Dominvrt.si
Fotinija

Čudovita grmovnica, ki zakrije pogled radovednim sosedom

L.M.
02. 08. 2024 05.00
0

Fotinija je širokolistna grmovnica iz družine vrtnic. V naravi se pojavlja približno 60 vrst, vse pa izvirajo iz Azije. Priljubljena je predvsem zaradi svojega čudovitega listja, ki je običajno sprva svetlo rdeče, sčasoma pa postane temno zeleno. Preverite več o tej zanimivi rastlini, ki se odlično obnese tudi kot živa meja in je dobra zamenjava lovorikovca ali ciprese.

Trpežna in hitro rastoča fotinija je idealna za ustvarjanje goste žive meje, ki lahko dobro kljubuje tudi vetru, zato je pogosta zamenjava lovorikovca ali cipres.

Spomladi okoli meseca aprila lahko, če je imela dovolj sončne svetlobe, požene tudi majhne cvetove, ki se obdržijo do zgodnjega poletja.

Kot vsaka rastlina, ima tudi fotinija – kljub temu, da ne zahteva veliko pozornosti – nekaj svojih zahtev.

Fotinija ima najraje sončno lego z dobro odcedno zemljo.
Fotinija ima najraje sončno lego z dobro odcedno zemljo. FOTO: Adobe Stock

Kam posaditi fotinijo?

Fotinija ima najraje sončno lego z dobro odcedno zemljo. Ta naj bo tudi dovolj bogata s hranili, njen pH pa naj bo čim bolj nevtralen. Na splošno pa je fotinija precej prilagodljiva, ko gre za izbiro prsti.

Ker gre za rastlino, ki je tako za ljudi kot ljubljenčke rahlo strupena, velja previdnost pri izbiri mesta sajenja. Opazni simptomi zastruputve, kot so slabost ali želodčni krči, se sicer pojavijo šele ob večji količini zaužitih listov.

Sajenje fotinije:

Najboljši čas za sajenje fotinije je pomlad. Sadike, ki se do naslednje zime že dobro ukoreninijo, kasneje manj trpijo zaradi plitke zmrznjene zemlje in posledično omejene oskrbe z vodo.

Sadilna jama naj bo približno dvakrat večja od koreninske grude rastline, ki smo jo pred tem dobro zrahljali. Prav tako je koristno, da zemljo, ki smo jo izkopali, v enakih delih zmešamo s svežo zemljo za lončnice ali kompostom, da rastlini ponudimo hranila za dober začetek. Opozoriti velja, da lesnate rastline ne smemo posaditi globlje v zemljo, kot je bila prej v lončku, v katerem je bila kupljena. Pri rastlinah z golimi koreninami je treba v zemljo zakopati le koreninski predel. Prst dobro potlačimo in obilno zalijemo.

Fotinijo je pogosto mogoče gojiti tudi v cvetličnem koritu

Fotinijo lahko posadimo tudi v lonec, vendar je v tem primeru najbolj pomembno to, da lahko odvečna voda na dnu odteče in da je dovolj drenaže. V ta namen je treba v spodnji del lonca položiti substrat, kot je denimo perlit. Dober sadilni substrat je v loncih še toliko bolj pomemben, saj je tam koreninski prostor zelo omejen. Poleg tega mora biti posoda prilagojena velikosti naše fotinije.

Najboljši sosed fotinije

Za sosede fotinijam so primerne rastline, ki imajo prav tako rade sončno do polsenčno lego. Dobro se obnesejo na primer trajnice, kot so sivka, različne vrste aster ter ameriški slamnik.

Spomladi okoli meseca aprila lahko fotinija požene majhne cvetove.
Spomladi okoli meseca aprila lahko fotinija požene majhne cvetove. FOTO: Adobe Stock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698