Ker seveda ne želimo varčevati pri kvaliteti materialov, se takoj spomnimo na administracijo. Pri tem pa se tudi marsikdo vpraša, ali zares potrebuje gradbenega nadzornika. Njegova cena se namreč giblje od približno 1000 evrov pa vse do 5000 evrov.
V katerih primerih torej potrebujemo gradbenega nadzornika?
Če gradimo objekt, po zakonu moramo imeti gradbenega nadzornika. Do nedavnega je veljalo, da to ne velja za enostavne objekte. Se je pa z zadnjo iteracijo zakona to spremenilo. Po novem bomo potrebovali gradbenega nadzornika tudi pri enostavnih objektih, ki jih bomo gradili sami. Med te spadajo nadstreški, škarpe, rastlinjaki, prostori za rejo živali in bazeni. Če te enostavne objekte gradi izvajalec, pa gradbeni nadzornik ni obvezen.
Kaj pa dejansko so naloge gradbenega nadzornika?
Kot že samo ime pove, gradbeni nadzornik nadzira potek gradnje. Mednje spadajo strokovnjaki s področja, ki ga nadzorujejo. To so pooblaščeni arhitekt, pooblaščeni krajinski načrtovalec, pooblaščeni prostorski načrtovalec in pooblaščeni inženir. Gradbeni nadzornik pazi na to, da dela potekajo po pravilih stroke in v skladu s projektno dokumentacijo (kar je zakonsko določeno). Med potekom gradnje torej gradbeni nadzornik preverja vgrajene materiale, napeljave in instalacije, postopke itd. O vseh pomanjkljivostih in nepravilnostih ali morebitnih odstopanjih od projektne dokumentacije opozarja izvajalca, sproti pa o tem tudi obvešča investitorja. Tako se lahko že med izvajanjem del izogne marsikateri težavi, ki bi bila na koncu gradnje lahko težje rešljiva.
Lahko pa se gradbeni nadzor razširi zunaj svojega zakonsko določenega obsega del.
Gradbeni nadzornik vam lahko pomaga tudi pri izbiri izvajalcev del. Analizira vse ponudnike storitev in predstavi investitorju najboljše, pripravi pa tudi osnutke pogodbe za izvajalce in podizvajalce. Poleg nadzora lahko tudi optimizira gradnjo. Dostikrat si arhitekti zamislijo nekaj, kar je v praksi težje izvedljivo in posledično dražje, gradbeni nadzornik pa vam lahko svetuje lažje in cenejše rešitve. Poskrbi lahko tudi za komunikacijo z različnimi izvajalci in podizvajalci, tako da delo poteka nemoteno in ne prihaja do zastojev. Prav tako lahko pregleda garancije in njihove veljavnosti ter vas opozori, če vam poskuša izvajalec dati krajšo, kot vam pripada. Nudi vam lahko tudi nasvete za čim hitrejšo pridobitev uporabnega dovoljenja, saj ravno nadzornik na koncu poda izjavo, da je hiša zanesljiva in zgrajena v skladu s projektno dokumentacijo.
Če se boste odločili, da bo gradbeni nadzornik nadzoroval samo toliko, kot nalaga zakon, ali pa ga boste najeli za razširjen nabor storitev, je na koncu odvisno od vas.
Kako izbrati pravega nadzornika?
To vprašanje pa je nekoliko težje, kot se zdi na prvi pogled. Na izbiro namreč vpliva cena gradbenega nadzornika in njegova kvaliteta. Ta dva dejavnika pa ne gresta vedno z roko v roki. Oziroma dražji ni nujno tudi boljši.
Kako pa preveriti dejansko kvaliteto nadzornika?
Kratko povedano, težko. Lahko pogledamo njegove reference. Torej projekte, pri katerih je sodeloval, in če imamo možnost, preverimo pri investitorjih referenčnih objektov, kako so bili zadovoljni z njim. Pazite tudi, da je gradbeni nadzornik nevtralen in ne sodeluje z nobenim izvajalcem ali podizvajalcem. Le tako bo res poskrbel za vaše interese. Nenazadnje ne škodi, če se pogovorite z njim, da dobite občutek, kakšen je. Pri svojem objektu ne potrebujete ustrežljivega in popustljivega, temveč strogega nadzornika, ki bo bdel nad delom izvajalcev in podizvajalcev. Prav tako pazite, da bo bdel nad projektom do konca garancijskega obdobja. Če boste med uporabo naleteli na kakšno skrito napako, ki se jo med potekom gradnje ni dalo odkriti, se lahko tako obrnete na gradbenega nadzornika.
Nenazadnje pa še vedno drži pregovor: "Dober glas seže v deseto vas." Torej ne odkrivajte tople vode in ga izkoristite. Če morda poznate osebo, ki je gradbeni nadzornik, in veste, kakšna je, tudi iz osebnih izkušenj, se obrnite najprej nanj. Prav tako malo povprašajte znance in prijatelje, ali so imeli s kakšnim dobre izkušnje. Tako bi pravzaprav morali najprej začeti in nato širiti iskanje z referencami in na koncu s forumi, kjer tudi najdete občasno kakšno dobro usmeritev.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV