Dominvrt.si
Izdelava fasade

Kaj pomeni, da je fasada kakovostna?

Polona S. Otoničar
28. 07. 2024 05.00
0

Kot na vseh ostalih področjih gradnje je tudi pri izolaciji hiše oz. izdelavi fasade pomembno, da je izvedena optimalno in kakovostno. Z "optimalno" mislimo predvsem na izbor ustreznega termoizolacijskega materiala in zadostne debeline izolacijskega sloja. Pravilnosti izvedbe pa bomo nekaj besed namenili v nadaljevanju članka, kjer bomo izpostavili, na kaj moramo biti pozorni, da se izognemo morebitnim težavam. Za ta namen bomo predvideli klasično zidano hišo s klasično (EPS) fasado.

Pravi trenutek

Ena od ključnih stvari pri načrtovanju izdelave fasade je določitev pravega trenutka za "zapiranje" hiše. Ometi in betonski tlaki na primer med sušenjem dvignejo vlago v prostorih in zelo dobrodošlo je, sploh v toplejših mesecih, da se hiša zrači tudi skozi stene in streho. Pravimo, da hiša "diha". Slika se seveda pozimi obrne, saj moramo poleg zračenja v prostorih ohranjati toploto in lahko stroški ogrevanja brez izolacije poletijo v nebo. Izolirano hišo pa je treba v tem primeru frekventno zračiti z odpiranjem oken, kar je za investitorje najmanj nadležno, če ne kar nemogoče zaradi morebitne oddaljenosti objekta. Tlaki se namreč v optimalnih pogojih sušijo 1–2 meseca. Nevšečnost sicer lahko skrajšamo s prisilnim razvlaževanjem, ki zahteva tudi manj prisotnosti na objektu, računati pa moramo na večjo porabo elektrike.

Na vremenske vplive je treba računati tudi pri sami izdelavi fasade. Jasno je fasado najlažje delati pri lepem vremenu v ne prehudi vročini. Fasaderjem pa delo bolj kot visoke temperature otežujejo padavine in hud mraz. Iz prve roke lahko povem, da se lahko izvedba fasade v hladnejših mesecih zelo zavleče.

Ena od ključnih stvari pri načrtovanju izdelave fasade je določitev pravega trenutka za "zapiranje" hiše.
Ena od ključnih stvari pri načrtovanju izdelave fasade je določitev pravega trenutka za "zapiranje" hiše. FOTO: Adobe Stock

Odmik odkapne pločevine

Pri strehah brez napuščev je ključnega pomena dobro načrtovanje in natančna izdelava odkapne pločevine, ki je zaključena precej pred fasado. Načrtovati odmik zgolj za debelino izbrane izolacije nikakor ni dovolj. Kar se da dobro je treba predvideti debelino nanosa lepila, ki se zaradi iskanja ravnine, sploh pri neravnih stenah, lahko poveča. Vračunati je treba tudi debelino mrežice, lepila in finalnega nanosa ter pustiti nekaj rezerve za morebitna odstopanja pri krovskih in fasaderskih delih. Premajhen odmik pomeni, da bo treba popraviti odkapno pločevino ali improvizirati z debelino fasade. Nič kaj boljši pa ni niti prevelik odmik, saj lahko fasada oz. streha zaradi opazne špranje deluje nezaključeno.

Izolacija podzidka

Pred začetkom fasaderskih del je treba izbrati material za izolacijo podzidka oz. "cokla", predvsem dela, ki bo v zemlji. Sama sem za odločitev porabila kar nekaj časa, predvsem ker so priporočila glede tega zelo različna. Z XPS-om ne morete zgrešiti, je pa seveda dražji in zahteva pritrditev s sidranjem zaradi raztezanja v primeru višjih temperatur. Stirocokl je po drugi strani cenejši, ne dosega pa lastnosti XPS-a, kot sta odpornost na vodo in pritisk.

Lepljenje izolacijskih plošč

Pozorni moramo biti, da je lepilo pri lepljenju izolacijskih plošč nanešeno tudi linijsko po robovih in ne zgolj točkovno v kepah. S tem zagotovimo, da se plošča trdno in enakomerno pritrdi na podlago. Z nanosom lepila po robovih hkrati preprečimo, da bi skozi morebitne špranje (fuge) odtekala toplota, in se tako izognemo toplotnim mostovom.

Neprekinjen izolacijski ovoj

Idealno mora hišo obdajati neprekinjen izolacijski ovoj.
Idealno mora hišo obdajati neprekinjen izolacijski ovoj. FOTO: Adobe Stock

Idealno mora hišo obdajati neprekinjen izolacijski ovoj. V določenih primerih je to težko doseči zaradi zahtevnih arhitekturnih detajlov, včasih pa zgolj zaradi pomanjkanja koordinacije med več izvajalci. Tudi sama imam izkušnjo s slabo izvedbo, zaradi katere smo morali popraviti stikanje klasične fasade s stekleno volno, uporabljeno za izolacijo strehe. V prvem poizkusu je namreč stik na določenih mestih premalo tesnil oz. je bil celo prekinjen. Ker smo fasado zaključevali pri nizkih temperaturah, hišo pa hkrati že ogrevali, so nastali toplotni mostovi povzročili hudo kondenzacijo in zamakanje. Na srečo "kapnikov" na fasadi ni bilo lahko spregledati, tako da smo napako odpravili še pred nanosom zaključnega sloja fasade. Te sreče poleti ne bi imeli, je pa hkrati to edina svetla točka izdelave fasade v hladnejših mesecih.

Kdaj je najbolj primeren čas za izdelavo fasade?

Izolacijo hiše je torej pametno natančno načrtovati, da nas pri izdelavi fasade ne presenetijo premajhni ali preveliki odmiki odkapne pločevine. Za izvedbo je treba določiti pravi trenutek. Kar se tiče vremena, so najboljša izbira suhi in ne prevroči meseci, priporočljivo pa je tudi, da so ometi in tlaki optimalno posušeni. Pri izvedbi moramo biti pozorni na pravilno lepljenje (in sidranje) izolacijskih plošč ter neprekinjen izolacijski ovoj, da kapnikov pozimi ne bomo občudovali na fasadi, ampak zgolj v kraških jamah.

Se bolj splača hišo obnoviti ali graditi novo?
Preberi še
Se bolj splača hišo obnoviti ali graditi novo?
Najnovejši trendi in inovacije na področju oken in vhodnih vrat
Preberi še
Najnovejši trendi in inovacije na področju oken in vhodnih vrat
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698