Zamašitev žlebov je lahko resna težava. V žlebove, ki ne omogočajo pretoka, se namreč ujame voda, ki se lahko razlije in tako steče po fasadi ali celo začne pronicati skozi streho v notranjost. Podobno so lahko slabo vzdrževani žlebovi odlično skrivališče za mravlje, termite in druge škodljivce.
Žlebni sistem je razmeroma enostaven za razumevanje. Naklon strehe usmerja tok dežja, kar omogoča, da voda teče navzdol proti robu ali napušču strehe. Voda se v žlebu nato zbere in preusmeri, od koder steče do prve razpoložljive odtočne cevi. Vse to se seveda dogaja ob predpostavki, da so žlebovi prazni.
Zakaj je žlebove treba redno čistiti?
Sistem žlebov mora biti prost in brez smeti, da pravilno deluje. V nasprotnem primeru se lahko umazanija, listje, palice in drugi odpadki, ki se naberejo v njih, povzročijo blokado in sčasoma tudi popolno zamašitev.
Žlebove je treba očistiti vsaj enkrat letno – najbolje v jeseni. Če stojijo v bližini drevesa, je priporočljivo to storiti pogosteje.
Kako očistiti žlebove?
Prvi korak preden se lotimo čiščenja žlebov je, da počistimo okolico hišo in odstranimo vse ovire ali predmete, ki bi nas lahko pri delu motili. Nato izberemo in pripravimo opremo, ki jo bomo uporabljali. V pomoč so nam lahko puhalnik za listje, sesalnik, vrtna cev ali visokotlačni čistilnik. V kolikor nimamo nobene izmed teh naprave, lahko delo opravimo tudi ročno z metlo. Seveda bomo potrebovali tudi stabilno lestev.
Ročno čiščenje
Z rokavicami ali manjšo lopato iz žlebov ročno poberemo smeti in jih odvržemo v vedro ali vrečko za odpadke.
Puhalnik za listje
Odtočno cev najprej zamašimo s krpo ali staro brisačo, da listje ne bo padlo vanjo. Lestev postavimo tako, da lahko dosežemo od enega do drugega konca in sproti odpihujemo umazanijo. Puhalnik sedaj usmerimo v žleb in pričnemo z delom. Večina puhalnikov je opremljena z nastavkom za močan zračni tok, ki je kot nalašč za odstranjevanje listov in vejic iz žleba. V zadnjem koraku s cevjo izplaknemo morebitne preostale liste.
Vrtna cev
Žlebni sistem lahko očistimo tudi z vrtno cevjo, opremljeno s pršilno šobo. Tok vode usmerimo v žlebove, pomagamo pa si tudi z roko, da odstranimo večje dele, pri čemer se izognemo pretiranemu namakanju.
Z visokotlačnim čistilnikom
Če so žlebovi polni listja, jih lahko uspešno očistimo z visokotlačnim čistilnikom. Za najboljše rezultate je pomembno, da je ta opremljen z ustreznim priključkom za močan curek vode. Začnemo vedno na mestu, ki je najbližji odtočni cevi, razpršimo po celotni dolžini kanala in se nato vrnemo do odtočne cevi. Pri tem pazimo tako na pritisk, kot na kot pršenja, da ne poškodujemo strehe ali žlebov.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV