Prav vsaka prenova zahteva vložek časa, energije in denarja, a ko gre za kopalnico, je ta – pogosto tudi zaradi številnih inštalacij in drage opreme – lahko precej visok.
Mnogi 'domači' mojstri, med katere zagotovo sodi tudi Jure Korber, se tega izziva ne ustrašijo. V profesionalnem življenju se sicer ukvarja s strojništvom, elektrotehniko in programiranjem, a čeprav se je prenove kopalnice lotil prvič, priznava, da so mu izkušnje iz omenjenih področjih prišle še kako prav.
Kljub temu pa brez težav seveda ni šlo: "... večino teh stvari sem počel prvič v življenju in zato tudi kakšno stvar delal dvakrat ali celo trikrat," je za naš portal povedal Jure Korber.
Še največ težav mu je povzročal njegov perfekcionizem in želja, da bi se do potankosti približal želenemu stanju: "Največja težava je bil moj strokovni perfekcionizem spustiti iz sveta mikrometrov na gradbeniške centimetre in se zadovoljiti tudi s kakšno nepopolnostjo svojega in tudi tujega dela."
"... Izziv je, ko delaš tovrstna dela prvič, ne veš, kaj je pomembno in kaj ne, težko prideš do specifičnih informacij in znanja, nimaš občutka za orodja, tehnike, gibe in tudi ne poznaš vseh mojstrskih trikov. Skozi gradnjo se tako ogromno naučiš, treba pa je imeti dovolj potrpljenja, da projekt pripelješ do zaključka na kvalitetnem nivoju. Osvojeno znanje pa vedno pride prav, verjetno že pri naslednjem podobnem projektu."
Koliko stane prenova kopalnice?
V začetni fazi je pomembno, da predvidimo finančni vložek, pri čemer je ocenjenemu strošku na papirju bolje dodati še kakšen evro več, če stvari ne gredo povsem po načrtu. Sam razpon v konkretni številki pa je lahko zelo velik, vse od nekaj sto evrov navzgor.
"Strošek obnove je bil okrog 7000 evrov. Kupljena oprema ni med najcenejšo izbiro, prav tako pa ne najdražja. Vsa oprema je kupljena preko spleta, saj sem iskal akcijske cene. Od zunanjih izvajalcev sem imel pomoč pri polaganju ploščic in vodovodu, za opravila, kjer bi potreboval veliko namenskega orodja, ki ga nimam," je svojo osebno izkušnjo z nami delil Korber.
Koliko časa potrebujemo za prenovo kopalnice?
Za prenovo si je naš sogovornik vzel kar nekaj časa. Od prve ideje v glavi pa do tega, da je bila kopalnica dejansko uporabna, je trajalo pol leta, saj je vzporedno delal tudi druge projekte, kar pa ne pomeni, da tega ni mogoče izpeljati hitreje – kar je spet predvsem odvisno od posameznikovih želja, zmožnosti in sposobnosti.
Zagotovo bo z dobrim načrtovanjem delo hitrejše in predvsem učinkovitejše, a vsega žal ni mogoče vnaprej predvideti.
"Izpostavil bi tudi, da veliko časa vzamejo rešitve, ki na prvi pogled niso vidne. Na primer električno talno gretje, odsesavanje zraka preko spuščenega stropa, mehka LED osvetlitev tudi za tušem in veliko doma izdelanih majhnih detajlov, kot so po meri izdelane rozete za radiator, odtok umivalnika, obešala za brisače, nosilec WC-papirja, nosilec rož in podobno," je svojo osebno izkušnjo delil naš sogovornik.
Na vprašanje, katero opravilo mu je vzelo največ časa, pa odgovarja: "... samo dizajniranje in iskanje opreme je vzelo komaj kakšen dan ali dva in je bilo v celotnem procesu najbolj prijetno in "čisto" opravilo. Dlje je trajala izbira ploščic, saj sem želel idealno kombinacijo sive in lesa, pa tudi les ploščic in les pohištva se je moral ujemati v popolnost – kar je pri naročanju preko spleta nemogoče in je potreben obisk salonov."
V prvem koraku načrtujemo, v drugem demoliramo
Morda se zdi rušenje in odstranjevanje stare opreme še najbolj zabaven del procesa obnove, vendar pa se v praksi pogosto izkaže za precej zahtevnega.
Najprej se moramo prepričati, da smo odklopili elektriko in zaprli dotok vode do stranišča, umivalnika, prhe in kopalne kadi. Pazimo, da ne poškodujemo inštalacij, ki jih bomo pozneje potrebovali.
Pri odstranjevanju stenskih ploščic smo še posebej previdni, da ne poškodujemo spodnjih cevi ali napeljave v stenah. Previdno odstranimo stranišče in umivalnik, ne da bi ju razbili, in se prepričamo, če se morda pod njima ne skriva plesen.
Jure Korber pojasnjuje potek dela: "Najprej sem naredil izmero in sliko starega stanja in izrisal tloris na list papirja. Nato sem v 3D-programu izrisal prostor po teh merah in začel z oblikovanjem prostora. Preizkusil sem več različnih postavitev opreme, kjer sem izbral najbolj optimalno, glede na predvideno uporabo kopalnice (to ni glavna kopalnica) in glede na prostorske možnosti. Pri oblikovanju prostora sem vključeval opremo, ki jo je dejansko možno kupiti v trgovini in se izogibal pohištvu po merah ali težko dobavljivi opremi ... "
"... prvo fizično opravilo pa je vsekakor vedno demontaža stare opreme in nato odstranjevanje tal, zidnih oblog," še dodaja.
Večji vložek časa pomeni prihranek denarja
Kot dokazuje naš sogovornik, je mogoče s takim načinom dela, kot ga je preizkusil v praksi, pri katerem več časa posvetimo iskanju primernih materialov za dostopno ceno, in nenazadnje s tem, ko sami poprimemo za kakšno opravilo, mogoče prihraniti nezanemarljiv kupček denarja.
"Glede na povpraševanja glede cen notranjega oblikovanja, inštalacij, izdelave knaufa, beljenja, vgradnje opreme itd. in sem s samogradnjo privarčeval okrog 5000 evrov, saj je poleg cene dela tudi material, kupljen preko mojstrov, dražji," ocenjuje sam.
Dominvrt e-novice
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV