Dominvrt.si
Trava s snegom

Ali lahko sneg poškoduje lepo zeleno trato?

L.M.
21. 11. 2024 05.00
0

Močno sneženje, čeprav je videti čarobno, lahko na vrtni trati povzroči opustošenje. Če ste vse leto skrbeli zanjo in jo skrbno negovali, lahko mraz in obilno sneženje, ki ga ta prinaša s seboj, povzročita, da bo ves trud zaman. Ali lahko sneg res poškoduje vašo trato? In če je tako, obstaja način, da posledice vsaj malo ublažimo?

Ob nastopu mrzlega vremena, ko se temperature spustijo pod ledišče in je prav mogoče, da pade tudi kakšna snežinka, je priporočljivo, da razmislite o zaščitnih ukrepih, ki bodo obvarovali vašo trato.  

Vas skrbi, da bo vaša lepa zelena trata spomladi uničena?
Vas skrbi, da bo vaša lepa zelena trata spomladi uničena? FOTO: Adobe Stock

Splošno mnenje strokovnjakov je, da sneg ne bi smel pretirano vplivati na njeno stanje, še posebej, če je v osnovi lepa in zdrava ter ste jo predhodno pripravili na zimo. Sneg jo potencialno lahko poškoduje, vendar je obseg škode odvisen od različnih dejavnikov, kot so vrsta trave, dolžina in pogostost snežne odeje ter zunanje temperature. 

Ali bo sneg poškodoval trato?

Dobra novica je, da je večina vrst trav zelo odpornih in običajno brez težav preživijo pod snežno odejo. Pravzaprav lahko sneg ustvari določeno stopnjo izolacije. Temperatura med tlemi in snegom pogosto ostane stabilna, a še vedno prepušča dovolj sončne svetlobe za proces fotosinteze. 

Vendar to ne pomeni, da jo bo vsaka trata ali jo bodo celo vse površine iste trate odnesle popolnoma brez posledic. Debela plast snega lahko travo potlači in povzroči poškodbe ali celo njen propad. Ne tako zelo redko se zgodi, da ta izgubi svojo barvo in postane šibka. Da jo zaščitite, se držite nekaterih pravil. 

Držite se stran od trave

Pogosto celo poletje preživimo zunaj na vrtu in negujemo trato, vendar strokovnjaki opozarjajo, da je pozimi najbolje, da jo pustite popolnoma pri miru. Tako si zagotovite najboljše možnosti, da se bo spomladi spet obnovila. Zmrznjena trava je še posebej dovzetna za poškodbe, saj se zlahka poškoduje, če hodimo po njej. Zato se izogibajte hoji po travi, ko je prisotna zmrzal. Če je ta prekrita z debelo plastjo zamrznjenega snega, ki se ne ugreza, potem ni teh težav. 

Ne dodajajte snega na svojo trato

Sneg lahko deluje kot izolativna odeja, ki ščiti vašo trato.
Sneg lahko deluje kot izolativna odeja, ki ščiti vašo trato. FOTO: Shutterstock

Medtem ko se je zabavno igrati s snegom, ga ni tako zelo zabavno kidati – še posebej, če morate odstraniti velike količine z dovoza in poti. Samoumevno ali ne, izogibajte se prelaganju vse te dodatne zamrznjene teže na vašo trato. Težki kupi snega jo lahko hitro zadušijo, poleg tega pa je problem tudi zamakanje, ko se ta velika gmota snega začne topiti.  

Zapadlega snega s trate ne odstranjujte

Najboljši nasvet je, da se po sneženju izogibate travniku in pustite, da se sneg sčasoma stopi sam. Močno sneženje povzroča enakomeren pritisk na trato, zato je zelo verjetno ne bo poškodovalo. Za taljenje snega niti ne uporabljate soli, saj lahko ta pusti ostanke, ki poškodujejo korenine. 

Vendar pa lahko puščanje vlažnega hladnega snega na slabo vzdrževani travi povzroči gnitje. V takih okoliščinah je lahko edini način, da ga previdno odstranite. 

Trata, ki je pred zimo niste pokosili, ali če raste v težkih, zbitih tleh, je najbolj izpostavljena tveganju za nastanek plesni. Ta vrsta plesni je lahko videti sive ali rožnate barve in lahko uniči zaplate trave, zaradi česar imate spomladi razbarvano trato. 

 

Tako bo kidanje snega hitro, varno in učinkovito
Preberi še
Tako bo kidanje snega hitro, varno in učinkovito
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 748