Dominvrt.si
Kolaž Hotela Bellevue

Propad Hotela Bellevue: Bo ljubljanski biser znova zasijal?

Ni.Š.
25. 04. 2025 04.00
0

Zgodba prenove nekoč priljubljenega zbirališča na Šišenskem hribu še vedno ni končana, je pa zaradi rokov, ki jih lovi investitor Izet Rastoder, vsaj majhen korak bližje boljšim časom. Govorimo o Hotelu Bellevue, ki ga je leta 1909 zgradil trgovec z vinom Alojz Zajec. Obujali smo zgodovino te priljubljene izletniške točke ter preverili, v kakšnem stanju se hotel nahaja zdaj in kakšna prenova je predvidena.

Ste vedeli, da sta nekoč v Ljubljani obstajala dva hotela Bellevue, eden nad starim mestnim jedrom (na grajskem griču), drugi pa na Šišenskem hribu, ob robu Rožnika. Medtem ko je bil prvi eden najprestižnejših ljubljanskih hotelov konec 19. in v začetku 20. stoletja in zasnovan kot poletna rezidenca za premožnejše obiskovalce, ki so se želeli umakniti iz mestnega vrveža v nekoliko bolj sveže in zračne višave, hkrati pa so imeli ob tem čudovit pogled na staro mestno jedro, pa je drugi, ki je bil zgrajen leta 1909, veljal za izletniško lepotico Ljubljančanov.

Nekdanji hotel Bellevue na vzpetini nad Tivolijem. Fotografijo hrani Slovenski etnografski muzej.
Nekdanji hotel Bellevue na vzpetini nad Tivolijem. Fotografijo hrani Slovenski etnografski muzej. FOTO: Vekoslav Kramarič

Priljubljena izletniška točka

Hotel se je nahajal tik nad Šiško, na obrobju Rožnika, in je ponujal osupljive poglede na mesto, bližnji Tivoli ter Kamniško-Savinjske Alpe v ozadju. Do hotela je vodila slikovita pot skozi gozd, kar ga je naredilo idealnega za popoldanske izlete, sprehode in družinska druženja. Od tod tudi ime, saj bellevue pomeni 'lep razgled'. 

V času Avstro-Ogrske je bil hotel znan tudi po tem, da so tam prirejali tako imenovane zračne kopeli, kar pomeni, da so ljudje tja prihajali zgolj na zrak, sonce in kratek počitek, kar je bila takrat zelo napredna oblika terapije za meščane.

V hotel in njegovo restavracijo so Ljubljančani hodili na kosilo, ples, piknik ali praznovanja, saj je imel hotel prostorno verando, veliko dvorano, urejene vrtne terase in je bil središče družabnega življenja še dolgo po drugi svetovni vojni.

Hotel Bellevue leta 1914. Bo kmalu spet dostopen Ljubljančanom ali bo novi hotel zgolj za petične goste?
Hotel Bellevue leta 1914. Bo kmalu spet dostopen Ljubljančanom ali bo novi hotel zgolj za petične goste? FOTO: Neznani avtor

Ljubljanska elita je hotel Bellevue imela za nekakšno podeželsko kočo tik nad mestom. Bližina in narava sta mu dajali prav poseben čar, po nekaterih virih pa naj bi v prostorih hotela nekaj časa ustvarjal tudi pesnik Srečko Kosovel. Hotel je bil namreč priljubljen med številnimi umetniki in kulturniki tistega časa. Naj bi obstajali celo zapisi, da so v hotelu snemali filmske kadre za jugoslovanske filme v 50. in 60. letih prejšnjega stoletja.

Žal je hotel po letu 1990 začel postopno propadati. Lastništvo se je večkrat zamenjalo, stavba pa je bila vse bolj zapuščena. 

Prenovljen hotel, ki izraža svežino, sodobnost in igrivost
Preberi še
Prenovljen hotel, ki izraža svežino, sodobnost in igrivost

Nekoč priljubljeno zbirališče, danes sinonim za propadanje

Lokacija Hotela Bellevue na Šišenskem hribu v Ljubljani je sicer idealna – na pobočju s pogledom na mesto, v bližini Tivolija, a je propadajoči objekt v tako slabem stanju, da bolj kot na investicijsko priložnost spominja na katastrofo. So se pa ta mesec končno začela prva dela na gradbišču. Namreč, investitor projekta družba Bellevue Investicije lovi pomemben rok. "Če ne bi začeli z deli, bi maja gradbeno dovoljenje prenehalo veljati," so potrdili v družbi. Gradbeno dovoljenje je bilo namreč pravnomočno že leta 2020, kar pomeni, da je investitor imel na voljo pet let za začetek gradnje, preden bi dokument prenehal veljati, a je očitno čakal vse do zadnjega trenutka. Te dni tako okoli propadajočega objekta postavljajo ograje in table z vsemi opozorili. 

Številne menjave lastništva

Prvotno stavbo hotela Bellevue je leta 1909 zgradil vinski trgovec Alojz Zajec na lokaciji predhodne kavarne. Hotel, kakršnega se spominjajo starejše generacije, je nato doživel več menjav lastništva. Pomembnejše faze v lastniški zgodovini vključujejo obdobje v lasti družine Šterk, nacionalizacijo po letu 1953, vrnitev v denacionalizacijskem postopku leta 2005 in nato prodajo različnim zasebnim vlagateljem. Med njimi je bil tudi Študentski servis Maribor, kasneje jordanski sklad. Ta je propadajoči hotel prodal družbi Bellevue Investicije. 

