Za kakšen namen želimo kamin?
Kot omenjeno že v uvodu, se moramo za začetek odločiti, za kakšen namen bomo kamin sploh uporabljali. Na eni strani lahko s kaminom zgolj ustvarjamo atraktiven in prijeten ambient, po drugi pa ga lahko uporabljamo kot pomožni ali celo primarni vir energije. Za slednje je najverjetneje boljša opcija peč, pomembno pa je tudi pravilno načrtovanje shranjevanja toplote, za kar je največkrat uporabljen zalogovnik vode. Razmišljamo lahko tudi o razvodu toplega zraka. Za primer sekundarnega vira toplote je dovolj, da se odločimo med toplozračno ali akumulacijsko izvedbo. Pri prvi kamin prostor segreva s kroženjem toplega zraka. Prostor se začne segrevati relativno hitro, segrevanje pa se, ko ogenj ugasne, tudi hitro zaključi. Pri drugi opciji toploto, ki jo na primer proizvaja vgradni kamin, akumulira njegova obzidava (npr. šamotne ali keramične plošče). Posledično se segrevanje prostora zamakne, traja pa lahko še ure po tem, ko ogenj že dogori.
Vrsta goriva?
Glede na gorivo obstaja več vrst kaminov. Poznamo na primer plinske kamine, električne kamine ... Še vedno najbolj tradicionalni in priljubljeni pa so kamini na drva, ki jih bomo za primer vzeli tudi v tem članku. Kamini na drva z naravnim plamenom ustvarjajo pristen občutek ugodja, hkrati pa zahtevajo več prostora za shranjevanje drv, redno čiščenje kamina ter pravilno izvedbo in periodično čiščenje dimnika. Za optimalno izgorevanje je treba zagotoviti tudi dovod zraka, ki ga pri vgradnih kaminih po pravilu zajemamo od zunaj, za kar je treba načrtovati preboj skozi steno in fasado ter cevno povezavo do kamina. Na fasadi je treba preboj ustrezno zaščititi pred zunanjimi vplivi. V našem primeru smo ga "skrili" v zračni kanal za leseno fasado.
Pozicija kamina
Kamin v novogradnjo umestimo glede na naše želje, pri čemer je pomembno, da ga glede na prostornino in energetske potrebe prostora ne predimenzioniramo, saj lahko v tem primeru ob uporabi prihaja do pregrevanja.Če bo kamin igral pomembnejšo vlogo pri ogrevanju hiše, a se hkrati ne bomo odločili za shranjevanje in razvod toplote, je pomembno, da kamin glede na razporeditev prostorov pozicioniramo čim bolj centralno.
Načrtovanje in izvedba dimnika in prezračevanja
Eden najpomembnejših elementov kamina je dimnik, saj zagotavlja ustrezen odvod dima in ostalih produktov izgorevanja. Dimnik mora biti načrtovan v skladu s standardi in pravili o gradnji, saj le tako zagotavlja varnost in učinkovitost. Zagotoviti moramo ustrezne materiale in višino z vsemi pripadajočimi preboji (dovod/odvod zraka in odtok kondenza) ter ustrezno pozicijo v prostoru in vsaj minimalne odmike od lažje vnetljivih materialov, kot so na primer lege, špirovci in strešne deske. Pred izgradnjo velja zato preveriti tudi lokalne gradbene predpise, saj so lahko zahteve glede dimnikov in odvajanja dima strogo regulirane. Pravilno postavljen dimnik omogoča naravni vlek, kar je ključnega pomena za učinkovito gorenje.
Izolacija in varnostni ukrepi
Kamin zahteva dobro izolacijo, saj ta pomaga ohranjati toploto v prostoru in preprečuje pregrevanje sten. Območje okoli kamina mora biti zavarovano s toplotno odpornimi materiali, ki zmanjšajo tveganje za požar. Poleg tega mora biti zagotovljeno ustrezno prezračevanje prostora, kjer bo kamin nameščen, saj se s tem prepreči morebitno kopičenje ogljikovega monoksida. Hkrati je priporočljivo namestiti detektor dima in ogljikovega monoksida, ki bosta pravočasno opozorila na nevarnosti.
Gradnja kamina v hiši zahteva temeljito načrtovanje, pri čemer moramo upoštevati tako sam kamin kot tudi dimnik. Preden kamin umestimo v prostor, se moramo odločiti, za kakšen namen bomo kamin uporabljali in s katerim gorivom želimo proizvajati toploto. Ne podlagi teh odločitev in naših želja kamin pozicioniramo v prostoru, za kar moramo hkrati načrtovati tudi pravilno izvedbo dimnika in prezračevanja. Poskrbeti moramo tudi za zadostno izolacijo kamina in varnostne ukrepe povezane z dimom in ogljikovim monoksidom. Z dobrim načrtovanjem in izvedbo lahko kamin postane uporaben in prijeten del našega doma, v katerem bo ob pravilnem in rednem vzdrževanju zagotavljal udobje in toplino ter ambientu dodal pridih domačnosti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV