Dominvrt.si
Selitev.

Selitev je ena izmed največjih prelomnic v življenju

N.R.A.
04. 07. 2019 08.48
0

V življenju obstaja kar nekaj prelomnic, za katere lahko rečemo, da so največji izzivi. Ena od takšnih je zagotovo selitev, ki jo po stresnem nivoju nekateri primerjajo z ločitvijo, nekateri pa celo z izgubo nam drage osebe. Pravijo, da so edina stalnica v življenju spremembe, a nekateri se z njimi spopadajo lažje kot ostali. Poglejmo si, katere so tiste stvari, s katerimi se srečamo ob selitvi, in navsezadnje, kako si lahko olajšamo tako delo kot čustva, ki nas ob tem preplavljajo.

Selitev.
Selitev. FOTO: Dreamstime

Obstajajo ljudje, ki se konstantno selijo in na samo selitev gledajo kot na nekaj, kar se preprosto zgodi in dogaja. Obstaja pa tudi druga vrsta ljudi, ki se le redko seli ali pa tega v življenju, ne glede na starost, še ni storila. Prva vrsta seveda ne razume druge, vsi pa se lahko strinjamo, da to ni najlažji korak v življenju posameznika. Nešteto dejavnikov je, zaradi katerih pride do selitve – ustvarjanje družine, preselitev zaradi službe ali partnerja, želja po novih izzivih in novem življenju, navsezadnje tudi želja po novem začetku. Ne glede na to, zakaj se selite, pa je dobro, da poznate nekaj ključnih stvari, ki se jih ljudje, preden se odločimo za ta korak, običajno ne zavedamo.

Zavedajte se, da gre za veliko spremembo

Strah pred spremembami, ne glede na to ali so majhne ali velike, je naraven pojav. Navadno pomeni, da odhajamo iz svoje cone udobja, iz poznanega v nepoznano. A s strahom se moramo tudi znati soočati. Ne glede na to, ali se prvič selimo na svoje, s partnerjem, novo nastalo družino, v študentskih letih, pri tridesetih, kasneje ali pa še prej, se moramo zavedati, da je to ena največjih prelomnic v našem življenju. Za seboj puščamo staro, odhajamo v novo, hkrati pa se nam ne sanja, kaj novo pravzaprav pomeni. S katerimi koli občutki se soočate, katerakoli čustva že čutite, zavedajte se, da gre za naraven pojav, skozi katerega gre večina ljudi na tem svetu. Stres, ki ga navadno ob takšnih in podobnih dogodkih čutimo, je nekaj normalnega, zato je pomembno, da vemo, da se na koncu vse uredi, tako kot se mora. Velikokrat se naša zavest upira spremembam, a ko pogledamo nazaj, vidimo, da je bila prelepa izkušnja.  

Novo stanovanje.
Novo stanovanje. FOTO: Dreamstime

Izbira optimalnega bivalnega prostora

Ko se odločamo o primernem stanovanju ali hiši, je v ozadju navadno vedno vprašanje finančne narave. Koliko si lahko privoščimo, kakšne so naše zmožnosti? Prav zaradi finančne plati je časovna izvedba lahko dolgotrajna. Usedite se sami s seboj, s partnerjem ali z družino, in se pogovorite o tem, kaj imate na razpolago. Ne glede na to, ali se odločate za nakup nepremičnine ali najem, je bistvenega pomena, da se zavedate svojih omejitev.

Naredite dober načrt selitve – popis stvari in pakiranje

Verjetno ste že slišali, da se ljudje šele ob selitvi zavedamo, koliko stvari imamo v lasti. Velikokrat se selitve (in tudi ostalih stvari) v življenju lotevamo nepremišljeno, brezglavo in zaletavo. Bistvena in prva stvar, ki pride skupaj z odločitvijo o selitvi, je, da si naredimo dober časovni plan. Kdaj bomo imeli čas pakirati? Kako bomo razporedili stvari? Kdaj naročiti selitveni servis? Kdaj podpišemo pogodbo z najemnikom oz. prodajalcem, da lahko začnemo stvari pravzaprav seliti? Vse te stvari vplivajo na časovni okvir selitve in kaj kmalu spoznamo, da ni vse odvisno od nas. Če takšne stvari predvidevamo naprej, smo bistveno manj pod stresom. Včasih se stvari zgodijo z danes na jutri, največkrat pa je za vse potreben čas.  

Selitev.
Selitev. FOTO: Dreamstime

Uredite si okoliščine sebi v prid

Razmisliti morate tudi o ureditvi papirologije. Če ste se odločili za trajno selitev in je odločitev kot takšna dokončna, morate urediti kar nekaj stvari. V prvi vrsti je seveda sprememba bivališča, selitev v bolj oddaljene kraje pa prinese s seboj tudi spremembo zdravnikov, specialistov, če imamo otroke, tudi spremembo šole in samega šolanja. Vse to je pravzaprav resnično tisto, kar otežuje stvari, saj smo ljudje nagnjeni k temu, da se navežemo na eno stvar, a situacija bo mnogo lažja, če si boste preprosto vzeli kakšen dan ali dva, uredili vse stvari na občini. Na koncu boste lažje zadihali! Tudi tukaj se izkaže, da spremembe niso tako grozne, kot se zdijo na začetku.

Dodatna dela, ki vas čakajo

Se zavedate, kaj vse vas čaka? Če se podajate v najemniško stanovanje, se pretirane renovacije in spreminjanja ne boste mogli lotiti, v primeru novogradnje, nakupa novega ali rabljenega stanovanja, pa vas čaka veliko dela. Pleskanje, polaganje poda, sestavljanje pohištva, klicanje delavcev, dogovarjanje za termine, navsezadnje iskanje pravega in primernega pohištva.

Selitev s seboj resnično prinese veliko stresa in čustev, ki se jih prej nismo niti zavedali. V vsakem primeru za seboj puščamo staro in odhajamo v novo, zato takšna izkušnja niti ne more biti enostavna. Če se boste v njo podali pametno in preudarno, pa ste lahko prepričani, da boste kmalu zaživeli srečno v svojem novem domu.

Novo stanovanje.
Novo stanovanje. FOTO: Dreamstime
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698