Dominvrt.si
čiščenje žleba

Nujno očistite žlebove!

N.J.
26. 10. 2018 06.07
0

Čiščenje žlebov je eno izmed obveznih jesenskih opravil. Od vas terja sicer nekaj truda, a neredno čiščenje vas lahko privede do veliko večjih težav, kot je ta, da se morate povzpeti na lestev.

čiščenje žleba
čiščenje žleba FOTO: iStockphoto

V žlebovih se velikokrat nakopiči odpadlo listje, veter prinese še prah, dež pa s strehe odplakne umazanijo ter vse skupaj še bolj zapaca in posledica so zamašeni odtočni žlebovi. Če umazanije pravočasno ne odstranimo, se začne razvijati mah, zaredijo se najrazličnejše živali, ker voda ne more normalno odtekati, pa se nenadzorovano razliva in lahko začne zamakati. 

Prav zato je dobro, da žlebove vsaj dvakrat letno, spomladi in jeseni, pregledamo in po potrebi očistimo. Če živimo v hišici, ki ni previsoka, se tega lahko lotimo sami, če gre za višje stavbe, pa to za nas lahko opravijo strokovnjaki. 

Kako očistimo žlebove?

Preprosto prislonimo lestev, se povzpnemo na višino in s pomočjo palice odstranimo umazanijo iz žlebov oziroma kar z roko. Ker se lahko med listjem skrivajo tudi kakšne žuželke, raje uporabite rokavice, pri čiščenju žleba pa pazite tudi, da se ne poškodujete na ostrih robovih. 

Na žlebove se nikar ne naslanjajte, saj niso tako čvrsto pritrjeni, da bi zdržali vašo težo. 

► PREBERITE: 10 nujnih jesenskih opravil

Ste opazili, da je žleb poškodovan?

Če je žleb kakorkoli poškodovan, je dobro, da poškodbe popravite, dokler so še manjše. 

Zbirajte deževnico

Čisti žlebovi so tudi pogoj, da lahko zbirate deževnico in tako pomembno prispevate k varčevanju z vodo. Deževnico lahko uporabljate ne le za zalivanje vrta  - lahko jo uporabljate tudi za splakovanje stranišč, pranje perila in druga gospodinjska opravila. Izbrati je treba le ustrezen način zbiranja ter črpanja. 

► PREBERITE: Za kaj vse lahko uporabite deževnico

Če se odločite za uporabo le na vrtu, potem lahko zbirate deževnico preprosto tako, da pod odtočno cev žleba postavite čim večjo plastično posodo. Da se ne bi prehitro razvijale alge, je bolje uporabiti temnejšo posodo, da voda v njej ni izpostavljena pretirani svetlobi, ko je le možno, jo lahko pokrijete. Iz posode nato zajemate vodo kar z zalivalnikom oziroma z manjšo posodo. 

Vsake toliko posodo do konca izpraznite in jo temeljito očistite, da se v njej ne začnejo razvijati kakšni škodljivi (mikro)organizmi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702