Dominvrt.si
Hiša z ravno streho

Ali drži, da ravna streha slej ko prej začne puščati?

Aleš Šoško
13. 04. 2024 05.00
0

Streha. Tako osnoven in samoumeven del vsake hiše. Je nekakšna pika na i pri gradnji. Šele ko je hiša pod streho, dobi končno tisto svojo prepoznavno obliko. V našem okolju je sicer veliko kreativnih streh, a trdno na vrhu je zasidrana dvokapnica. Se pa zadnje desetletje opaža vse več modernih arhitektonskih rešitev in te imajo večinoma kvadraten ali pravokoten videz. Nekatere imajo sicer blag naklon, druge pa imajo popolnoma ravno streho, če lahko temu tako rečemo. In kot takšne delijo mnenje ljudi. Eni jih namreč obožujejo zaradi svojega minimalističnega videza, drugim pa so grde zaradi svoje sterilne oblike.

Tokrat bomo videz pustili ob strani, saj je ta popolnoma subjektiven. Vprašanje pa je, zakaj bi se sploh odločili za ravno streho? 

Razlogi, ki govorijo v prid ravni strehi 

Hiša z ravno streho omogoča večji izkoristek prostora.
Hiša z ravno streho omogoča večji izkoristek prostora. FOTO: Shutterstock

Najprej, ne moremo mimo izkoristka prostora. Ker je streha ravna in objekt kot tak pravokoten ali kvadraten, se to odraža tudi na notranjem prostoru. Izkoristek prostora je s tem neprimerno boljši kot pri strehah z naklonom, kjer moramo zaradi tega ob robu hoditi z nagnjeno glavo, da se ne udarimo v strop, pohištvo pa mora biti narejeno po meri. Pri prostoru, ki je pravilnih ravnih oblik to odpade. Ker ni strešnikov, nas tu toča ne skrbi, prav tako tudi ne veter. Verjetno ni potrebno posebej omenjati da je izvedba takšne strehe bolj enostavna, s tem pa je tudi nižja tudi cena takšne izvedbe. Ravna streha je lahko tudi pohodna. S tem pa izkoristimo celotno površino na strehi, če seveda nimamo solarnih panelov. Z nosilci za naklon lahko tudi te brez težav namestimo na ravno streho. Lahko jo uporabljamo kot veliko teraso, kjer uredimo prostor za oddih in sončenje. Bolj kreativni pa si lahko omislijo celo igrišče za mini golf. 

Ravna streha je lahko tudi zelena

Tisti malo bolj trajnostno usmerjeni lahko streho celo ozelenijo. S tem poskrbijo za boljšo klimo v hiši, saj zelenje deluje kot tamponska cona pred hrupom, nalivi in pripeko. Lahko si uredite svoj zen kotiček, a bodite previdni pri izbiri rastlin z močnimi koreninami. Te lahko z rastjo poškodujejo zaščitno plast strehe, s tem pa odpremo Pandorino skrinjico.

Ali je ravna streha res nagnjena k zamakanju?

Gotovo ste že v naleteli na izjavo, da takšne hiše po navadi slej ko prej puščajo in posledično zamakajo. No, če je izvedba površna, to drži. In tu pridemo do slabosti takšne hiše. Izvajalec del mora biti res natančen pri izvedbi zaščitne plasti, hkrati pa mora poskrbeti za dobro odvajanje odvečne vode s strehe. 

Ali je ravna streha res nagnjena k zamakanju?
Ali je ravna streha res nagnjena k zamakanju? FOTO: Shutterstock

Zaščita ravne strehe

No če smo pikolovski, nobena streha ni popolnoma ravna. Imeti mora namreč majhen naklon v smeri kamor želimo, da odteka voda. Tako za ravne strehe veljajo vse strehe, ki imajo naklon manjši od 5 stopinj. Najmanjši priporočljiv naklon pa je 2 % glede na površino strehe. Za tem sledi bitumenski premaz s parno zaporo in toplotna izolacija, ki je po navadi položena v dveh slojih. Parna zapora ima pri tem nalogo preprečiti nabiranje kondenza pod toplotno izolacijo. Tej pa sledi kvalitetna in natančno položena hidroizolacija, ki poskrbi da ostane vsa padavinska voda tam, kjer spada. Na zunanji strani. Na hidro izolacijo pride še zaključni sloj, ki jo dodatno ščiti. Ta je v obliki škriljevega posipa ali pranega prodca.

za ravne strehe veljajo vse strehe, ki imajo naklon, manjši od 5 stopinj.
za ravne strehe veljajo vse strehe, ki imajo naklon, manjši od 5 stopinj. FOTO: Shutterstock

Kaj pa obrnjena ravna streha?

Pri prej opisani izvedbi govorimo o klasični izvedbi ravne strehe, ki je najbolj enostavna in cenovno ugodna. Poznamo tudi obrnjeno ravno streho. Razlika med to in klasično izvedbo je v tem, kako si sledijo sloji. Pri obrnjeni izvedbi ravne strehe je hidroizolacija pod toplotno izolacijo. S tem je hidroizolacija zaščitena pred zunanjimi vplivi in temperaturnimi nihanji, kar poveča življenjsko dobo in zmanjša možnost poškodb. Po drugi strani pa je s tem bolj izpostavljena toplotna izolacija. Zato mora biti ta iz odpornih materialov, ki ne vpijajo vlage. 

Seveda pa pri vsem tem ne pozabite na kakovosten sistem za odtekanje vode. Za dobro odvodnjavanje pa ga bo treba tudi redno čistiti in pregledovati. Kvalitetna hidroizolacija, dober zaključni sloj in redno odvodnjavanje, pa bi vam morala streha dobro služiti.

Kakšne prednosti ima zelena streha?
Preberi še
Kakšne prednosti ima zelena streha?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698