Strešna okna so okna, ki omogočajo boljšo naravno osvetlitev, saj so vgrajena v strop ali neposredno na streho. Njihova prednost je, da omogočajo vnos naravne svetlobe v veliko večjem obsegu kot običajna okna. Poleg tega v notranjosti ustvarijo občutek prostornosti.
Namestitev te vrste oken je lahko zapletena za izvedbo, a naložba prinaša vrsto ugodnosti, ki pogosto povečajo vrednost nepremičnine, preberite, zakaj.
Več naravne svetlobe
Ena glavnih prednosti strešnih oken je povečan vnos naravne svetlobe v prostor. Ker so postavljena v vrhnji del hiše, sončni žarki lahko vstopajo z večjo intenzivnostjo in dlje časa. To prinaša tudi prihranek energije, kar pomeni manjšo porabo električne energije in manj stroškov za ogrevanje.
Zasebnost
Običajna okna imajo, ko so odprta, to pomanjkljivost, da puščajo izpostavljeno notranjost hiše. To lahko vsaj delno rešite z zavesami, vendar te vplivajo na vstop svetlobe in zraka, hkrati pa je zasebnost tako le navidezna. Strešna okna omogočajo trajno osvetlitev in zračenje brez nevarnosti, da bi kdo vstopil v vaš dom.
Estetski vidik
Morda se zdi, da je bilo še do nedavnega strešna okna mogoče videti le v starejših, prestižno zasnovanih zgradbah, vendar pa se danes zaradi različnih velikosti in prilagodljivih materialov vse pogosteje uporabljajo tudi v družinskih novogradnjah.
Če so izbrana premišljeno, dodajo nepremičnini dekorativno estetiko in moderen stil.
Prostornost in razgled Prednost strešnih oken je tudi ta, da dajejo občutek, da je prostor, kjer so vgrajena, bolj prostoren. Po drugi strani pa je neposreden pogled v nebo možnost, ki je običajna okna nimajo. Na primer, če ga postavite v spalnico, je zvezdna noč na dosegu roke.
Prezračevalni sistemi
Nekatera strešna okna imajo ročne prezračevalne in električne krmilne sisteme. Ti so sicer dražji, vendar lahko kasneje preprečijo težave. Ta vrsta oken pomaga pri prezračevanju vlažnih prostorov in ogrevanju hladnejših. Poleg tega je mogoče z namestitvijo zaslonov ali senčil filtrirati raven vhodne svetlobe.
Problem bleščanja
Da bi se izognili tistemu neprijetnemu bleščanju, ki včasih nastane zaradi močnih sončnih žarkov, razmislite o tem, na kateri del strehe boste strešno okno namestili. Zaradi bleščanja je lahko streha vroča in neprijetna, območje znotraj pa postane presvetlo. Še več, bleščanje lahko povzroči bledenje tkanin in lesa, če svetloba pada neposredno na predmet. Da se izognete tem težavam, razmislite o dodajanju senčila ali filtra na strešno okno.
Kako izbrati ustrezne okenske okvirje?
Obstaja veliko vrst strešnih oken, ki se razlikujejo glede na velikost, material in način namestitve. Preden se dokončno odločite je dobro, da za nasvet in namestitev poiščete strokovnjaka, saj bo ta glede na vašo situacijo lahko najbolje svetoval.
Priporočljivo je upoštevati vrsto strehe in razdaljo nosilcev od središča, saj bo morda potrebna ojačitev. Tako kot druge vrste oken so tudi strešna okna na voljo v široki paleti materialov za okvirje, vključno s PVC-jem, naravnim lesom, lesom s poliuretansko prevleko in aluminijem.
Aluminij je precej kakovostna, a tudi dražja izbira medtem ko je les prescej brezčasen a ima krajšo življenjsko dobo in zahteva več vzdrževanja. Dober kompromis je kompozit les-aluminij, ki je videti kot les, a zahteva veliko manj vzdrževanja. PVC je seveda najbolj trpežen in dolgotrajen.
Izbira strešnih oken je odvisna tudi od materialov strehe in same hiše. Montažna hiša je denimo grajena drugače od suhomontažne ali klasično zidane.
Cene strešnih oken
Strešna okna niso poceni, vendar ne pozabite, da se okna kupujejo za dolgo časa, zato je bolje, da na začetku vložite več denarja. Če boste pri njih varčevali, tvegate manj kakovostne materiale, sčasoma pa tudi možnost vdora vode. Cene na trgu se gibljejo od 200 do 500 evrov, k čemur je treba prišteti še znesek montaže.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV