si svoj dan od ure, ko vstanete, do ure, ko zopet ležete v posteljo. Zabeležite si svoje navade. Pozorni bodite, ali bi radi, da kaj poteka drugače. Bi vam bolj prav prišla večja kopalnica ali kako drugače urejena garderobna omara? Takšen seznam navad in želja vam bo pomagal urediti dom, v katerem bo življenje postalo enostavnejše, prijetnejše in kakovostnejše.
Ne podlegajte modnim muham. Te lahko na fotografijah odlično izpadejo. Prav mogoče je, da vam bodo vsi prijatelji zavidali. Toda mar ni najpomembnejše, kako se vi počutite, ko ste doma.
Dilema, ki se pogosto pojavi, je, ali načrtovati za prihodnost. Težko je zagotovo vedeti, kaj se bo dogajalo čez deset, dvajset ali trideset let. Če si par želi otroke, bo verjetno načrtoval hišo, kot bi jih že imel. A to še zdaleč ni vse, kar se lahko zgodi v prihodnosti. Morda bomo želeli k sebi povabiti ostarelega sorodnika, ki ne more več živeti sam. V pritličju bo potreboval vsaj spalnico in kopalnico. Toda težko je vnaprej hišo prilagoditi za vse mogoče okoliščine. To pa zato, ker je idealno, da je hiša takšna, kot jo potrebujemo v sedanjosti. Prevelika hiša in trenutno neuporabni prostori pomenijo večje stroške in več čiščenja. Morda lahko vseeno naredimo seznam mogočih prihodnjih dogodkov in premislimo, ali lahko hišo zasnujemo tako, da je določene prostore mogoče najprej uporabljati v en namen, dokaj enostavno pa jih je nato prilagoditi drugemu.
Toda realno je že prilagajanje hiše otrokom, ki so šele načrtovani, velik zalogaj. Ko je otrok majhen, je idealno, če je njegova soba blizu spalnice staršev. Najstnik ali mlad odrasel si po drugi strani želi zasebnost. Ko imate dojenčka, je poleg tega še kako dobrodošlo imeti dodatno spalnico, v kateri lahko prespi tisti, ki to noč ni zadolžen za zbujanje.
Idealen dom ima pravo število sob. Te so tudi ravno prav velike. Spalnica je običajno lahko majhen prostor, po drugi strani so otroške sobe večje, saj niso le prostor za spanje, tu se otroci igrajo in učijo, predstavljajo njihovo kraljestvo. Če radi kuhate, si verjetno želite večjo kuhinjo, če to ni vaša strast, je lahko manjša. Razmislite tudi, koliko prostora za shranjevanje potrebujete in kje naj se nahaja. Če skoraj nikoli ne kuhate, morda ne potrebujete veliko kuhinjskih omaric. Manj pohištva lahko optično poveča prostor.
Če radi vabite goste, naj bo dnevna soba dovolj velika, da vsi udobno sedijo. V tem primeru je idealno imeti v enem prostoru tako dnevno sobo kot kuhinjo in jedilnico. Še bolje je, če se tu nahaja izhod na vrt, teraso oziroma balkon, blizu pa je še kopalnica za goste oziroma vsaj stranišče z umivalnikom. Vse to naj se nahaja takoj ob vhodnih vratih. Vaša kopalnica in vse spalnice pa naj bodo nekoliko umaknjene. S tem uredite, da postanejo povsem zasebne. Nekoliko neprijetno je lahko, če morate goste ves čas mimo svoje postelje voditi na vrt. Prostori, kjer spimo in počivamo, naj bodo tudi čim bolj stran od morebitnih izvirov hrupa, kot je cesta.
Včasih so raje gradili tako, da je imela hiša veliko manjših prostorov. Kuhinja je bila za enimi vrati, jedilnica za drugimi in dnevna soba za tretjimi. Danes ima večina lastnikov hiš raje en večji prostor, saj smo se navadili delati več stvari hkrati. Kuhamo in poslušamo pogovorno oddajo na televiziji ter se še pogovarjamo z otroki, ki rišejo za jedilno mizo. Večji kot so prostori, več je tudi izbire, kako jih je mogoče urediti. Pri manjših je možnosti razporeditve pohištva običajno manj.
Vnaprej je tako potrebnega kar nekaj premišljevanja in načrtovanja, vendar je rezultat posledično lahko toliko boljši, saj je povsem prilagojen željam in navadam.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV