Kaj je parcela?
Parcela je odmerjena površina zemljišča, ki leži znotraj ene katastrske občine. V naravi to pomeni, da je na stiku parcelne meje z drugo in na prelomih označena z mejniki. Če je vse tako, kot mora biti, pa v katastru nepremičnin pri vaši parcelni številki v zaznamku urejena parcela piše – urejena. Aktualno stanje si lahko ogledate tudi sami na spletni strani Geodetske uprave RS, Javni vpogled (gov.si).
Kaj storiti, če meja ni urejena?
Najprej bo treba oddati vlogo na izbranem geodetskem podjetju. Poleg ureditve meje lahko pri slednjem opravite tudi postopek parcelacije. To je združevanje dveh ali več parcel v eno in deljenje ene parcele v dve ali več. Seveda pa je predpogoj za parcelacijo urejena meja.
Vlogo za ureditev meje mora oddati lastnik ali solastnik parcele. Po oddani vlogi geodetskemu podjetju to običajno pridobi zemljiškokatastrske podatke in podatke o lastnikih parcel, ki sodelujejo pri postopku ureditve meje. Po potrebi lahko pred obravnavo geodetsko podjetje opravi še meritve na sami parceli. To poteka brez sodelovanja lastnikov.
Nato geodetsko podjetje povabi vse vpletene na mejno obravnavo vsaj osem dni pred samo izvedbo obravnave. Na obravnavi lastniki parcel geodetu pokažejo, kje poteka meja v naravi, ali pa podajo izjavo, da obravnavano zemljišče ne posega v njihovo. Lastniki parcel lahko tudi zahtevajo od geodeta, da jim pokaže, kje potekajo meje po podatkih iz zemljiškega katastra. V primeru, da se meje, ki so jo pokazali lastniki, ujemajo s tisto, ki je zabeležena v katastru, in se s tem vsi udeleženi v postopku strinjajo, geodet izvede označitev meje z mejniki v naravi. Do tega seveda ne pride, če se kdo od vpletenih s tem ne strinja ali pa ni prisoten.
Za tem geodetsko podjetje izdela elaborat in ga skupaj z vlogo v imenu lastnika vloži v informacijski sistem Geodetske uprave. V primeru, da se vsi vpleteni z vloženim predlogom strinjajo, na podlagi tega Geodetska uprava izda odločbo o ureditvi meje.
Zgoraj opisano poteka v optimalnih pogojih
Žal pa v praksi dostikrat pride do tega, da je nekdo od vpletenih prepričan, da meja ne poteka tako, kot je v katastru in da se mu zagotovo godi krivica. No, v tem primeru seveda geodet tiste vpletene, ki oporekajo meji, opozori, da če le ta odstopa od meje v katastru, takšne ni možno označiti kot urejene.
Če pride do takšne situacije, povabi Geodetska uprava vse lastnike spornih meja na ustno obravnavo v prostore geodetske uprave. Če na ustni obravnavi še vedno ne pride do konsenza, predstavnik Geodetske uprave opozori vse tiste, ki še vedno oporekajo meji, da pač drugače, kot je zapisano v katastru meja, ne more biti evidentirana. Zato morajo v 30 dneh od ustne obravnave sprožiti postopek za sodno določitev meje in se vse skupaj preseli na sodišče, s tem pa se zadeva za tistega, ki je želel urediti mejo, zaplete. V primeru, da tisti, ki oporeka meji, tega ne stori v predpisanem roku, Geodetska uprava predvideva, da soglaša z predlogom meje, kot jo je predlagal v elaboratu geodet in izda odločbo o ureditvi meje.
Želimo Vam, da bo v vašem primeru čim manj zapletov in bo vse potekalo na najboljši možen način.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV