Gradnja novega doma je razburljiv korak ter hkrati velik organizacijski in v zadnjem času predvsem finančni izziv. Cilj vsake novogradnje je seveda čimprejšnja vselitev. Za dosego tega cilja pa je, sploh če smo omejeni s sredstvi, treba dobro razmisliti o prioritetah. Ključno je, da se osredotočimo na najnujnejše potrebe, medtem ko lahko nekateri nakupi in dodatna dela počakajo. V nadaljevanju bomo govorili o tem, kaj naj ima prednost in katere stvari lahko preložimo na čas po vselitvi.
Osnovne potrebe za vselitev
Da bo novogradnja kar najhitreje postala udoben in funkcionalen dom, je pomembno najprej poskrbeti za osnovna gradbena dela, inštalacije, suho montažo ter opremo in najnujnejšo fino montažo. To so stvari, brez katerih si življenja v novem domu preprosto ne moremo predstavljati oziroma bi bilo to glede na naše dosedanje navade sila neudobno.
Zaključna gradbena dela: Kjer nimamo cilja izpostaviti gradbenega materiala, kot je na primer beton, naj bodo strop in stene ometane in pobeljene oziroma kako drugače zaključene, saj take dajejo prostoru prijeten videz. Za udobno bivanje so pomembna tudi dokončana tla. Če v finančni načrt ne moremo stlačiti trajnih talnih oblog (npr. parket, laminat, ploščice), lahko za nekatere prostore razmislimo o cenovno ugodnejših rešitvah, kot je na primer linolej.
Ogrevanje: Izbrani sistem za ogrevanje naj bo v celoti operativen, saj zna biti v nasprotnem primeru ogrevanje neoptimalno in potratno z vidika energije in seveda stroškov. Zelo pomembna je tudi zaključena toplotna izolacija na fasadi in strehi, saj bodo sicer stroški ogrevanja poleteli v nebo.
Voda in kanalizacija: Vodovodna in kanalizacijska napeljava morata delovati brezhibno, ni pa treba že pred vselitvijo kupiti in namestiti vseh predvidenih pip, umivalnikov, stranišč in tušev.
Elektrika in razsvetljava: Glede na to, da praktično vse naprave, ki si jih v domu lahko zamislimo, poganja elektrika, moramo poskrbeti, da je hiša pred vselitvijo priklopljena na električno omrežje in ima na voljo dovolj vtičnic za osnovne naprave. V večini prostorov je dobro zagotoviti tudi razsvetljavo, četudi le z montažo žarnice.
Osnovno pohištvo: Za vselitev ne potrebujemo popolnoma opremljenega doma, temveč zgolj osnovno pohištvo, kot so kuhinja, jedilna miza s stoli ter garderobne in kopalniške omarice.
Kuhinjski aparati: Za osnovno pripravo hrane so v kuhinji dovolj že hladilnik, kuhalna plošča in umivalnik.
Gospodinjska oprema: Življenje si težko predstavljamo brez pralnega stroja. Prav tako ne pozabimo na koš za smeti, sesalec in osnovno opremo za čiščenje.
Kaj lahko počaka?
Ob omejenem proračunu ni potrebno, da je vaš dom popolnoma opremljen že pred vselitvijo. Pomembno je, da smo pri opremljanju prilagodljivi. Naše potrebe se lahko s časom spreminjajo, prav tako pa se lahko spreminja naš proračun. Zato moramo sredstva porabljati premišljeno in dati prednost ključnim prostorom, kot sta kuhinja in kopalnica, ostala dela oziroma investicije pa lahko dokončamo kasneje ali postopno. Četudi je naš dom na začetku preprost, se lahko kasneje osredotočimo na elemente, ki izboljšujejo kakovost našega življenja.
Zunanja ureditev: Terasa, vrt, ograje, okrasna zasaditev in dovoz lahko tipično uredimo precej po vselitvi. Za omenjeno lahko na vsak način počakamo, da imamo zagotovljena finančna sredstva, izvedbo pa planiramo v vremensko ugodnejših mesecih. Podobno velja za zunanjo razsvetljavo s tem, da je le-to pametno planirati vnaprej, da kasnejši poseg ni prevelik.
Dodatno pohištvo: S kavči, fotelji in dodatni omarami lahko počakamo ali pa raziščemo cenejše možnosti, kot je na primer rabljeno pohištvo. Poslužimo se lahko tudi začasnih rešitev. Tako lahko na primer nekaj časa TV gledamo z napihljivega kavča, uporabljamo zložljive mize in stole ali spimo zgolj na ležišču brez posteljnega okvira. V kolikor za nas ni moteče, lahko počakamo tudi z vgradnjo notranjih vrat.
Nadgradnje kuhinje: Naknadno si lahko privoščimo tako pečico kot pomivalni stroj (vgradne variante je seveda treba načrtovati pred naročilom lesenega dela kuhinje) in ostale kuhinjske aparate, na primer mikrovalovno pečico, opekač, kuhinjskega robota, salamoreznico, aparat za kavo, strojček za vakumiranje ...
Nadgradnja kopalnice: Kot omenjeno, lahko počakamo z nakupom in montažo drugih in morebiti tretjih umivalnikov, kopalniških armatur, stranišč in tušev. Ob zagotovljeni napeljavi si lahko veliko kasneje omislimo tudi bideje, kopalno kad, jacuzzi ali celo domačo savno.
Luksuzne nadgradnje: Dekorativni elementi, kot so preproge, umetniška dela ali okrasne zavese, nikakor niso nujni za vsakdanje življenje v novem domu. Podobno velja tudi za draga svetila in lestence ali sisteme za pametni dom, ki so sicer priročni, nikakor pa ne nujni za življenje.
Vselitev v novogradnjo je pomemben mejnik, ki pa ne zahteva popolnega doma takoj na začetku. S skrbno določenimi prioritetami in nekaj ustvarjalnosti lahko že z osnovnimi elementi ustvarimo prijetno in funkcionalno bivalno okolje. Svoje sanje o popolnem domu pa lahko po vselitvi uresničujemo postopno in glede na svoje zmožnosti.