Naslednjič, ko boste potovali po naši razgibani deželi, se malo ozrite po hišah, ki drvijo mimo vas (seveda je zaželeno takrat, ko vi niste za volanom) in opazili boste nemalo teh, ki so osnovni koncept gradnje iz preteklosti (kocka, oblika črke l) popestrili s prizidkom. Nekateri se zlijejo skoraj neopazno z osnovnim objektom, spet drugi izstopajo kot metalci na gasilski veselici.
Preden se odločite za prizidek, dobro razmislite, ali je to finančno smiselna naložba
Zna se zgoditi, da bi v vašem primeru prostorski problem rešili že s samo preureditvijo prostorov (sten) in pohištva, tako pa bi tudi veliko prihranili. Če ste še vedno za prizidek, se ga prosim ne lotevajte zlahka. Čeprav je ''samo'' prizidek, lahko ta pri slabi izvedbi pokvari videz celotnega objekta (s tem se tudi zmanjša vrednost objekta), v slabših primerih pa lahko pripelje do poškodb na obeh objektih ali izgub pri ogrevanju.
Prizidki se po načinu gradnje največkrat ujemajo z osnovnim objektom (zidani objekt). V zadnjih časih pa se povečuje tudi število skeletnih in panelnih prizidkov, najde pa se tudi kakšen prizidek iz masivne lesene konstrukcije. Ne glede na to, za katerega se boste odločili, morate vedeti, da je prizidek po gradbenem zakonu novogradnja.
Tako boste zanj morali imeti izdelan projekt, na podlagi katerega boste pridobili gradbeno dovoljenje. Še prej pa seveda preverite, kakšni so pogoji za izdelavo prizidka (lokacijska informacija), da ne bo kakšnih presenečenj (dovoljena velikost prizidka, smer slemena ali ravne strehe, višina, odmiki od sosednje parcele in morebitna soglasja sosedov itd.). Priporočam vam, da si izberete ustrezni projektni biro, ki v skladu z lokacijsko informacijo izdela primeren projekt. Ta pa vam z nasveti tudi pomaga, da se prizidek vizualno ujema z osnovnim objektom. V primeru, da ste bolj pogumni in si želite prizidek modernega videza, pa dopolnjuje osnovni objekt s svojim drugačnim videzom. Vsekakor pa ne sme biti prizidek moteč element, ki že na daleč izstopa (v negativnem smislu).
Pri vsem skupaj ne pozabite, da bo prizidek prav tako potreboval ogrevanje
Ker se bo navezoval na obstoječi ogrevalni sistem, preverite, ali zadostuje tudi za pokrivanje potreb prizidka. V primeru da ne, boste morali investirati v novo peč, kar pa pomeni večje stroške projekta. Treba bo poskrbeti še za električno napeljavo in napeljave, ki so potrebne za funkcionalnost določenega prostora (kuhinja, kopalnica, toaletni prostori ...).
Pri prizidku bo treba poskrbeti za izkop in temeljno ploščo
Pazite, da je temeljna plošča prizidka na istem nivoju (ravnini) kot temelj osnovnega objekta oziroma prostorov, na katere se navezuje prizidek.
Manjše prizidke lahko vežemo (sidramo) na osnovni objekt, pri večjih pa to ni možno, zato jih delamo z diletacijo. Pri tem prizidek ni vezan na osnovni objekt, marveč se na tega naslanja. Pri večjih objektih namreč prihaja do neizogibnega posedanja. Z diletacijo pa se izognemo poškodbam, saj sta objekta fizično ločena. Pri takšnem načinu gradnje moramo biti še posebno pozorni pri stiku prizidka z osnovnim objektom oziroma pri izvedbi izolacije, da ne prihaja do toplotnega mostu. Če kljub temu želimo, da vse skupaj deluje kot celota, obstajajo tehnične rešitve (pilotiranje temeljev ali vezava na armaturo osnovnega objekta), vendar s tem projekt za večino investitorjev pade izven načrtovanih finančnih zmogljivosti oziroma postane preveč kompleksen.
Kot vidite, je pri gradnji prizidka nemalo možnosti. Pazite le, da vse želje zaupate projektantu, da jih upošteva pri izdelavi projekta. Z dobro izvedenim prizidkom tako ne samo da dobite uporabne prostore, ampak tudi sam objekt naredite bolj zanimiv in privlačen.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV