Dominvrt.si
Panoramska okna

Vse, kar morate vedeti, preden se odločite za panoramska okna

L.M.
25. 10. 2024 05.00
0

Panoramska okna in vrata, ki zagotavljajo večji občutek svobode in vizualno povečajo prostor, postajajo vedno bolj priljubljena, in to ne brez razloga. Zaradi velike površine stekla, ki ga ne omejujejo notranje prečke ali debeli okvirji, takšna okna prepuščajo kar največjo količino sončne svetlobe in tako ustvarjajo občutek zračnosti. Če razmišljate o njihovi vgradnji, berite dalje.

Kaj so panoramska okna in vrata?

Panoramska okna in vrata, ali tudi panoramske stene, so velikoformatne zasteklitve brez okvirjev ali s tankimi okvirji, ki pogosto nadomestijo večino ali kar celo zunanjo steno hiše. 

Obstaja veliko dragocenih prednosti panoramskih oken v vašem domu, ki jih je vsekakor vredno upoštevati pri načrtovanju vašega doma. 

Panoramska okna ne potrebujejo zaves ali drugih zatemnitvenih elementov

Da bi takšna okna dosegla pravi učinek, naj ostanejo čim bolj odprta, brez velikih in težkih zaves. Poleg tega soba ne sme biti natrpana s pohištvom.  

Panoramska zasteklitev ponuja neomejen pogled iz hiše.
Panoramska zasteklitev ponuja neomejen pogled iz hiše. FOTO: Adobe Stock

Kakšna je cena panoramskih oken v primerjavi s klasičnimi?

Negativni vidik, ki marsikoga odvrne od vgradnje panoramskih oken, je cena, ki je v primerjavi s klasično zasteklitvijo precej višja. Ker so panoramska okna in stene navadno precej večje od navadnih, so tudi zahteve po trdnosti okvirja precej večje. Najpogosteje se tako vgrajujejo aluminijasti okvirji, ki so že v osnovi precej dražji od PVC-materiala ali lesa. 

Prednosti in slabosti panoramske zasteklitve

Panoramska zasteklitev v prvi vrsti ponuja neomejen pogled iz vaše hiše, kar je še posebej dobrodošlo, če se ta nahaja v bližini gozda ali reke ali ponuja pogled na čudovito prostrano okolico. 

Z vgradnjo panoramskih oken v prostor pride več naravne svetlobe.
Z vgradnjo panoramskih oken v prostor pride več naravne svetlobe. FOTO: iStock

Z vgradnjo panoramskih oken dosežete izboljšanje naravne osvetlitve. S takšno zasteklitvijo bo v prostor prodrlo več naravne svetlobe, kar poveča udobje bivanja in zmanjša potrebo po prižiganju luči, ko je zunaj dovolj svetlo. Kot je znano, naravna svetloba pomaga človeškemu telesu pri odpravljanju stresa in utrujenosti, blagodejno pa vpliva tudi na splošno zdravje.

Poleg naravne svetlobe omogočajo tudi izkoriščanje brezplačne sončne energije za ogrevanje prostorov. 

Ta zasnova naredi hišo veliko bolj moderno, elegantno in brezčasno. Stanovanje ali hiša s panoramskimi okni je trenutno na vrhuncu priljubljenosti. 

Namestitev panoramskega stekla je dobra poteza tudi ali predvsem za majhna stanovanja, v katerih je večji težje dobiti naravno svetlobo. To pripomore tudi k vizualnemu povečanju prostora.

Slabosti panoramske zasteklitve

Pomembna pomanjkljivost panoramskih oken je njihova visoka cena. Ne le začetni stroški, ki vključujejo sam nakup oken in montažo, k temu je potrebno prišteti še ceno naknadnega vzdrževanja in morebitna popravila, ki so nekajkrat višja od oken standardne velikosti. Kljub temu pa je treba poudariti, da so današnja kvalitetna panoramska okna, ki jih ponuja trg, izdelana precej kakovostno, kar pomeni, da je njihova vzdržljivost in življenjska doba precej dolga.

Velika steklena površina zahteva pogostejše čiščenje in nasploh vzdrževanje. Že samo čiščenje zahteva več fizičnega napora. 

Učinek 'prozornih sten', ki ga ustvari ta način zasteklitve, lahko pritegne tatove, zato morate vnaprej poskrbeti za dodatno zaščito bivalnega prostora. Vgradnja alarmov, kovinskih rolet in nadzornih kamer je v tem primeru priporočljiva.

Panoramskih oken ni priporočljivo nameščati v prostore, kjer želimo več zasebnosti, kot je denimo spalnica in kopalnica – kar je seveda odvisno tudi od tega, kako na samem se nahaja hiša. 

Panoramska okna ter toplotna in zvočna izolacija

Vsako okno mora zagotavljati učinkovito izolacijo, tako zvočno kot toplotno, kar je zelo pomemben dejavnik tudi v primeru panoramskih oken.

Panoramska okna zavzamejo velik del stene. Zato je pri izbiri pravega modela pomembno paziti na parametre toplotne in zvočne izolacije. Sposobnost toplotne izolacije se izraža z znakom Uw (koeficient toplotne prehodnosti) – priporočljivo je, da je ta čim nižji. Paziti je treba tudi na visoko tesnost oken in pravilno namestitev. Da bo hiša tiha in prijetna, pri izbiri pazimo na čim višji koeficient zvočne izolacije (Rw).

Panoramska okna ali vrata so precej dražja od navadnih.
Panoramska okna ali vrata so precej dražja od navadnih. FOTO: Adobe Stock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698