Dominvrt.si
Termopanska zasteklitev

Termopanska zasteklitev – izboljšanje udobja in energijske učinkovitosti

david vavtar
17. 10. 2023 05.00
0

Svet gradnje in arhitekture se nenehno razvija, vodi pa ga želja po izboljšani energetski učinkovitosti, udobju in trajnosti. Sestavni element te zgodbe je termopanska zasteklitev, ki jo pogosto imenujemo dvoslojna zasteklitev oziroma izolacijsko okno. Termopan ponuja številne prednosti, zaradi česar je priljubljena izbira pri novogradnji ali prenovi.

Razumevanje termopanske zasteklitve

Termopansko zasteklitev sestavljata dva ali več slojev stekel, ločenih z zaprtim zračnim prostorom ali napolnjenih z izolacijskim plinom, kot sta argon ali kripton. Primarni cilj termopana je izboljšati izolativnost stavbe, pomagati ohranjati udobno notranje okolje in hkrati zmanjšati porabo energije. 

Termopanska zasteklitev
Termopanska zasteklitev FOTO: Adobe Stock

Izboljšana izolacija in energetska učinkovitost

Najpomembnejša prednost termopanske zasteklitve je njena sposobnost izboljšanja izolativnosti. Zaprt zračni prostor ali s plinom napolnjena reža med stekli deluje kot ovira proti prenosu toplote. Pozimi pomaga ohranjati toploto v notranjih prostorih, saj preprečuje uhajanje toplote, medtem ko poleti minimalizira pridobivanje toplote in tako ohranja hladnejšo notranjost. Ta izboljšana izolacija prispeva k udobnejšemu bivalnemu okolju in občutno zniža stroške ogrevanja ter hlajenja.

Druga pomembna prednost termopana je njegova učinkovitost pri zmanjševanju zunanjega hrupa. Za lastnike stanovanj ali podjetij, ki se nahajajo v hrupnih mestnih območjih ali v bližini cest, lahko dvojna zasteklitev znatno zmanjša vdor neželenih zvokov. To zagotavlja tišje in mirnejše okolje, kar na koncu izboljša produktivnost in kakovost življenja.

Termopanska zasteklitev z zmanjšanjem potrebe po stalnem ogrevanju in hlajenju tudi prispeva k energetski učinkovitosti in prihranku stroškov. Lastniki stanovanj lahko pričakujejo znižanje svojih računov za energijo, zaradi česar je to okolju prijazna in ekonomsko sprejemljiva izbira. Poleg tega ima zmanjšana poraba energije, povezana s termopanom, pozitiven vpliv na okolje, saj prispeva k nižjim emisijam ogljika. 

Najpomembnejša prednost termopanske zasteklitve je njena sposobnost izolativnosti.
Najpomembnejša prednost termopanske zasteklitve je njena sposobnost izolativnosti. FOTO: Adobe Stock

Preprečevanje kondenzacije

 

Kondenzacija na oknih je lahko velika težava, zlasti v zimskem času. Pogosta je pri starih objektih in pri nizkoenergijskih hišah. Kondenzacija je pretvorba vodne pare v zraku v kapljice na površinah, ki so hladnejše od temperature rosišča. Visoko kakovostna okna, kot je termopan, ali večslojna okna pomagajo omiliti to težavo. Izolacijska plast med stekli deluje kot toplotna bariera in zmanjšuje verjetnost nastajanja kondenza na notranji površini stekla. Z regulacijo temperature vzdržujejo konstantno notranjo temperaturo, preprečujejo izgube toplote in zmanjšujejo temperaturne razlike med notranjim zrakom in steklom. 

Kako preprečiti kondenzacijo? Vzdržujte svoja okna in tesnila. Poskrbite za ustrezno prezračevanje za nadzor vlažnosti v zaprtih prostorih, v vlažnih prostorih pa uporabljajte razvlaževalce zraka. Kombinacija visokokakovostnih oken z vzdrževanjem, prezračevanjem in nadzorom vlažnosti ustvarja udobno notranje okolje brez kondenzacije. 

Dvoslojna ali trislojna zasteklitev

Klasična termopanska zasteklitev z dvema stekloma in zračnim žepom vmes se uporablja vse redkeje. Pri nizkoenergijskih ali pasivnih objektih se običajno uporablja trislojna toplotnoizolacijska zasteklitev z žlahtnim plinom v medsteklenem prostoru. Trislojno okno ima boljše toplotnoizolativne lastnosti kot dvojna zasteklitev, vendar pa ima zato slabše svetlobne lastnosti. Trislojna stekla imajo posledično višjo temperaturo na notranji strani stekla in so primerna tudi za večje zasteklitvene površine, kot so na primer panoramska okna ali zaprte terase. Seveda bo za boljše izolativne lastnosti trojne zasteklitve treba odšteti več kot pri dvoslojnih oknih. Izbira med okni z dvojno ali trojno zasteklitvijo je odvisna od vaših potreb, proračuna in mikroklime, v kateri živite. 

Klasična termopanska zasteklitev z dvema stekloma in zračnim žepom vmes se uporablja vse redkeje.
Klasična termopanska zasteklitev z dvema stekloma in zračnim žepom vmes se uporablja vse redkeje. FOTO: Adobe Stock
Kakšne okenske okvirje izbrati?
Preberi še
Kakšne okenske okvirje izbrati?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698