Dominvrt.si
Hiša

Prenova hiše iz 70. ali 80. let prejšnjega stoletja

Aleš Šoško
04. 02. 2024 04.15
1

V 70. letih prejšnjega stoletja se je v Sloveniji pričel nekakšen hišni ''baby boom'', nemalo tudi po zaslugi stanovanjskega zadružništva in hiše kot nekega ideala, h kateremu se je stremelo, ta trend pa se je nadaljeval tudi v naslednje desetletje.

Če ste kupovali ali dedovali starejšo hišo, obstaja dokaj velika možnost, da si lastite hišo ravno iz tega obdobja. Odlično, čestitke! Je pa selitev še daleč. Najprej bo potrebno temeljito premisliti, kaj vse storiti, zamenjati ali prenoviti, da boste brezskrbni tudi naslednjega pol stoletja. Na tem mestu velja opomba, da v članku govorimo o zidanih in ne montažnih enostanovanjskih hišah.

Stanovanjske hiše, zgrajene po letu 1982, so bolj potresno varne.
Stanovanjske hiše, zgrajene po letu 1982, so bolj potresno varne. FOTO: Dreamstime

Stanovanjske hiše, zgrajene po letu 1982, so bolj potresno varne

Kvaliteta gradnje. Če je bila hiša zgrajena po decembru 1967 mora imeti tudi gradbeno dokumentacijo. V tej pa boste izvedeli veliko o karakterju vaše hiše. Na tem mestu vas zanima predvsem, kako je hiša potresno odporna. Če bi govorili o hiši , ki je bila grajena po letu 1982 (ob predpostavki, da so graditelji seveda upoštevali predpise), bi govorili o dokaj dobri potresni varnosti. 

O obdobju pred tem pa je vse odprto. Zato ne bi bilo napak najeti strokovnjaka (certificirano projektantsko podjetje), ki na podlagi prej omenjene gradbene dokumentacije in pregleda stavbe oceni stanje gradnje, ki si jo sedaj lastite, in v primeru težav predlaga tudi možne rešitve. 

Hiše iz omenjenega obdobja so pogosto pokrite z azbestno kritino, ki je strupena

Pri prenovi bo najverjetneje potrebno zamenjati strešno kritino.
Pri prenovi bo najverjetneje potrebno zamenjati strešno kritino. FOTO: Adobe Stock

Azbest. Omenjeni material je bil zaradi dobrih fizikalnih lastnosti in nizke cene široko uporabljen pri vseh vrstah gradenj. Azbestna vlakna se je med drugim dodajalo cementu, tak material pa se je uporabljal pri izdelavi strešnih kritin. Te smo poznali predvsem v obliki valovitih sivih plošč, ki so se veliko uporabljale pri prekrivanju streh, v Anhovem pa so jih izdelovali vse do leta 1996. 

Če se takšna streha poškoduje, se lahko začnejo sproščati vlakna, ki jih vdahnemo in na dolgi rok povzročajo različne težko ozdravljive bolezni. V primeru, da je takšna kritina na vaši strehi, jo je potrebno zamenjati. Tu bodite pozorni, saj mora takšno strešno kritino zamenjati za to usposobljeno podjetje, saj je rokovanje in odlaganje tega materiala na deponiji nevarno. Za menjavo kritine lahko izkoristite tudi kredit EKO Sklada.

Pri prenovi bo najverjetneje potrebno zamenjati strešno kritino

Ostrešje. Čeprav nimate azbestne kritine, pa obstaja velika možnost, da je po petdesetih letih strešna kritina v ne ravno dobrem stanju. Zato pri menjavi le-te preverite stanje lesene konstrukcije (ostrešja), ki nosi kritino. V primeru slabe nosilnosti oziroma stanja bo le to potrebno zamenjati, in ko ste že pri delu, izkoristite priložnost in izolirajte streho.

Starejše hiše so navadno slabo izolirane, kar povzroča nabiranje plesni in vlage

Hidroizolacija. Preverite, kako je bila hiša zaščitena pred vdorom vlage iz tal. Od tega je odvisno, koliko vlage in posledično plesni bo v hiši, pa tudi iztočnica za nadaljnje ukrepe.

Starejše hiše so navadno slabo izolirane, kar povzroča nabiranje plesni in vlage.
Starejše hiše so navadno slabo izolirane, kar povzroča nabiranje plesni in vlage. FOTO: Shutterstock

Po zunanjosti pride na vrsto še renovacija notranjosti

Po teh osnovah pa se bo potrebno lotiti notranjosti. Na kakšen način pa, je sedaj odvisno od vašega entuziazma (beri: globine vašega proračuna). Zagotovo bi bilo potrebno zamenjati vodovodno napeljavo. Po vsem tem času ne vemo, v kakšnem stanju je in kakšni materiali so bili uporabljeni pri gradnji. 

Prav tako bo potrebno preveriti električno napeljavo. Danes je namreč vse več porabnikov elektrike, ki lahko da jih vaša napeljava ne bo prenesla ali pa bo prihajalo do električnih izpadov, ko bo vključenih več porabnikov.

Ko se lotevate elektrike in vodovodne napeljave, preverite še stanje sten in tlaka. Če se stene luščijo, bo star omet potrebno odstraniti in stene na novo ometati. Če tla pod ploščicami oziroma parketom škrtajo in se drobijo, pa bo potrebno zamenjati tlak. 

Hiša iz prejšnjega stoletja je bila navadno ogrevana na drva

Za tem pa je na vrsti sistem za ogrevanje hiše in sanitarne vode. Ta vam lahko še kar zakomplicira življenje. V 70. letih se je uporabljalo peči na drva oz. premog, ki pa so jih kasneje menjali za peči na olje ali lesno biomaso. V primeru, da je bila peč vmes že zamenjana in je v dobrem stanju, lahko le-to mirno uporabljate naprej. 

Če pa je ta potrebna menjave, vas čaka večji finančni zalogaj. Še posebno, če se boste pri tem odločili za ogrevanje s toplotno črpalko. Za optimalno delovanje le-te bo lahko obstoječi toplotni ovoj (izolacija) nezadosten, če so okna stara in bolj zračijo, kot tesnijo, pa bo potrebno zamenjati še ta. 

Dobra novica pri vsem tem pa je, da ko imate enkrat popis vseh zadev, ki jih je potrebno urediti, lahko dela razporedite skozi daljše obdobje in s tem tudi stroške.

Če so okna stara in bolj zračijo kot tesnijo, bo potrebno zamenjati še ta.
Če so okna stara in bolj zračijo kot tesnijo, bo potrebno zamenjati še ta. FOTO: Adobe Stock
Kakšne okenske okvirje izbrati?
Preberi še
Kakšne okenske okvirje izbrati?
Katero strešno kritino izbrati?
Preberi še
Katero strešno kritino izbrati?
Meje vaše parcele uredite, še preden bo prepozno
Preberi še
Meje vaše parcele uredite, še preden bo prepozno
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698