Septembra 2007 je bil hotel razglašen za kulturni spomenik lokalnega pomena, kar pomeni, da je pod posebnim varstvom države. Kljub temu statusu je v zadnjih desetletjih vztrajno propadal, zaprt in brez pravega življenja, kar je privedlo do trenutnega kritičnega stanja.

FOTO: Hotel Bellevue zagorel še tretjič v dobrem dnevu
Preberi še
FOTO: Hotel Bellevue zagorel še tretjič v dobrem dnevu

Zakaj je Hotel Bellevue v tako kritičnem stanju?

Vzroka sta dva: desetletja trajajoče zanemarjanje in večkratni požari, med katerimi je bil posebej uničujoč tisti maja 2014, ki je poškodoval ostrešje, zaradi česar je bila dlje časa vremenskim vplivom izpostavljena notranjost in konstrukcija. Investitor in strokovnjaki trdijo, da je škoda nepopravljiva. V obrazložitvah poudarjajo, da sanacija obstoječih zunanjih sten ni mogoča, zato pravnomočno gradbeno dovoljenje predvideva gradnjo nadomestnega glavnega objekta – replike, ki bo ohranila vse arhitekturne značilnosti, kot so fasada s secesijskimi elementi, zunanja terasa in paviljon.

Po letu 1990 je hotel začel postopno propadati.
Po letu 1990 je hotel začel postopno propadati. FOTO: Foto Bobo

Zaradi dotrajanosti možna zgolj nadomestna gradnja

Glavni objekt hotela bo po določilih gradbenega dovoljenja ponovno zgrajen v enakih gabaritih, obliki in namembnosti kot prvotna stavba. "Novogradnja bo tako ohranila zunanji videz nekdanjega hotela," zagotavljajo. Gre za koncept 'nadomestne gradnje', kar v bistvu pomeni popolno rušitev in izgradnjo replike, kar pomeni, da bo novi glavni objekt natančna replika starega, ohranil bo torej prvotne dimenzije (gabariti, oblika) in isto namembnost (hotel). Zelo pomembno je, da bodo ohranjene vse ključne arhitekturne značilnosti: prepoznavna secesijska fasada, zunanja terasa in paviljon. Kljub temu da bo telo objekta novo, bo njegov zunanji videz ostal enak nekdanjemu hotelu, s čimer se bo ohranila vizualna identiteta spomeniško zaščitene stavbe.

Ljubljana bo dobila še en sodobni štirizvezdnični hotel

Poleg osrednje zgradbe in novega, modernega prizidka bo investitor zgradil še dva pomožna objekta, zato da bo lahko hotel gostom ponudil celovit nabor storitev: razkošen velnes, vrhunsko gostinstvo in prostore za poslovne dogodke ali kongrese. 

Investitor načrtuje tudi pridobitev dodatnih površin za hotel v podzemlju, saj je v načrtu predviden dodaten nivo v kleti. Pomembno je le, da kletne etaže ne bodo vidno spreminjale zunanjega videza hotela.

Gradbeno dovoljenje veljavno že pet let

Družba Bellevue Investicije je gradbeno dovoljenje za obnovo in dozidavo pridobila aprila 2020. Glede na slovensko zakonodajo gradbeno dovoljenje preneha veljati, če investitor v petih letih po pravnomočnosti ne začne z gradnjo. Da bi se temu izognili, so aprila 2025 prijavili začetek del in na gradbišču te dni začeli z nekaterimi pripravami. "Objekt Bellevue v svoji sedanji podobi predstavlja varnostno tveganje in kazi širšo podobo Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. Rušitev objektov in ureditev območja gradbišča bo odpravila tudi dosedanje moteče dogajanje v bližini objekta," so za 24ur.com pojasnili iz družbe in dejali, da bodo o nadaljnjih fazah izvajanja naložbe javnost obvestili, ko bo projekt dovolj zrel.

Gradnja Bellevueja: nov hotel s starim obrazom
Preberi še
Gradnja Bellevueja: nov hotel s starim obrazom

Kdo stoji za tako obsežnim projektom, kot je obnova Bellevueja?

Ključna oseba je poslovnež Izet Rastoder. Čeprav je njegova prvotna dejavnost uvoz in prodaja banan, je Rastoder v zadnjem desetletju močno razširil svoje poslovne ambicije na nepremičninski trg, še posebej v Ljubljani. In ne gre za majhne projekte, saj je njegova družba zgradila stanovanjski stolpnici Spektra, sodelovala pri zgodbi o nikoli dokončanih Stožicah in posredno vplivala celo na ljubljansko hotelsko ponudbo s prodajo zemljišča za Hotel Intercontinental. Izet Rastoder torej v prestolnici pušča velike nepremičninske sledi. 

Ob Celovških dvorih rasteta najvišji stolpnici v Ljubljani
Preberi še
Ob Celovških dvorih rasteta najvišji stolpnici v Ljubljani
UI Del vsebine je ustvarjen s pomočjo generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 889