Skrbi nas visoka cena, bojimo se tudi sitnosti ob menjavi, poškodb na zidovih in umazanije v stanovanju. Nihamo tudi med različnimi ponudniki, saj nas zanimajo predvsem kakovost in primerna cena ter zadovoljiva izvedba. Zato se nam to zdi zelo velik podvig.
Menjava starih oken z novimi pa je nasprotno dovolj hiter postopek, izvajalci stara okna odpeljejo in po končani vgradnji uničene špalete še zaprejo in zgladijo. Z menjavo enega ali dveh oken lahko zaključijo v enem dopoldnevu, naše delo je običajno le še beljenje špalet. A pred pričetkom del sicer vseeno preverimo, če so v predračun vključeni tako zaščita tal in opreme, rušenje, odvoz starih oken, kot tudi izolacija, kitanje, glajenje in podobno po namestitvi oken. Pred izbiro izvajalca se pozanimajmo tudi o njihovih priporočilih in tehničnih standardih oken ter samih postopkov vgradnje. Vprašajmo jih, če obstaja možnost subvencije za menjavo oken. To se sicer med občinami razlikuje in je odvisno tudi od trenutnega stanja razpisov. Običajno boljši izvajalci to vedo in lahko uredijo namesto naročnika ali mu pri tem vsaj pomagajo. Tako bo znesek menjave oken vsaj malo nižji.
Nekateri se po menjavi oken z novimi pritožujejo, da nastaja na zidovih več plesni kot pred menjavo. A za to niso kriva okna in vgradnja, vsaj običajno ne, ampak naše navade, ki se morajo novim oknom prilagoditi. Novejša okna namreč mnogo bolje tesnijo kot stara. Samo okno ne dopušča nikakršnega pihanja, kot smo ga poznali pri dotrajanih in zvitih lesenih oknih. Ravno to pihanje pod okni je pri starih oknih namreč poskrbelo, da je prišlo do izmenjave zatohlega, z vlago nasičenega zraka s svežim. Pri novih oknih ne piha več, z izdihanim zrakom, kuhanjem, prhanjem in drugim nastaja vlaga, zrak postane nasičen, vlaga se odlaga na hladne zidove. Če je stavba še pomanjkljivo izolirana, je temperatura zidov še nižja. Pomaga lahko redno zračenje, da se zrak zamenja, tudi v hladnih dneh.
Ob menjavi oken zamenjamo tudi rolete z novimi, se odločimo za žaluzije ali screen zunanje roloje, ki prav tako dobro ščitijo pred soncem, vročino in pogledi. Ob menjavi oken je mogoče namestiti električno dvigovanje rolet, kar je še posebej priporočljivo za starejše uporabnike. Če je potrebna menjava strešnih oken, lahko to opravijo le pooblaščeni izvajalci, po potrebi še ob sodelovanju kleparja, ki bo pripravil obrobe.
Balkonska vrata ali drsna steklena stena naj bo, če se le da, brez pragu, na kar opozorimo izvajalce že pred pripravo predračuna ali pričetkom del. Taka izvedba je namreč nujna za varno hojo na prosto, še posebej pa za osebo, ki hodi z berglami, hojco ali je na vozičku. Ni pa nujno, da je tako izvedbo vedno mogoče narediti, kar pogojuje višina tlaka ali pa delo predstavlja večji gradbeni poseg.
V večstanovanjski stavbi z menjavo oken ali zapiranjem balkonov ne moremo ravnati samovoljno. Težava je, kadar dogovora med stanovalci ni, in vsakdo v bloku izbere svojega ponudnika, si zaželi svoje različice balkonskih vrat, svoje rolete in podobno. K temu bi gotovo šteli tudi zastekljevanje balkonov, ki je skoraj po pravilu izvedeno na črno, brez dovoljenja ali upoštevanja usmeritev, vsak stanovalec naredi svojo rešitev, bolj ali manj posrečeno, končna podoba je razvrednotena arhitektura in podoba naselja. Z zapiranjem balkona pa izgubimo tudi zunanji prostor, kjer bi lahko posedeli, kar še posebej velja za starejše, ki so v teh dneh več doma kot sicer.
Spreminjanje velikosti oken in mest, kjer so okenske odprtine, v stanovanjskem bloku ni dovoljeno, v stanovanjski hiša pa prav tako ne moremo ravnati samovoljno, zato običajno potrebujemo gradbeno dovoljenje, saj to ni samo vzdrževalno delo na stavbi. Če je strošek menjave vseh oken v hiši naenkrat prevelik, se lahko odločimo, da to naredimo v dveh delih, da bomo stroške lažje zmogli.
Preberite še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV