To pove veliko, če ne vse, koliko so dejansko temelji pomembni pri gradnji objekta. Ne glede na to, kakšno fenomenalno arhitekturo izberete, kako kakovostne materiale, kako funkcionalna in varčna je vaša hiša, vse skupaj izzveni, če ta ne bo stala na dobrih temeljih, zato so ti zadnje mesto za iskanje prihrankov.
Kaj dejansko je temelj?
Temelj je konstrukcijski element, ki nosi celotno težo hiše in jo prenaša naprej na temeljna tla. Največ se v praksi uporabljajo točkovni temelji, pasovni temelji in temeljne plošče. V primeru, ko je nosilna plast tal slaba ali pa se neenakomerno poseda, pa moramo uporabiti globoko temeljenje, da pridemo do nosilne plasti, ki lahko nosi težo hiše (običajno se uporabljajo t. i. piloti oziroma pilotiranje temeljev).
Točkovni temelji se uporabljajo predvsem pri industrijski ali skeletni gradnji, pa tudi za postavljanje stebrov na dobro utrjenih tleh. Pri gradnji individualnih hiš se je v preteklosti največ uporabljalo pasovne temelje. Videti pa so kot nizki zidovi s tlorisom hiše. Ti zidovi imajo funkcijo prenašanja teže hiše naprej na tla.
Za razliko od točkovnih so pasovni med sabo povezani in preprečujejo neenakomerno posedanje. Dandanes je vse več hiš, ki se gradijo pasivno ali na energetsko učinkovit način. Sčasoma bo dovoljeno graditi samo še nizkoenergijske objekte. Za ta način gradnje pa je najbolj primerna plavajoča temeljna plošča (temeljna blazina) in ne, to ne pomeni, da hiša lahko plava na vodi.
Plavajoča temeljna plošča (temeljna blazina)
Kot smo že omenili, se je v preteklosti uporabljalo največ pasovne temelje. Sicer so bili cenovno ugodni, a so imeli nekaj pomanjkljivosti. Za razliko od pasovnih temeljev, ki nosijo težo zgolj na obodu, kjer je temelj, plavajoča temeljna plošča prenaša težo hiše na zemljo po celotni površini. S tem se še dodatno zmanjšata možnost neenakomernega posedanja in posledična poškodba temeljev.
Druga slabost (pomembna), ki se je pričela kazati s pričetkom gradnje pasivnih in energijsko učinkovitih hiš, je izolacija. Temeljna blazina omogoča neprekinjeno toplotno izolacijo okrog celotne površine temelja, kar je ključno pri gradnji energetsko učinkovitih hiš. To izolacijo lahko povežemo z izolacijo hiše in s tem dobimo neprekinjen toplotni ovoj, s tem pa tudi odlično hidroizolacijo. Poleg tega je tudi manj izkopa, potrebno je manj opaža (lahko tudi brez, odvisno od izvedbe), delo pa poteka hitreje.
Še eno prednost takšnega temelja izda njegovo ime – plavajoč. Ker je površina temelja enotna in dejansko ''plava'' na tleh ter se z njimi enotno premika, tudi odlično prenaša potrese. Je pa tu zelo pomembna pravilna izvedba, da ne pride do zdrsa. Priporočljivo je, da prepustite izvedbo strokovnjakom. Temeljev naknadno ni možno popravljati, zato upoštevajte, da kakršno temeljno ploščo boste naredili, takšno boste tudi imeli (v dobrem in slabem). Za slabost pa lahko štejemo višjo ceno, ki je posledica višje količine izolacije, in bolj kompleksen razvod strojnih instalacij.
Osnove pri izvedbi plavajoče temeljne plošče
Najprej je treba odstraniti zemljino, in sicer toliko, da pridemo do nosilne plasti. Za tem sta na vrsti nasutje gramoza in napeljava strojnih instalacij. Tako pripravljeno podlago utrdimo in nanjo vlijemo podložni beton (služi kot izravnava in podlaga za izolacijo). Na tako pripravljeno podlago pride toplotna izolacija XPS z dovolj visoko tlačno trdnostjo.
Priporočata se dva sloja, med njiju pa se lahko vgradi hidroizolacija. Temeljna plošča mora biti tudi pod robom zmrzovanja, da ne pride do poškodb konstrukcije, ali pa se podaljša izolacija pod ploščo z enakim namenom. Za odvajanje odvečne vode ne pozabimo na drenažo okoli hiše. Cene izvedbe plavajočih temeljev se gibljejo med 150 in 230 evrov na kvadratni meter.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV