Zakaj sploh barvati ograjo?
Leseno ograjo bi morali prebarvati enkrat na par let, saj barva sčasoma zbledi. Barvanje pa tudi ščiti ograjo pred zunanjimi elementi.
Kako se pravilno lotiti barvanja?
Najprej si pripravite vse potrebščine, da vam bodo pri roki, ko jih boste potrebovali. Recimo brusni papir, ščetko s trdimi ščetinami ... To naj stoji na kupu, dokler se ne pojavi dan, ki je primeren za barvanje. Ni mogoče tega opraviti kar v kakršnih koli razmerah. Ne le da ne sme biti napovedanega dežja, tudi potem, ko je deževalo, naj mine dovolj časa, da se je ograja res lahko posušila. Les mora biti suh. Po drugi strani tudi zelo vroč dan ni idealen, saj se barva prehitro posuši in rezultat ravno tako ne bo takšen, kot bi si ga želeli. Treba je spremljati vremensko napoved.
Predpriprava ograje na barvanje
Ko je temu pogoju zadoščeno, najprej pobrusite stran staro barvo. Že omenjeno ščetko s trdimi ščetinami nato uporabite, da se še učinkoviteje lotite čiščenja. Tako na ograji ne ostane denimo kakšen mah. V vedru raztopite univerzalno čistilo in res temeljito očistite, kar boste kasneje pobarvali. Pustite, da se ograja posuši, in najprej nanesite premaz za zaščito lesa. Ta je brezbarven in omogoči, da bo ograja imela daljšo življenjsko dobo in ne bo prekmalu začela trohneti ali plesneti.
Ko se premaz posuši, pred začetkom barvanja še zaščitite vse dele, ki jih ne želite umazati. Najbolje jih je prelepiti z nečim, kar lahko kasneje z lahkoto odlepite. Potem vam tudi ni treba toliko paziti, kako barvate. Še na tla kaj položite – recimo stare časopise. Če ograjo prekrivajo rastline plezalke, jih nežno umaknite, in če je možno, nekako privežite kam drugam, da ne bodo v napoto. Umaknite vse zelenje, ki se lahko na ograjo naslanja pri tleh. Če gre za plevel, ga seveda odstranite.
Ko je ograja pripravljena za barvanje, začnite na delu, ki je najmanj opazen, da bi barvo tam preizkusili. To je še posebej pomembno, če ste izbrali drznejši odtenek ali samo nekaj drugačnega od dosedanjega. Vidite lahko učinek in se po potrebi še premislite.
Kako prebarvati?
Vedno na čopič ali valjček nanesite ravno prav barve, torej ne premalo in ne preveč. Barvajte od zgoraj navzdol. Večina barv in podlag pa zahteva dva sloja. V tem primeru počakajte vsaj en dan, da se prvi posuši. Tudi dva tanjša sloja običajno dasta boljši rezultat kot en debelejši. Ko barvate, je torej pomembno, da pridobite občutek za pravo mero barve.
Ali izbrati čopič ali valjček, je odvisno od tega, kakšno ograjo imate. Morda boste celo kombinirali oba pripomočka, torej boste za robove uporabili čopič in za večje površine valjček.
Pri izbiri barve upoštevajte te, ki so že v okolici. Torej ne le na vaši fasadi oziroma na vašem vrtu, temveč tudi pri sosedih. Upoštevati morate, da ograje ne boste gledali le vi, ampak jo bodo primorani gledati tudi ljudje v okolici. Zato ne bodite preveč drzni in razmislite, kako se bo vaša ograja vklopila v celotno sosesko.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV