Dominvrt.si
Zunanje luči

Kako se lotiti načrtovanja zunanje razsvetljave?

L.M.
20. 10. 2023 05.00
0

Zunanja razsvetljava je pomemben vidik oblikovanja dvorišča in okrasnega vrta. Ustrezna izbira in namestitev lahko dodata prijetno vzdušje, hkrati pa zagotavljata funkcionalnost, ki je pri osvetlitvi dvorišča še kako pomembna tudi z vidika varnosti. Preberite praktične rešitve, kako osvetliti teraso, garažni dovoz in druge površine okoli hiše.

Osnovni napotki, ki jih morate upoštevati pred namestitvijo zunanjih luči

Zunanje luči na senzor so dobre predvsem zaradi varnosti pred nezaželenimi obiskovalci.
Zunanje luči na senzor so dobre predvsem zaradi varnosti pred nezaželenimi obiskovalci. FOTO: Shutterstock

Najprej ugotovite, katere elemente ali dele dvorišča želite osvetliti. Na primer prostor pred vhodnimi vrati, stopnice in zunanja kuhinja so ključna področja, ki potrebujejo svetlobo že zaradi vaše varnosti. Nato sledi razmislek o ambientalni svetlobi, torej poudarjanju rastlin, dekorativnih elementov in podobno. Osvetlitev teh elementov je navadno šibkejša od tistih, ki potrebujejo svetlobo zaradi funkcionalnosti.

Kakšno vrsto luči izbrati?

Stranske prehode, dovoze, nadstreške in druge večje površine lahko osvetlite z elegantnimi stenskimi lučmi, vgrajenimi talnimi lučkami ali nizom svetlobnih stebričkov.

Dovozi, še posebej če so dolgi, navadno potrebujejo svojo razsvetljavo. Pravilno razporejeni stebrički in talne luči služijo svojemu namenu, če jih ni preveč. V nasprotnem primeru le zaslepijo oči in delujejo kot nekakšna vzletno-pristajalna steza. 

Kam bo obrnjen snop svetlobe?

Na nekaterih območjih bodo žarki razpršeni, drugje bolj usmerjeni, prav tako ni vseeno, ali je luč obrnjena navzgor ali navzdol. Namen bo narekoval, kakšno vrsto osvetlitve potrebujete.

Preden svetila dokončno namestite, se poigrajte s svetlobnimi prameni na različnih območjih vašega dvorišča in jih postavite na različne nivoje, da vidite, kako bi bila osvetlitev videti v praksi. 

Pravilno razporejeni stebrički in talne luči služijo svojemu namenu, če jih ni preveč.
Pravilno razporejeni stebrički in talne luči služijo svojemu namenu, če jih ni preveč. FOTO: Shutterstock

Ambientalna svetloba

Ambientalna osvetlitev je namenjena ustvarjanju prijetnega vzdušja. Stenske luči s širokimi svetlobnimi snopi ali dvosmernimi svetlobnimi snopi bodo steno osvetlile s svetlobo, medtem ko bodo luči, ki svetijo navzgor, poskrbele za topel, prijeten sijaj, popoln za osvetlitev sedežne garniture in mračnih kotov. Seveda ni odveč poudariti, da ta tip osvetlitve nikakor ne sme motiti pogleda na način, da bi svetil v oči. 

Zunanje  stropne luči in lestenci, nizko obešeni nad jedilno ali klubsko mizo, imajo obe funkciji, ambientalno in funkcionalno. 

Varnostni vidik

Ko gre za zunanje luči, ki so vsakodnevno podvržene vlagi, močni sončni svetlobi, vetru in drugim vremenskim vplivom, ne pozabite na varnost. Četudi se zdi, da so zunanja svetila dražja od notranjih, upoštevajte navodila proizvajalca in izberite le tiste, ki zadoščajo varnostnim standardom za zunanjo uporabo.

Barva in temperatura svetlobe

Barva in ton osvetlitve prav tako igrata pomembno vlogo pri ustvarjanju občutkov na vaši terasi in vrtu. Topli toni, ki segajo od mehke, bele svetlobe, do globljih zlatih odtenkov, vas spodbujajo, da se zunaj svojega doma lahko sprostite, medtem ko drzni, hladnejši toni modre, zelene in vijoličaste svetlobe ustvarjajo občutek dramatičnosti in skrivnostnosti, kar je popolno za umetniški učinek ali morda za noč čarovnic, ni pa ravno primerno za sproščeno poletno večerjo na prostem.

Svetloba za varnost doma

Ambientalna osvetlitev je namenjena ustvarjanju prijetnega vzdušja.
Ambientalna osvetlitev je namenjena ustvarjanju prijetnega vzdušja. FOTO: Shutterstock

Dobra zunanja razsvetljava je pomembna tudi z vidika varnosti. Tu govorimo o brezskrbnem sprehajanju po dvorišču, ne da bi se spotaknili in padli ali prevrnili kakšen predmet, pa tudi o odvračanju vsiljivcev z vašega dvorišča. Premišljeno izbrana in skrbno postavljena osvetlitev zadostuje obema vidikoma varnosti. Na trgu obstajajo različne vrste varnostne razsvetljave, med katerimi je precej pogosta izbira infrardeči senzor, ki samodejno vklopi luč, ko senzor zazna gibanje v svojem dosegu. Te luči so lahko napajane iz električnega omrežja ali na sončno energijo.

Najboljše varnostne luči so tiste, ki se aktivirajo z gibanjem, imajo širok snop svetlobe in oddajajo svetlobo z močjo vsaj 700 do 1300 lumnov. Svetilo postavite blizu dostopne točke do vašega doma ali vrta in pritrdite dva do tri metre nad tlemi, obrnjene navzdol, da svetloba zajame čim več prostora. 

Reflektorji, ki se upravljajo ročno, so še ena možnost in so odlični za osvetlitev zadnjega ali stranskega dela vašega doma. Te luči so navadno precej močne, zato jih namestite tako, da ne bodo motile sosedov ali vdirale v vaš dom in kratile vašega spanca.  

Manj je več

Ključna točka, ki si jo morate zapomniti, je, da več ni vedno bolje – tudi pri osvetlitvi terase. Preveč nasprotujočih si luči ali močnih žarkov svetlobe bo povzročilo bleščanje, medtem ko bo nekaj dobro izbranih in dobro postavljenih virov svetlobe ustvarilo subtilnost za fascinanten rezultat.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702