Kot nas pred poletnim soncem varuje klobuk in v jesenski nevihti dežnik, tako hišo pred takimi in drugačnmi vremeskimi neprilikami varuje streha. Čeprav svojemu namenu lahko dobro služi tudi več kot desetletja, kdaj pa kdaj pride do poškodb, ki jih je potrebno vzeti pod drobnogled in tudi ustrezno sanirati.
Popravila posameznih delov ostrešja ali kar menjava celotnega konstrukcijeskega sistema so v večini primerov potrebni zaradi dotrajanosti, redkeje pa zaradi večjih poškodb, ki jih povzročijo naprimer naravne nesreče. Čeprav ravno v teh dneh ujme pustošijo tudi pri nas in bodo številne hiše na severnem Primorskem ter Gorenjskem potrebne sanacije. Večinoma gre sicer za popravila določenih delov strešin in zamenjavo strešnikov, ki jih je bodisi odnesel veter bodisi poškodovalo neurje. V primeru izredno močnega vetra lahko pride celo do poškodb konstrukcije - takrat je potrebno streho v celoti rekonstruirati.
Pri menjavi celotnega ostrešja je pomembno, da so posamezni gradniki nameščeni upoštevajoč navodila priozvajalca. Nosilni elementi ostrešja, kot so lege, morajo biti ustrežno sidrane v betonske vezi zidanega dela hiše, pravilno morajo biti pričvrščeni tudi špirovci in sekundarna kritina. To je zagotovilo, da bo vaše ostrešje vremenskim neprilikam kljubovalo dlje časa. Posledično bo vaš dom zavarovan pred zamakanjem, deli strešne konstrukcije pa pred propadanjem in poškodbami.
Ostrešje je sicer lahko betonsko ali (redkeje) kovinsko, za enodružinske hiše pa je še vedno najbolj pogosto leseno. Ponavadi sestoji iz masivnega smrekovega lesa ali lepljencev. Da bo les svojemu namenu služil čim dlje, potrebuje tudi redno in pravilno oskrbo. Pri omenjenih konstrukcijah moramo biti pozorni tudi na morebitne škodljivce, ki načenjajo lesno maso in s tem slabijo nosilnost materiala.
Če imamo namen na stanovanjskem oblektu zamenjati le kritino, je to tudi idealna priložnost za pregled strešne konstrukcije, ki to kritino nosi. V primeru, da denimo z leti pride do zamakanja vode, je pri lesenem ostrešju možno odkriti sledi gnitja posameznih elementov, ki jih je nato potrebno tudi sanirati. Če je problematičen zgolj posamezen tram, ga lahko zamenjamo, brez da bi bilo ob tem nujno posegati v konstrukcijo celotnega ostrešja, če pa je problematičnih delov več, se zamenjavi celotnega ostrešja ne bomo mogli izogniti. Mojstri priporočajo, da se za rekonstrukcijo celotnega ostrešja odločimo v primeru, ko je več kot petina ostrešja zaradi dotrajanosti potrebna zamenjave.
Dovoljenja
Glede na to, da zamenjava kritine spada med vdrževalna dela, ki jih na objektu izvajamo, posebna dovoljenja v te primeru niso potrebna. Več kot zaželjeni so predvsem zanesljivi in natančni mojstri. V primeru, da recimo želite dvigniti podstreho in jo urediti v mansardno stanovanje, posegati v ostrešje z dodajanjem posameznih odprtin ali kako drugače obkovno spreminjati zunanji izgled ali obliko osnovnega gabarita, pa bo gradbeno dovoljenje in hkrati upoštevanje prostorskih aktov za dano območje potrebno.
Dominvrt e-novice
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV