Odpiranje vrat in oken je najboljši način za ublažitev vonja po sveži barvi, vendar pa lahko proces sušenja tudi nekoliko pospešimo.
Po sobi razporedite sodo bikarbono
Soda bikarbona predstavlja naravno sredstvo, ki nase veže neprijetne vonjave. Iz tega razloga se uporablja tudi v hladilnikih in pri pranju perila, z njo pa lahko prestrežemo tudi barvne hlape. Prašek sode bikarbone lahko, še preden končate z barvanjem, nasujete v plitke posodice in jih razporedite po prostoru.
Ko končate z delom, lahko sodo bikarbono stresete v odtok ali v smeti in tako hitro osvežite svojo vodovodno napeljavo ali koš za smeti.
Če vonj po barvi še vedno ostaja, potresite nekaj sode bikarbone na preprogo v sobi in oblazinjeno pohištvo, pustite čez noč ter naslednji dan posesajte.
V prostor postavite krožnik, na katerega ste narezali čebulo
Povsem na mestu je vprašanje, zakaj bi si želeli sobo napolniti z vonjem čebule. A dejstvo je, da je vonj čebule povsem naraven in vam ne more škoditi, medtem ko so hlapi barve na sveže prepleskani steni lahko zelo škodljivi. Poleg tega se je čebulnega vonja, ko ta enkrat opravi svoji nalogo, precej bolj enostavno znebiti.
Preprosto narežite dve večji čebuli in ju razporedite na krožnikih po sobi. Ko je delo končano, ju zavrzite, saj sta zaradi absorpcije barvnih hlapov strupeni.
Poskusite s skodelico oglja v prahu
Aktivno oglje je odlično sredstvo za absorbiranje neprijetnih vonjav v prostoru, med drugim tudi za neprijetne vonjave, ki nastanejo po celodnevnem nošenju čevljev. Kupite ga lahko v obliki tablet ali v prahu. Stresite ga v lončke in te razporedite po sobi.
V sobi pustite skledo z rezinami limon
Voda ima že sama po sebi sposobnost, da vpija smrad, a če k temu dodate še nekaj rezin limone in iztisnjen limonin sok, bo rezultat še boljši in bolj prijeten. Voda potrebuje nekoliko dlje, da absorbira vonjave, zato morate posodo z limonino vodo pustiti v sobi čim dlje, vsaj kakšen dan.
Dodatni nasveti za preprečevanje močnih vonjav, ki ostanejo po pleskanju
Čeprav ni vedno mogoče, je najboljši način, da se izognete močnim hlapom, da izberete čim manj toksično barvo, na primer barvo z nizkim deležem tako imenovanih lahkohlapnih organskih spojin. Če morate uporabiti barvo ali temeljni premaz na oljni osnovi, izberite tiste, ki so označene kot brez vonja.
Preden se lotite pleskanja sobe, preverite vremensko napoved. Izogibajte se dnevom, ko je vlažnost visoka. Visoka vlaga v zraku upočasni sušenje, barva pa oddaja najmočnejši vonj med nanašanjem in čakanjem na sušenje. Dlje kot traja sušenje, večja je verjetnost, da bodo mehki materiali (preproge, zavese, oblazinjenje) absorbirali vonjave.
Pustite, da se vsak sloj barve popolnoma posuši, preden nanesete naslednjega. Vlažne stene lahko ujamejo hlape in dlje časa oddajajo vonjave. Med barvanjem naj bodo pločevinke zaprte, pladnji za barvo in čopiči pa pokriti s plastično folijo takrat, ko jih ne uporabljate.
Med barvanjem sobe naj bodo okna, če je le mogoče, odprta na stežaj, da se hlapi čimbolj razpršijo v zrak. Vrata drugih prostorov v vaši hiši pa zaprite, da preprečite širjenje vonja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV