Dominvrt.si
Prizidek k hiši

Razmišljate o tipski hiši? Preverite vse prednosti in slabosti

Dom in vrt
05. 07. 2024 05.00
0

Še preden sploh pade odločitev o gradnji hiše, je pred tem prisotna faza sanjarjenja. Gotovo jo marsikdo med vami prepozna. Saj veste, tista čisto deklarativna faza, ko izkoriščate proste trenutke in na spletu brskate po spletnih straneh ponudnikov gradnje hiš, pri tem pa ni nikakršnih mentalnih omejitev.

Preletavate vse možne tlorise hiš, ne glede na velikost in ceno, ko se možgani sploh še niso pričeli ubadati s tem, kje sploh dobiti denar za projekt. Takrat, ko ni še nobenih skrbi in zapletov. Ste samo vi in prostori, ki jih napolni vaša domišljija. Mhm, tam bo delovni prostor z mizo za računalnik in modelarjenje, zraven bo plesna soba za ženo, pa sobe za otroke (enega, dva ali celo tri), ne pozabimo na prostor za druženje. Ogromen svetel dnevni prostor s celo steno v steklu z izhodom na vrt, direktno do prekrasnega žara, obkroženega z mediteranskimi zelišči. No, potem pa žal udari realnost in kmalu prekljuje v sprednji del možganov. Finance, pa prostor za gradnjo, pa strošek opreme, pa česa vse ne dovoljuje lokacijska informacija, pa kaj vse bi raje boljša polovica in kdo bo vse to pospravljal oz. vzdrževal! Eh, malo me je zaneslo.

Dokumentacija
Dokumentacija FOTO: Adobe Stock

No, ko ste bili še v fazi sanjarjenja in brskali na spletu med vsemi tistimi načrti, ste gotovo opazili pri načrtih napis tipski načrt za hišo. 

Kaj sploh je tipski načrt za hišo? Kaj pa je netipski ali unikatni načrt za hišo?

Poenostavljeno povedano, so tipske hiše tiste, kjer se vi prilagajate hiši, medtem ko se pri unikatnem načrtu hiša prilagaja vam. 

Prednosti tipskih hiš so najbolj vidne pri ponudnikih montažnih hiš. Ker so načrti tipskih hiš že vnaprej pripravljeni, si enostavno izberete kvadraturo (velikost hiše) in na izbiro dobite več različnih tipov hiše, kjer si izberete tisto, ki vam je najbližje. Na teh straneh tlorisi hiš po navadi vključujejo že vrisane primere lege pohištva in strojnih instalacij, stopnišč, sanitarij. Dejansko je na ogled celotna vizualizacija prostora, kot bi bila hiša že zgrajena. Ker je že vse naprej izdelano, lahko vidite tudi, kako bo hiša videti na zunaj (včasih tudi več variant oken in fasad), zadnje čase pa se poslužujejo tudi 3D pregleda po prostorih. 

Prenova kopalnice
Prenova kopalnice FOTO: Adobe Stock

V načrtu tipske hiše je vključena vsa potrebna dokumentacija

Tako pripravljeni načrti vključujejo vso potrebno dokumentacijo, hiše pa so tudi na zunaj prilagojene slovenskemu okolju. Ker so bili kot takšni v praksi že izvedeni, se tudi zmanjša možnost zapletov pri gradnji. Zadnje čase pa podjetja ponujajo tudi možnost določenih manjših prilagoditev znotraj hiše. Slabost tipskih hiš pa je, da po navadi ni nobena ravno takšna, kot bi si jo vi morda želeli. Prav tako so le-te prilagojene večinoma za nezahtevne terene. In glede na to, da se hiša dela (verjetno) samo enkrat, ta podatek ni zanemarljiv.

Slabosti tipskih hiš in prednosti netipskih

S tem pa pridemo do prednosti unikatnih (netipskih) hiš. Absolutna prilagodljivost vsem vašim željam. Prilagodi se lahko oblika hiše, oblika prostorov, usmerjenost in velikost le-teh. Če imate hišo na terasasti oz. večnivojski parceli, je le ta lahko prilagojena temu (delno vkopana). Za takšen načrt je pri ponudnikih hiš potrebno doplačati. V primeru, da vam izdela načrt arhitekturni biro, pa je seveda dražji kot pri ponudbi njihovih že izdelanih načrtov. A glede na to, da gre za enkraten projekt, razlika v ceni med obema tipoma načrtov ni tako velika, govorimo namreč o 2000–3000 evrov.

Prednost tipskih načrtov je, da so bile zelo verjetno že odpravljene vse pomanjkljivosti.
Prednost tipskih načrtov je, da so bile zelo verjetno že odpravljene vse pomanjkljivosti. FOTO: Adobe Stock

Večja težava je morda čas, ki je potreben za izdelavo takšnega načrta. Za tipsko hišo je dokumentacija izdelana in kot taka takoj pripravljena za gradnjo. Pri unikatnem načrtu pa lahko govorimo o večmesečnem postopku, ki vključuje tudi vaše sodelovanje in večkratno posvetovanje z arhitektom, saj le ta potrebuje od vas informacije za izdelavo načrta. Ko je načrt končan in se lotite gradnje, pa obstaja tudi možnost zapletov, saj vaš načrt še ni bil uporabljen v praksi. Zapleti se sicer rešujejo sproti, a lahko gradnjo hiše še dodatno podaljšajo. 

Med gradnjo pogosto pride do nepredvidenih težav in stroškov

Žal kljub največjemu trudu na čisto vse, kar se lahko zgodi pri izdelavi načrta in nato gradnji, med postopkom izdelave načrta ne moremo pomisliti. Lahko pride do napak pri merah ali pri priključkih strojnih instalacij. Tu tudi niso izključene napake pri vpisanih dimenzijah načrta ne glede na to, kolikokrat so preverjene. Pri tipskih pa je bila takšna hiša že enkrat ali večkrat zgrajena in so se morebitne napake že reševale, načrt za  tipsko hišo pa popravil oz. prilagodil, tako da pri naslednji do tega naj ne bi prišlo. Ni pa to seveda nujno. Lahko da je načrt za tipsko hišo nov in ste vi prvi, ki ste si jo izbrali. Zato ni slabo, če se o tem pozanimate pri izvajalcu.

Meje vaše parcele uredite, še preden bo prepozno
Preberi še
Meje vaše parcele uredite, še preden bo prepozno
Geotekstil: Nepogrešljiv pri gradnji ceste, hiše in celo na vrtu
Preberi še
Geotekstil: Nepogrešljiv pri gradnji ceste, hiše in celo na vrtu
To je največja prednost montažne hiše v primerjavi s klasično gradnjo
Preberi še
To je največja prednost montažne hiše v primerjavi s klasično gradnjo
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698