Dominvrt.si
image (28)

Jesenski nasvet za manj zalivanja in boljšo rast

Oglas
Renderspace
08. 09. 2014 13.57
0

Jesenski nasvet za manj zalivanja in boljšo rast S primerno pripravo podlage, bodisi pri sajenju dreves ali sejanju trave, zagotovimo rastlinam optimalno rast. Pomagamo si z izdelki Urbanscape.

Zelene kocke izboljšajo strukturo težkih, zbitih tal, saj jih zrahljajo. Zeleni kosmiči so primerni za vse vrste tal, tako za zunanje, kot notranje gojenje rastlih. Zelena podlaga pa je primerna za vse podlage, pomembno je le, da je v primeru težkih tal pod zemljo tudi primerna drenažna podlaga.

Ko se na vrtu prikažejo jesenske barve, vrtnarji vemo, da nas čaka še veliko dela. Jeseni se lotimo zasaditve novih dreves in grmovnic, hkrati pa je to tudi čas za sejanje trave, na okenske police pa lahko pripravimo zelišča, ki nam bodo na voljo preko zime.

Sajenje dreves in grmovnic
Če smo se odločili kak kotiček vrta polepšati z drevjem ali grmovnicami oziroma si želimo vzgojiti celo sadno drevje, ki bo vso družino razveseljevalo s svojimi sadeži, bomo najprej morali določiti primerno mesto za sajenje. Sadilna jama mora biti primerne velikosti za drevo, ki smo ga izbrali, upoštevajmo pa tudi, kam bo drevo nekoč metalo svojo senco. Najkasneje ob kopanju sadilne jame ugotovimo tudi, v kakšno zemljo bomo sadili: ali je glinena ali peščena.

Vrsta zemlje seveda vpliva na to, kako ugodna je za razrast koreninskega sistema mlade rastline, in kako hitro iz nje odteka voda. Težka, glinena zemlja je zbita in zato potrebuje več rahljanja in zračenja, medtem ko peščena slabše zadržuje vodo. V obeh primerih si lahko izdatno pomagamo z ustreznimi izdelki Urbanscape, ki so narejeni iz naravnih mineralnih vlaken, brez dodatkov in veziv, in izdatno izboljšajo vodno-zračni režim tal. Povrh vsega so še popolnoma biorazgradljivi. V primeru težke, glinene, zemlje, uporabimo Zelene kocke, ki bodo zemljo izdatno zrahljale, v primeru lažje, peščene zemlje, pa uporabimo Zelene kosmiče.

Oboje v razmerju 1:1 vmešamo v substrat, s katerim zapolnimo sadilno jamo, sveže posajeno rastlino dobro zalijemo, nato pa nadaljujemo s primerno oskrbo. Rastlini s tem ponudimo optimalno rastno okolje za razvoj močnejšega in bolj razvejanega koreninskega sistema, kar pomeni seveda tudi močnejši nadzemni del rastline. Kmalu bomo opazili tudi, da za primerno zalivanje porabimo manj vode, saj se ta ujame med vlakna in se v tla sprošča postopoma.

Če se na vrtu spopadamo z glodavci se priporoča še uporaba mrežice za obložitev sadilne jame. Na ta način fizično preprečimo glodavcem dostop do korenin.

Sejanje trave
Jesen pa je tudi primeren čas za sejanje trave, saj je zemlja primerne temperature in vlažnosti za razvoj semen. Kljub temu je potrebna primerna priprava zemljišča: odstranjevanju kamenja, plevela in zračenju zemlje se ne moremo izogniti, prav tako pa moramo oceniti vrsto tal. V primeru težkih tal je najbolje, če je pod zemljo drenažna, na primer peščena, podlaga. Nanjo položimo Zeleno podlago, ki bo poskrbela za manjšo potrebo po zalivanju in zagotovila hitrejše ukoreninjanje in rast novo posejane trave. Pokrijemo jo z zemljo in posujemo semena. Seveda moramo po sejanju travo tudi izdatno zaliti.

Drevje v zelo peščenih tleh
Zelena preproga pa je primerna tudi pri sajenju dreves – v primeru izrazito lahkih in dobro odtočnih tal. V tem primeru jo razrežemo na primerno dimenzijo in z njo obložimo sadilno jamo. Če smo uporabili tudi mrežico proti glodavcem, jamo najprej obložimo z njo, Zeleno podlago pa položimo na mrežico, nato v jamo zasadimo drevo in ga zasujemo z zemljo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860