Vlaga
Eno prvih vprašanj, ki si jih morate med odločanjem o pravi talni oblogi zastaviti, je, ali bi morala biti talna obloga v določenem prostoru odporna na vlago. Če je odgovor pritrdilen, morate to res upoštevati. Ne le v kopalnici, tudi denimo na hodniku se pogosto zadržujete z mokrimi čevlji ali dežniki. Med materiali, ki jih to ne bo poškodovalo, so keramične in porcelanske ploščice, vinil, linolej in v zadnjem času prav v kopalnicah in kuhinjah zelo moderen beton.
Ploščice in parket danes nista več edini možnosti
Včasih se je hitro poseglo predvsem po parketu in v primeru prostorov, kjer je vlaga, po keramičnih ploščicah, a dandanes je izbira res velika, saj so se materiali talnih oblog precej razvili, zato se pozanimajte o vseh možnostih. Je pa tudi res, da so ploščice in lesena tla z razlogom tako priljubljeni.
Razmislite o tem, kaj boste storili, ko se tla obrabijo
Drugo pomembno vprašanje je, koliko obrabe pričakujete. V nekaterih prostorih je te več (denimo v dnevni sobi), drugje je tega manj (denimo v spalnici se običajno manj zadržujete). Če imate hišne ljubljenčke s krempeljčki, prav tako pazite, da izberete tla, ki jih ne bodo hitro popraskali. To se prej zgodi pri lesenih tleh, veliko kasneje pri laminatu ali vinilu, ki sta se danes razvila do te mere, da lahko celo dobro posnemata videz lesa, če je to vseeno vaša želja. Če pričakujete, da se bodo nekje tla hitreje obrabila oziroma se poškodovala (tudi družine z otroki imajo pogosto takšne skrbi), izberite na teh mestih talne obloge, pri katerih je mogoče zamenjati le majhen del. Takšen primer so ploščice.
Izberite material, ki bo trajnosten
Naravni materiali so do okolja prijaznejši kot plastični. In tudi na trajnost je treba gledati. Dlje kot lahko talna obloga zdrži, kasneje se bo znašla na smetišču (kar je še posebej pomembno upoštevati, ko posegate po umetnih materialih). Če nameravate hitro menjati talno oblogo, raje izberite nekaj, kar ne bo na smetišču še vrsto let.
Ob izbiri upoštevajte tudi stroške
Vložek v talno oblogo je lahko res velik. Prav zato se je treba izbiri posvetiti in razmisliti o tem, koliko denarja imamo na voljo. A včasih je lahko dolgoročno ceneje odšteti več za talno oblogo, če lahko zdrži dolgo, ne da bi se poškodovala ali obrabila. Ko je treba varčevati, poskušajte to početi v delih domovanja, ki jih manj uporabljate (torej prej v spalnici kot kuhinji). Odštejte največ, kot lahko. Izberite najbolj kakovostno in primerno možnost za toliko, kot si lahko privoščite.
Videz
Danes je mogoče dobiti marsikaj – od porcelanskih ploščic z videzom lesa do denimo laminata z videzom kamna. Razvoj je omogočil, da lahko ti nadomestki resničnega delujejo kar prepričljivo z manj skrbi za vzdrževanje, večjo toplino ali odpornostjo na vlago.
In še uporabna optična prevara: večje ploščice dejansko povečajo manjši prostor, kot je kopalnica.
Nekatere talne obloge potrebujejo več vzdrževanja kot druge
Vsaka tla bodo zdržala dlje, če boste zanje skrbeli, a nekatera potrebujejo več skrbi. Kamen je že tak primer, medtem ko je vinil denimo material, za katerega je verjetno najlažje skrbeti. Če nimate časa sesati, izberite v kuhinji tak vzorec, da drobtine niso opazne. To je nasvet, ki prav pride družinam z otroki.
Talne obloge ustvarijo določen občutek v prostoru
O tem večina najmanj razmišlja, a različna tla dajejo različen občutek. Že omenjen kamen je hladen, les topel, keramične ploščice so mehkejše kot porcelanske (a so slednje trpežnejše, če imate denimo pse in mačke). Še tako kakovosten laminat deluje nekako plastično, linolej je zelo mehek, pa tudi vinil. Če v prostoru veliko stojite, je to dobra izbira.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV