Kakšen nadstrešek izbrati: lesenega, kovinskega ali steklenega?

OBNOVA IN GRADNJA

Kakšen nadstrešek izbrati: lesenega, kovinskega ali steklenega?

U.B.
10.11.2024, 5:00
0

Nadstrešek definira zunanjost vašega doma, zagotavlja pa tudi senco in zaščito pred vremenskimi vplivi. Ko gre za izbiro materiala za nadstrešek, sta les in kovina dve najpogostejši izbiri, čeprav v zadnjem času priljubljenost pridobiva tudi steklo.

V nadaljevanju bomo pregledali nekaj ključnih značilnosti vseh materialov, da vam pomagamo pri odločitvi. Za optimalno združitev nadstreška z obstoječo arhitekturo vašega doma in okolja je priporočljivo, da se posvetujete z izkušenim arhitektom.

Stekleni nadstrešek
Stekleni nadstrešek / FOTO: Adobe Stock

Leseni nadstreški

Leseni nadstreški ponujajo naraven videz, ki se harmonično zlije z okolico vašega dvorišča. Na voljo so tudi različne vrste lesa, kot so cedra, javor, mahagonij in bor, odvisno od želenega videza in trdnosti. Les je seveda mogoče tudi prebarvati.

Kovinski nadstreški

Kovinski nadstreški so tehnološko naprednejši in estetsko privlačni že ob nakupu. Slaba stran je, da so po končni obdelavi težje prilagodljivi.

Stekleni nadstreški

Stekleni nadstreški prinašajo sodoben in svetel videz, ki omogoča prehod naravne svetlobe, hkrati pa zagotavlja zaščito pred vremenskimi vplivi. Uporabljajo se posebne vrste kaljenega in lepljenega varnostnega stekla, ki so odporne na različne vremenske pogoje.

Namestitev lesenega nadstreška 

Namestitev lesenega nadstreška je običajno dolgotrajna in zahteva posebna orodja ter mizarska znanja.

Namestitev kovinskega nadstreška 

Leseni nadstrešek
Leseni nadstrešek / FOTO: Adobe Stock

Namestitev kovinskega nadstreška je ponavadi hitrejša in preprostejša, saj je konstrukcija lahka, a trdna.

Namestitev steklenega nadstreška

Namestitev steklenega nadstreška zahteva posebno pozornost pri montaži steklenih plošč in podporne konstrukcije. Zaradi omejenih razponov je potrebna gostejša podporna konstrukcija.

Vzdrževanje lesenega nadstreška

Za vzdrževanje lesenih nadstreškov je potrebnega nekoliko več dela. Lahko uporabite že predhodno obdelan les, da se izognete problemom, kot so gnitje in poškodbe od zunanjih vplivov. 

Vzdrževanje kovinskega nadstreška

Kovinski nadstreški so po navadi že zaščiteni pred rjo in zahtevajo minimalno vzdrževanje. Če se poškodujejo, je popravilo običajno zahtevnejše.

Vzdrževanje steklenega nadstreška

Stekleni nadstreški zahtevajo redno čiščenje, vendar so na splošno preprosti za vzdrževanje. Varnostno steklo je zelo odporno na vremenske vplive, kar zmanjšuje možnost poškodb.

Koliko bomo odšteli za nadstrešek?

Cena nadstreška je odvisna od vrste, velikosti in materiala. Leseni nadstrešek za dva avtomobila stane približno od 3500 evrov naprej, medtem ko kovinski stane od 3000 evrov. Stekleni nadstreški so še nekoliko dražji, cena se giblje okoli 4000 evrov.

Leseni nadstrešek
Leseni nadstrešek / FOTO: Adobe Stock

Pred začetkom gradnje nadstreška je ključno, da natančno izmerite prostor, ki ga imate na voljo. Minimalne dimenzije za parkiranje enega avtomobila so širina 250 cm in dolžina 500 cm. Če pa želite ustvariti pokrito teraso, ki bo gostila jedilno mizo in vrtno pohištvo, boste potrebovali vsaj 12 kvadratnih metrov.

Dimenzije vplivajo tudi na to, ali boste za nadstrešek potrebovali gradbeno dovoljenje. Gradbeno dovoljenje je potrebno, če vaš objekt ne spada med enostavne. 

Enostavni objekti pa so tisti, ki imajo zgolj eno etažo, višino in razpon do 4 metre ter površino, ki ne presega 20 kvadratnih metrov. V to kategorijo spadajo garaže, skladišča, kleti, vinske kleti in nadstreški, ki so del glavnega objekta, na primer vaše hiše. Seveda morajo ti objekti izpolnjevati zgoraj navedene kriterije glede višine, razpona, števila etaž in površine.

Čeprav je mogoče namestitev nadstreška opraviti samostojno, je za najboljši rezultat priporočljivo najeti strokovnjake.

Prizidek k hiši: kakšnega izbrati in kako se lotiti dela?
PREBERI ŠE
Prizidek k hiši: kakšnega izbrati in kako se lotiti dela?

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke