Številni med nami sanjajo tipične 'slovenske' sanje: hišica, obdana z zelenjem, v kateri biva družinica, morda imajo tudi kakšnega hišnega ljubljenčka in zagotovo še vsaj en avtomobil srednjega razreda. A žal se pri večini sanje razblinijo že, ko pridejo do prvega segmenta teh sanj: hišice. Izredno malo je takih, ki si lahko dom zgradijo brez zadolževanja. Najemanje kredita je dolgotrajen postopek, banka lahko oceni celo, da ste kreditno nesposobni ali pa vam odobri znesek kredita, ki zadostuje komajda za III. gradbeno fazo – ali pa še to ne. Tovrstnim nevšečnostim se lahko enostavno izognete tako, da začnete pravočasno načrtovati uresničevanje vaših sanj.
Ključ do novega domovanja je v pravočasnem načrtovanju
Tako, kot je treba za udoben in varen dom postaviti dobre temelje, je za finančno varnost treba dovolj zgodaj sestaviti premišljen načrt varčevanja. Le tako boste lahko v prihodnosti kupovali, gradili, obnavljali in uživali v sadovih svojega dela. Možnosti za varčevanje je veliko. Če smo Slovenci v preteklosti največkrat varčevali z vezanimi vlogami na banki, to danes ni več smiselno, saj so obrestne mere skorajda ničelne, inflacija pa denar, shranjen na banki, vsako leto še bolj razvrednoti. Razširjene so tudi naložbe v nepremičnine, a pričakovati je, da bodo cene stanovanjskih nepremičnin dolgoročno padale. Trenutno ima namreč velik delež nepremičnin v lasti starejša populacija in zato je pričakovati, da se bo ponudba na trgu v prihodnje občutno povečala, s tem pa bodo ponovno nižje tudi vrednosti nepremičnin.
Tretja možnost pa je varčevanje v vzajemnih skladih. Gre za zbrano in združeno premoženje večjega števila vlagateljev, ki je naloženo v vrednostne papirje in druge finančne instrumente. V svetu je to trenutno najbolj razširjena oblika varčevanja, njegova glavna prednost pa je v tem, da lahko vlagatelj že z nizkim vplačanim zneskom učinkovito razprši svoje premoženje in s tem zniža tveganje v primerjavi z nakupom posamezne delnice. Dovolj je denimo že 30 evrov na mesec, ki bi jih sicer porabili za kavo, prigrizke ali nove hlače. »V vzajemnih skladih je mogoče varčevati za krajše časovno obdobje, a strankam toplo priporočamo dolgoročno varčevanje, ki omogoča večjo verjetnost za višje donose,« pravi Ernes Suljić, višji skrbnik strank pri Triglav Skladih. »Ob vmesnih kratkoročnih korekcijah pa predlagamo še dodatna vplačila, saj s tem stranka pridobi dodatno premoženje in je deležna učinka metode povprečnega stroška.« Z rednim mesečnim varčevanjem vlagatelj tako investira v finančno rezervo, s katero lahko izpolni tako kratkoročne kot tudi dolgoročnejše cilje, torej tudi nakup, gradnjo ali obnovo domovanja. Ob tem lahko pri Triglav Skladih do 15. aprila izkoristite še 50 % nižje vstopne stroške* za enkratna vplačila v Triglav vzajemne sklade.
Načrtovati je treba počasi in preudarno
Vzajemni skladi se med seboj razlikujejo glede na to, v katere vrednostne papirje nalagajo sredstva, torej glede na naložbeno politiko. »Na Triglav Skladih imamo v ponudbi 18 vzajemnih skladov, tako da verjamem, da bo vsak posameznik našel ustrezno kombinacijo skladov zase,« pojasnjuje strokovnjak. »Smo se pa zelo uspešno prilagodili novim razmeram in preteklo leto predstavili kar štiri nove vzajemne sklade, s katerimi stavimo na največje tehnološke gigante, družbeno odgovorna podjetja in inovativne ter sodobne strategije investiranja.« Naložbeni sklad Triglav Preudarni je denimo primeren za vlagatelje, ki so pri varčevanju radi previdni in jim je pomembna varnost naložbe, saj sredstva pretežno razporeja v obveznice, komercialne zapise in depozite. Naložbeni sklad Triglav Aktivni je bolj dinamičen, a obenem z zniževanjem deleža tveganih naložb v času višjih napovedanih nihanj na trgu ohranja stabilnost naložb. Naložbeni sklad Triglav Zeleni sredstva investira v delnice podjetij, ki so med vodilnimi na področju trajnostnega razvoja in družbene odgovornosti, sklad Triglav Tehnologija pa stavi na delnice globalnih podjetij s področja informacijske tehnologije, digitalizacije in multimedije.
Varčevanje ni enkratno dejanje, temveč gre za proces, ki pa se ga po opažanjih strokovnjakov večina Slovenk in Slovencev loti prepozno in/ali premalo premišljeno. Preden se posameznik odloči za obliko varčevanja, ki mu najbolj ustreza, mora pregledati trenuten finančni položaj ter določiti varčevalne cilje. Odločite se lahko za lastno naložbeno strategijo, pri čemer sami določite, kolikšen delež sredstev se bo nalagal v posamezni sklad, ali pa delo prepustite strokovnjakom, ki vam pomagajo pripraviti naložbeno strategijo. Ko je za finance enkrat poskrbljeno, je treba na poti gradnje novega domovanja urediti še kup birokratskih zadev: preveriti, če je parcela zazidljiva, urediti soglasje in plačati komunalni prispevek. Sledi oddaja vloge za gradbeno dovoljenje in iskanje primernih strokovnjakov, ki bodo domovanje iz sanj prestavili na vašo parcelo. Korak za korakom, podobno kot pri financah.
*Več o pogojih in trajanju trženjske akcije družbe Triglav Skladi d.o.o., Ljubljana ter o opozorilih za vlagatelje na triglavskladi.si.
Sponzorirana vsebina