Zakaj so se na vašem laminatu pojavile izbokline?
Preden se lotite reševanja težave, je treba razjasniti vzroke. Najpogostejši, vendar še zdaleč ne edini razlog za to težavo je prekomerna vlaga. Ta lahko, zlasti ko doseže jedro plošč, povzroči nabrekanje ali celo dvigovanje laminatnih površin.
1. med laminatnimi talnimi ploščami
Mehurčki na laminatnih tleh so lahko posledica prevelike napetosti med njegovimi ploščami. Laminatne plošče imajo to lastnost, da se ob temperaturnih spremembah raztezajo in krčijo. Čeprav gre za minimalne spremembe, lahko preveč toga postavitev, ki ne upošteva te lastnosti materiala, povzroči nastanek mehurjev. Če pri nameščanju vaših novih plošč ne zagotovite dovolj prostora za raztezne fuge, se bo ta sčasoma začel upogibati.
2. Pomanjkanje dilatacijskih spojev
Polaganje laminata na velike površine zahteva diletacijske spoje med veznimi deli plošč. Obsežne površine laminata namreč lahko privedejo do ujetih zračnih mehurčkov med ploščami.
3. Pomanjkanje učinkovite pregrade za vlago
Če laminat polagate na estrih ali tla s talnim gretjem uporabite folijo za parno zaporo, ki bo preprečila vdiranje vlage. Ti se morajo med seboj prekrivati vsaj 20 centimetrov, pričvrstite pa jih lahko kar z lepilnim trakom.
4. Zastajanje vode
Polite tekočine ali celo predrta cev lahko na laminatu pustijo veliko škodo. Če opazite mokre madeže, jih takoj obrišite do suhega.
5. Čiščenje z vodo
Pogosta težava, ki se je marsikdo ne zaveda je mokro brisanje in čiščenje s paro. Teh metod ne uporabljajte na laminatnih tleh, saj lahko povzročijo vidne poškodbe kot je upogibanje, dvigovanje, nastajanje mehurčkov in podobno.
Če poškodba ni prevelika, vam ni treba odstraniti celotnega poda.
Eden od načinov je zamenjava poda, vendar pa je precej draga in hkrati nepraktična – seveda ne boste ob vsaki poškodbi v celoti menjali tal. Težavo je na srečo mogoče rešiti drugače.
Kako popravimo manjše luknjice, ki so nastale kot posledica udarca?
Za popravilo manjših vdrtini boste potrebovali talilnik voska, voščene palice v odtenkih, ki so čimbolj primerljivi barvi vašega laminata ter strgalo.
Postopek je povsem preprost. S talilnikom v vdolbinico nanesete vosek, počakate 20 sekund, da se ta popolnoma strdi, ter podrgnete s strgalom, da izravnate površino. Po potrebi na vosek nanesite še dodatno plast, s katero boste ustvarili videz, primerljiv z dejanskim vzorcem laminata.
Kako zamenjati samo eno ploščo?
Zamenjavi se ni vedno mogoče izogniti, vendar pa je dobra novica ta, da lahko zamenjate samo eno ploščo ali pa le nekaj tistih, ki so poškodovane.
To storite tako, da izmerite majhen pravokotnik znotraj poškodovanega dela in ga izrežete. Pri odstranjevanju si pomagajte z dletom in kladivom. Sedaj poiščite kos nepoškodovanega laminata, ki se ujema z vašimi tlemi, odrežite utor ter ploščo namestite na manjkajoče mesto. Po potrebi uporabite mizarsko lepilo ter postavite utež, dokler se lepilo ne strdi.
Če nabrekne tudi podlaga, boste tudi to najverjetneje morali zamenjati. V tem primeru je bolje, da za pomoč prosite profesionalca, če niste vešči takšnih opravil.
Nasveti za preprečevanje nabrekanja laminatnih tal
Ker je preprečiti vedno bolje kot zdraviti, upoštevajte naslednje nasvete, da preprečite poškodbe vaših tal.
Nikoli ne dovolite, da voda dolgo časa stoji na površini laminata. Vedno obrišite mokro površino, takoj ko se voda razlije po tleh. Celo prevelika vlažnost v zraku lahko uniči vaš pod. Ohranite relativno vlažnost v prostoru med 35–65 odstotkov. Za vzdrževanje te relativne vlažnosti lahko uporabite razvlaževalec ali prenosno klimatsko napravo.
Prav tako se izogibajte se mokremu brisanju laminatnih tal. Vendar pa je zelo pomembno, da laminat ves čas ohranjamo čist, saj je umazanija njegov veliki sovražnik. Za to uporabljajte priporočena čistilna sredstva, da se izognete poškodbam ali lepljivim sledem.
Pri nameščanju na cementno podlago uporabite zaporo za vlago, da preprečite upogibanje tal.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV