Po nekaterih ocenah povprečna družina z bivanjem (denimo s potenjem) in opravili, kot so pranje, umivanje, sušenje perila, kuhanje in sesanje v lastni hiši proizvede približno 15 litrov vlage na dan. Zato je smiselno že pri gradnji hiše razmisliti o optimalni stopnji vlažnosti v prostoru, ki je od 40- do 60-odstotna. Kakovost zraka v zaprtih prostorih pa se hitro poslabša tudi z dihanjem, saj se porabi kisik in poveča koncentracija CO2. Ne smemo pa zanemariti niti vpliva pohištva, preprog, zaves in stenskih barv, ki v večjih ali manjših količinah v dom spuščajo strupene snovi. In če pod vsem potegnemo črto, je slab zrak v bivalnem okolju vse prej kot prijeten in zdravju prijazen.
Redno prezračevanje ni dovolj
Že babice so nas učile, da je treba doma vsak dan zjutraj in zvečer za nekaj minut na široko odpreti okna, da se zamenja zrak v prostorih. A žal še tako vestno prezračevanje, čeprav je dobrodošlo, ni dolgoročna rešitev tudi zato, ker je sodobna gradnja usmerjena v vse bolj izolirane domove. Dobra zatesnjenost bivališča ima seveda številne prednosti, kot so preprečevanje hrupa iz okolice in enostavno vzdrževanje želene temperature. Hkrati pa se na ta račun začne kopičiti vlaga, zaradi katere se lahko sčasoma razvije še plesen. Slednja pa, kot vemo, ni le estetski, ampak predvsem zdravstveni problem. Kaj torej storiti?

Do kakovostnega zraka z vgradnjo prezračevalnega sistema
Težave z odvečno vlago in plesnijo je mogoče rešiti s stalno in ustrezno izmenjavo zraka, to pa lahko zagotovi le dober prezračevalni sistem. V zadnjih letih so najbolj iskani decentralni prezračevalni sistemi z rekuperacijo, s katerimi lahko prezračimo prostore tako, da pri tem ne povzročamo toplotnih izgub. Rekuperacija je namreč proces vračanja toplote v stavbo na način, da prihaja do minimalnih izgub energije. To pomeni, da toplote (oziroma poleti hladu), ki jo je ustvarila ogrevalna oziroma klimatska naprava, ne izpustimo iz prostora kot v primeru naravnega zračenja doma, temveč jo uporabimo za nadaljnjo ogrevanje oziroma ohlajanje prostora. Srce te vrste prezračevalnega sistema je rekuperator zraka, ki obsega dva ventilatorja in prenosnik toplote. Prvi ventilator potiska zrak v prostor, medtem ko ga drugi odvaja iz stavbe. Pri tem si zračna tokova izmenjata toploto. Zrak, ki odhaja iz stavbe, svojo toploto preda zraku, ki vstopa v prostor.
Ključna prednost decentralnih prezračevalnih sistemov je, da jih je mogoče vgraditi v kateri koli fazi gradnje, parametri in rezultati pa so identični centralnemu sistemu. Centralni sistem pa je po drugi strani mogoče vgraditi le v novogradnje, saj prezračevalne cevi skrijejo v estrihe ali spuščene strope in javne stavbe, kjer so prezračevalne zahteve zelo visoke.
'Prezračimo Slovenijo!'
Ker gre za investicijo, ki zahteva strokovno načrtovanje in montažo, je nujno zaupati specialistom na tem področju. Specialist za prezračevalne sisteme številka ena pri nas in širše je zagotovo podjetje Lunos, kjer se lahko pohvalijo z več kot 100 tisoč zadovoljnimi uporabniki lastnih prezračevalnih sistemov. Njihov cilj je širšemu krogu prebivalstva omogočiti zdravo in kakovostno življenjsko okolje.
Prav zato so za začetek pomladi pripravili posebno akcijo 'Prezračimo Slovenijo', v kateri so vam vsi elementi prezračevalnega sistema Lunos (Lunos e2, pametno krmiljenje i-Vent in ventilatorske enote Silvento) na voljo kar 40 odstotkov ceneje (20 odstotkov popusta Lunos + 20 odstotkov popusta Eko sklad). Akcija velja od 1. 3. do 30. 4. 2023.

Poskrbite za kakovost zraka in zdravje cele družine že danes!
Prihodnost prezračevanja torej predstavlja produkt I-VENT podjetja Lunos, revolucionarna, pametna prezračevalna enota, ki temelji na pretoku zraka v celotnem bivalnem območju z enostavnim upravljanjem prek mobilne aplikacije, kompatibilne tako z operacijskim sistemom iOS kot tudi Android. Na ta način lahko hitro in enostavno na daljavo določimo temperaturo in stopnjo prezračevanja za vsak prostor posebej. Prezračevalni enoti je priložen tudi priročen daljinec, s katerim spremljamo hitrost oziroma intenzivnost prehajanja zraka. Montaža je povsem enostavna in hitra, prav tako gre izpostaviti še poceni in enostavno vzdrževanje, tiho delovanje in pa izjemno nizko porabo energije med delovanjem, kar zagotavlja izjemno energetsko učinkovitost. Sistem enote i-Vent je opremljen s trajnimi filtri, ki poskrbijo, da je zrak v našem domovanju svež in čist, kar je, kot rečeno, izjemnega pomena za kakovostno bivanje. Vsi filtri so enostavno pralni pod tekočo vodo, izberemo pa lahko tudi filtre za cvetni prah, ki so še posebej primerni za alergike in ljudi z občutljivim zdravjem.
Za vsa vprašanja in povpraševanje so vam v podjetju Lunos na voljo TUKAJ, za predstavitev ponudbe pa jih lahko pokličete tudi na modro telefonsko številko 080 73 13 oziroma se osebno oglasite v kateri izmed njihovih poslovalnic v Ljubljani, Mariboru, Murski Soboti in Slovenj Gradcu. Postavite torej svoje zdravje in zdravje celotne družine na prvo mesto in svoj dom opremite s kakovostnim prezračevalnim sistemom.
Sponzorirana vsebina